eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Ryczałt ewidencjonowany: wolny zawód i inna działalność gospodarcza

Ryczałt ewidencjonowany: wolny zawód i inna działalność gospodarcza

2014-09-24 13:46

Ryczałt ewidencjonowany: wolny zawód i inna działalność gospodarcza

Korepetycje © micromonkey - Fotolia.com

Nie ma przeszkód, aby udzielane lekcje korepetycji w ramach tzw. wolnego zawodu były opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym. Wykonywanie takich usług nie spowoduje utraty prawa do takiej formy opodatkowania dla pozostałych przychodów z działalności gospodarczej - wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 09.09.2014 r. nr ITPB1/415-656/14/MW.

Przeczytaj także: Kiedy ryczałt ewidencjonowany od wolnego zawodu?

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu. Z tego tytułu płaci ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Chciała by jednak także udzielać korepetycji uczniom na godziny w ramach wolnego zawodu. Korepetycje te będą udzielane osobiście przez wnioskodawczynię. W tym celu nie zatrudni ona na umowę o pracę, umowę zlecenie, umowę o dzieło oraz inne umowy o podobnym charakterze osób, które miałyby wykonywać czynności związane z istotą tego zawodu. Odbiorcami usług korepetycji będą zaś wyłącznie osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Wnioskodawczyni zadała pytanie, czy w takim przypadku zarówno usługi korepetycji wykonywane w ramach wolnego zawodu, jak i działalność handlową, może opodatkować ryczałtem ewidencjonowanym? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych zwanych dalej „spółką”.

Z przepisu art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. d) i e) ww. ustawy wynika, że opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:
• prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie wolnych zawodów innych niż określone w art. 4 ust. 1 pkt 11 ustawy;
• świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy.

fot. micromonkey - Fotolia.com

Korepetycje

Nie ma przeszkód, aby udzielane lekcje korepetycji w ramach tzw. wolnego zawodu były opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym.


Sformułowana w art. 4 ust. 1 pkt 11 na potrzeby ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne definicja wolnego zawodu stanowi, iż pod pojęciem wolnego zawodu rozumiana jest pozarolnicza działalność gospodarcza wykonywana osobiście przez lekarzy, lekarzy stomatologów, lekarzy weterynarii, techników dentystycznych, felczerów, położne, pielęgniarki, tłumaczy oraz nauczycieli w zakresie świadczenia usług edukacyjnych polegających na udzielaniu lekcji na godziny, jeżeli działalność ta nie jest wykonywana na rzecz osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, albo na rzecz osób fizycznych dla potrzeb prowadzonej przez nie pozarolniczej działalności gospodarczej z tym że za osobiste wykonywanie wolnego zawodu uważa się wykonywanie działalności bez zatrudnienia na podstawie umów o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze osób, które wykonują czynności związane z istotą danego zawodu.

Z powyższej definicji wynika, iż dla uznania, że podatnik wykonuje wolny zawód – istotny jest nie tylko rodzaj wykonywanego zawodu, ale także okoliczności jego wykonywania, a w tym zwłaszcza forma prawna działalności oraz krąg świadczeniobiorców (podmiotów, na rzecz których świadczone są usługi).

Z definicji wolnego zawodu wynika, że jest nim wyłącznie wykonywanie czynności na rzecz osób fizycznych będących konsumentami. W definicji bowiem zastrzega się, że wolnym zawodem nie jest wykonywanie danej działalności na rzecz osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej albo na rzecz osób fizycznych dla potrzeb prowadzonej przez nie pozarolniczej działalności gospodarczej. Ponadto czynności te mają być wykonywane osobiście przez podatnika prowadzącego działalność w zakresie wolnego zawodu, zaś przez osobiste wykonywanie wolnego zawodu uważa się wykonywanie działalności bez zatrudniania na podstawie umów o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze osób, które wykonują czynności związane z istotą danego zawodu. (…)

Z przeanalizowanych regulacji prawnych wynika, że przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne dopuszczają możliwość opodatkowania przychodów z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie wolnych zawodów, w tym nauczycieli w zakresie świadczenia usług edukacyjnych polegających na udzielaniu lekcji na godziny, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Warunkiem opodatkowania przychodów uzyskiwanych m.in. przez nauczycieli w zakresie świadczenia usług edukacyjnych polegających na udzielaniu lekcji na godziny ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych jest osobiste wykonywanie działalności gospodarczej oraz wykonywanie działalności wyłącznie na rzecz osób fizycznych (jednakże nie dla potrzeb prowadzonej przez nie pozarolniczej działalności gospodarczej). Ponadto usługi te nie mogą być wymienione w załączniku nr 2 do ww. ustawy. Niespełnienie łącznie tych warunków wyłącza z możliwości opodatkowania w tej formie osób wykonujących działalność gospodarczą w zakresie wolnych zawodów.

W załączniku nr 2 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, zawierającym „Wykaz usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, oznaczonych według polskiej klasyfikacji wyrobów i usług” wymieniono część usług w zakresie edukacji sklasyfikowanych w dziale 85 Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, jednakże wyłączenie to nie dotyczy pozarolniczej działalności gospodarczej świadczonej w ramach wolnych zawodów.

Zatem usługi nauczycieli polegające na udzielaniu lekcji na godziny świadczone w ramach wolnego zawodu nie zostały wyłączone z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

We wniosku Wnioskodawczyni wskazała, że jest nauczycielem i planuje rozpocząć świadczenie usług w zakresie udzielania korepetycji na godziny osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Wnioskodawczyni będzie udzielała korepetycji osobiście i nie będzie w tym celu zatrudniała innych osób, które będą wykonywały czynności związane z istotą tego zawodu.

Zatem, mając na uwadze przytoczone przepisy prawa oraz opis zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, że świadczone przez Wnioskodawczynię usługi w zakresie udzielania korepetycji na godziny spełniają warunki uprawniające do opodatkowania uzyskiwanych z tego tytułu przychodów ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Reasumując, Wnioskodawczyni może opodatkować przychody z tytułu udzielania korepetycji ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, nie tracąc przy tym możliwości opodatkowania ryczałtem pozostałych przychodów z działalności gospodarczej. (…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: