eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Pożyczka pieniędzy z zagranicy: odsetki z podatkiem u źródła

Pożyczka pieniędzy z zagranicy: odsetki z podatkiem u źródła

2014-09-23 13:51

Pożyczka pieniędzy z zagranicy: odsetki z podatkiem u źródła

Pożyczka pieniędzy z zagranicy © Robert Kneschke - Fotolia.com

Pożyczka od znajomych to często korzystniejsze rozwiązanie aniżeli kredyt bankowy. Plusem są tutaj niższe odsetki które trzeba z tego tytułu zapłacić a także brak prowizji za udzielenie pożyczki (co w przypadku banków mało kiedy występuje). Zawsze też łatwiej się dogadać co do samej spłaty i terminu zwrotu (który często też bez większych problemów i dodatkowych obciążeń finansowych można wydłużyć).

Przeczytaj także: Zagraniczne usługi doradcze z podatkiem u źródła?

Ponadto dobry znajomy zazwyczaj dopiero w ostateczności skieruje sprawę do sądu o ściągnięcie swojej wierzytelności i mało kiedy nalicza karne odsetki za zwłokę, w odróżnieniu od banków. Nie pobiera też prowizji za niewykorzystaną część pożyczki, co w bankach także jest częstą praktyką.

Niemniej zaciągnięcie takiej pożyczki wiąże się z koniecznością zapłaty z tego tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych (przez pożyczkobiorcę; ustawodawca przewidział tutaj pewne zwolnienia, ale nie będziemy się nad nimi rozwodzić; część pożyczek jest przy tym wyłącza spod działania tej ustawy). Ponadto pożyczkodawca od „zarobionych” z tego tytułu odsetek musi też zapłacić podatek dochodowy (i to wg stawki 19%).
Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy pożyczki pieniędzy. Obowiązek podatkowy z tego tytułu ciąży na biorącym pożyczkę. Podstawą opodatkowania jest wartość udzielonej pożyczki, zaś stawka podatku wynosi 2%. Pożyczkobiorca musi z tego tytułu złożyć właściwą deklarację w swoim urzędzie skarbowym oraz zapłacić podatek w terminie 14 dni od dokonania czynności cywilnoprawnej.

Pożyczki takie są przy tym zaciągane także od znajomych (bądź rodziny) mieszkających w innym państwie. Takie rozwiązanie pozwala niekiedy uniknąć podatku od czynności cywilnoprawnych. Poza tym często też można się spotkać z przeświadczeniem, że skoro odsetki opodatkowuje u siebie pożyczkodawca jak je otrzyma, a tym będzie osoba z innego kraju, to polski PIT nie wystąpi (a więc w Polsce nie ma żadnych obciążeń podatkowych). Czy tak jest w rzeczywistości? Niestety nie.

fot. Robert Kneschke - Fotolia.com

Pożyczka pieniędzy z zagranicy

Uzyskując odsetki od tzw. prywatnej pożyczki pożyczkodawca musi pamiętać, że musi z tego tytułu oddać fiskusowi 19%. Jest tak zarówno wówczas, gdy pożyczka jest udzielana przez rezydenta bądź nierezydenta podatkowego


Wszystko przez tzw. podatek u źródła. Otóż odsetki uzyskane od udzielonych pożyczek są opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 19% (za wyjątkiem pożyczek udzielanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej). Mówi o tym art. 30a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ta stawka ma zastosowanie zarówno do odsetek od pożyczek udzielonych przez rezydentów (a więc osób mających w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy) jak i obcokrajowców (czyli nierezydentów) z tą jednak różnicą, że w ust. 2 przytoczonej regulacji ustawodawca wskazał, że podaną wyżej stawkę stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Oznacza to, że jeżeli stosowna umowa zawiera uregulowania dotyczące opodatkowania uzyskanych odsetek (a zazwyczaj tak jest), jej zapisy mają pierwszeństwo przed ustawą krajową.

Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub niepobranie (niezapłacenie) podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania dla celów podatkowych miejsca zamieszkania podatnika certyfikatem rezydencji.

Jak zostało to już wcześniej podkreślone, umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania bardzo często regulują zasady opodatkowania wypłacanych/uzyskiwanych odsetek. Z reguły stosownych regulacji należy szukać w art. 11 takiej umowy. Ta bardzo często wskazuje, że odsetki takie mogą być opodatkowane w państwie źródła (a więc tym, w którym ma swoją rezydencję podmiot je wypłacający), niemniej mówi ona jednocześnie, że stawka podatku u źródła nie może być wyższa, niż w niej określona (np. 10%).
Pierwszeństwo przed przepisami krajowymi mają postanowienia umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, zawartej pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a krajem którego rezydentem jest pożyczkodawca. Polskie przepisy wymagają jednakże w takim przypadku okazania certyfikatu rezydencji

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: