eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Ustawa o "rajach podatkowych": seria kontroli

Ustawa o "rajach podatkowych": seria kontroli

2014-10-07 23:01

Ustawa o "rajach podatkowych": seria kontroli

Sprawę opóźnienia publikacji ustawy o "rajach podatkowych" zbada NIK, szef KPRM oraz CBA © Tim - Fotolia.com

Po ujawnieniu opóźnienia publikacji nowelizacji ustawy, blokującej m.in. optymalizację podatkową poprzez transfer zysków do tzw. "rajów podatkowych", kwestie procesu publikacji sprawdzi Najwyższa Izba Kontroli oraz - na zlecenie premier Ewy Kopacz - szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jacek Cichocki. Sprawę zbada również CBA.
O sprawie po raz pierwszy napisała w piątek, 2 października, "Rzeczpospolita". Według dziennika, opóźnienie publikacji nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wprowadzającej opodatkowanie zagranicznych spółek kontrolowanych, zarejestrowanych w tzw. rajach podatkowych, mogło skutkować stratami budżetu w wysokości nawet 3,3 miliarda złotych. Prezydent nowelizację podpisał już 17 września, jednak nie została ona opublikowana w Dzienniku Ustaw do końca września, tak by jej zapisy mogły obowiązywać już od roku 2015. W efekcie wiele firm w roku 2015 nadal by nie płaciło podatku dochodowego, uciekając z zyskami do rajów podatkowych.

Na publikację dziennika błyskawicznie zareagowali politycy. Minister finansów Mateusz Szczurek zapowiedział błyskawiczną nowelizację, którą w poniedziałek już wnieśli posłowie Platformy Obywatelskiej. Premier Ewa Kopacz poprosiła o wyjaśnienia zarówno szefa resortu finansów Mateusza Szczurka, jak i Macieja Berka, prezesa Rządowego Centrum Legislacji, czyli instytucji odpowiedzialnej za publikowanie aktów prawnych.

W efekcie Ewa Kopacz zleciła szefowi Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jackowi Cichockiemu wewnętrzną kontrolę w RCL i Ministerstwie Finansów dotyczącą publikacji ustawy. W ciągu 7 dni ma powstać raport, na podstawie którego szefowa rządu podejmie dalsze decyzje.

Sprawę dodatkowo zbada Najwyższa Izba Kontroli, której prezes Krzysztof Kwiatkowski podjął decyzję o rozszerzeniu programu kontroli nadzoru organów podatkowych, prowadzonej właśnie w Ministerstwie Finansów o zbadanie sprawy opóźnienia w procesie publikacji ustawy zarówno w Ministerstwie Finansów jak i Rządowym Centrum Legislacji.

Szef RCL wystąpił ponadto do Centralnego Biura Antykorupcyjnego z prośbą o sprawdzenie prawidłowości postępowania Rządowego Centrum Legislacji w zakresie publikacji ustawy.

Zobacz także


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.