eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Kasa fiskalna w gospodarstwie rolnym?

Kasa fiskalna w gospodarstwie rolnym?

2014-09-29 13:47

Kasa fiskalna w gospodarstwie rolnym?

Kasa fiskalna w gospodarstwie rolnym? © hin255 - Fotolia.com

Na tle prawa podatkowego rolnicy są traktowani w sposób szczególny. I tak podlegają opodatkowaniu podatkiem rolnym, są zaś wyłączeni spod podatku dochodowego. Zupełnie inaczej określa się u nich „podatek od nieruchomości” i, mimo że na gruncie VAT-u prowadzą działalność gospodarczą, podatku tego w zasadzie nie muszą rozliczać. Niemniej sytuacja (w tym ostatnim podatku) zmienia się diametralnie, gdy rolnik postanowi być podatnikiem VAT czynnym.

Przeczytaj także: Działalność rolnicza w podatku VAT

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Tak mówi art. 15 ust. 2 ustawy o VAT.
Podatnikami tego podatku są zaś osoby prawne, jednostki organizacyjnie niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na jej cel lub rezultat. W art. 2 ustawodawca wskazuje też, co należy rozumieć pod pojęciem działalności rolniczej, gospodarstwa rolnego jak i rolnika ryczałtowego (a także usług rolniczych).

Rolnik, który korzysta ze statusu rolnika ryczałtowego, jest natomiast zwolniony z większości obowiązków, które tyczą się innych „przedsiębiorców”. Otóż zgodnie z art. 117 ustawy o VAT, rolnik ryczałtowy w zakresie prowadzonej działalności rolniczej dostarczający produkty rolne jest zwolniony z obowiązku wystawiania faktur (te wystawia nabywca płodów rolnych – czynny podatnik VAT w z reguły postaci innego przedsiębiorcy), prowadzenia ewidencji VAT, składania w urzędzie skarbowym deklaracji jak i dokonania zgłoszenia rejestracyjnego na potrzeby tego podatku. Powyższe „przywileje” tyczą się także wykonywania przez rolnika ryczałtowego usług rolniczych na rzecz podatników, którzy rozliczają VAT (tutaj także taki nabywca wystawia fakturę zamiast usługodawcy).

Co się zaś tyczy kas fiskalnych, poz. 1 załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących mówi, że z obowiązku ewidencjonowania zwalnia się usługi związane z rolnictwem oraz chowem i hodowlą zwierząt PKWiU ex 01.6), z wyłączeniem usług weterynaryjnych - z wyjątkiem usług podkuwania koni (PKWiU ex 01.62.10.0).

fot. hin255 - Fotolia.com

Kasa fiskalna w gospodarstwie rolnym?

Rolnik ryczałtowy nie musi mieć kasy fiskalnej, jeżeli dokonuje sprzedaży produktów rolnych pochodzących z jego własnej działalności rolniczej czy też świadczy usługi rolnicze.


Poz. 48 załącznika mówi zaś, że z obowiązku ewidencjonowania zwolnione są również dokonywane przez rolników ryczałtowych dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczących usługi rolnicze, korzystających ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy
Rolnik ryczałtowy nie musi mieć kasy fiskalnej, jeżeli dokonuje sprzedaży produktów rolnych pochodzących z jego własnej działalności rolniczej czy też świadczy usługi rolnicze.
Rolnik rozliczający podatek VAT może natomiast korzystać jedynie ze zwolnienia w zakresie świadczonych usług rolniczych. Nie ma zaś prawa do zwolnienia przedmiotowego odnoszącego się do sprzedawanych płodów rolnych. Oczywiście w takim przypadku może on korzystać ze zwolnienia z uwagi na wysokość obrotów.

Rezygnacja ze zwolnienia z VAT = utrata przywilejów
Rolnik ryczałtowy, który postanowił zrezygnować z przysługującego mu zwolnienia i rozliczać podatek VAT na zasadach ogólnych, traci przywileje wymienione w art. 117 ustawy o VAT, a co za tym idzie, obejmują go te same obowiązki, co innych przedsiębiorców. W efekcie rolnik taki musi dokonać zgłoszenia rejestracyjnego, zaprowadzić niezbędne ewidencje i składać deklaracje w urzędzie oraz rozliczać podatek od towarów i usług. Jest on także obowiązany wystawiać faktury dokumentujące jego sprzedaż.
Traci ponadto prawo do zwolnień przysługujących rolnikom ryczałtowym w zakresie sprzedaży własnych płodów rolnych. To oznacza, że jeżeli dokonuje takiej sprzedaży i to nie tylko na rzecz osób fizycznych, ale także innych rolników ryczałtowych, po przekroczeniu ustawowego limitu będzie musiał zakupić i stosować to urządzenie, z wszelkimi tego konsekwencjami (użytkowanie kasy fiskalnej wiąże się z dodatkowymi obowiązkami). Niemniej jeżeli zacznie to urządzenie stosować w ustawowym terminie, ma prawo do ulgi na zakup kasy fiskalnej.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: