eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Licencja na program komputerowy jako import usług w VAT

Licencja na program komputerowy jako import usług w VAT

2014-10-20 13:52

Licencja na program komputerowy jako import usług w VAT

Licencja na program komputerowy jako import usług © kungverylucky - Fotolia.com

W podatku od towarów i usług licencje na programy komputerowe są traktowane nie jako dostawa towaru, a świadczenie usługi. Kupując bowiem program nawet na płycie CD czy DVD (z czym spotykamy się coraz rzadziej, jako że większość programów dostępnych jest on-line) płacimy nie za sam namacalny produkt w postaci tej płyty, a informacje na niej zawarte. Nabywając zaś taki program (a mówić dokładniej licencję na korzystanie z niego) z zagranicy nabywca (będący przedsiębiorcą), musi z tego tytułu rozliczyć podatek od towarów i usług.

Przeczytaj także: Import/eksport usług w podatku VAT od wynajmu pracowników

A to dlatego, ze zakup takiej licencji powoduje powstanie u niego tzw. importu usług, a więc takiej sytuacji, w której obowiązek rozliczenia podatku należnego od danej transakcji spoczywa nie na sprzedawcy, a nabywcy danej usługi (tutaj licencji).

Zgodnie bowiem z zasadą ogólną ustawy o podatku od towarów i usług (art. 28b ustawy o VAT), miejscem opodatkowania danej usługi na rzecz podatnika jest kraj siedziby (bądź stałego miejsca zamieszkania) nabywcy.

Warto przy tym wspomnieć, że wprawdzie dla sprzedaży praw lub udzielania licencji i sublicencji ustawodawca przewidział odrębne zasady ustalania miejsca ich świadczenia (opodatkowania) w art. 28l, niemniej tyczą się one jedynie tych przypadków, w których nabywcą jest osoba niebędąca podatnikiem.
Art. 28l pkt 1 ustawy o VAT mówi, że w przypadku świadczenia na rzecz podmiotów niebędących podatnikami, posiadających siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu poza terytorium Unii Europejskiej usług sprzedaży praw lub udzielania licencji i sublicencji, przeniesienia lub cesji praw autorskich, patentów, praw do znaków fabrycznych, handlowych, oddania do używania wspólnego znaku towarowego albo wspólnego znaku towarowego gwarancyjnego, albo innych pokrewnych praw - miejscem ich świadczenia jest miejsce, gdzie podmioty te posiadają siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu.

W przypadku, gdy przedsiębiorca z Polski nabywa od przedsiębiorcy zagranicznego licencję na program komputerowy, miejscem opodatkowania VAT takiej usługi jest terytorium Polski, zaś obowiązanym do rozliczenia podatku z tego tytułu jest nabywca, a więc polski przedsiębiorca, w ramach importu usług.
Ponieważ VAT od tej transakcji ma rozliczyć podmiot krajowy, istotne jest dla niego to, kiedy powinien się z tej czynności wywiązać, czyli kiedy powstaje w stosunku do niej obowiązek podatkowy.

I tak należy przede wszystkim pamiętać, że zasady rozliczania VAT od importu usług zostały określone na nowo z początkiem 2014 r. Wcześniej ustawodawca bowiem wskazał w ustawie odrębne uregulowania dla takich czynności. Obecnie zaś obowiązek podatkowy w przypadku importu usług nie ma odrębnych regulacji. Powstaje on na zasadach ogólnych, w taki sam sposób, jak podczas dokonywania transakcji krajowych.

fot. kungverylucky - Fotolia.com

Licencja na program komputerowy jako import usług

W podatku od towarów i usług licencje na programy komputerowe są traktowane nie jako dostawa towaru, a świadczenie usługi. Kupując bowiem program nawet na płycie CD czy DVD płacimy nie za sam namacalny produkt w postaci tej płyty, a informacje na niej zawarte. Nabywając zaś taki program z zagranicy nabywca, musi z tego tytułu rozliczyć podatek od towarów i usług.


Co ważne, na znaczeniu traci tutaj faktura. Jak bowiem mówi art. 19a ust. 1 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje co do zasady z chwilą dokonania dostawy towarów albo wykonania usługi. W przypadku, gdy przed tymi datami nastąpiła natomiast płatność, to - zgodnie z art. 19a ust. 8 - obowiązek opodatkowania powstanie w dniu otrzymania tej sumy.

I ta reguła ma obecnie też zastosowanie w przypadku importu usług wykazywanego z tytułu nabycia licencji na program komputerowy. Ważna w pierwszej kolejności jest zatem data nabycia takiej licencji.
W przypadku licencji na programy komputerowe warto jednak pamiętać, że te bardzo często nabywa się na określony czas (np. 2 lata). W takim przypadku istotny jest dla nas również art. 19a ust. 3 ustawy o VAT mówiący, że usługę, dla której w związku z jej świadczeniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi. Usługę świadczoną w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, dla której w związku z jej świadczeniem w danym roku nie upływają terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego roku podatkowego, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi.

Powyższe może spowodować, że import usług z tytułu nabytej licencji podatnik będzie zobowiązany rozliczać co miesiąc, kwartał, rok bądź w innym cyklu, w zależności od przyjętych założeń. Oczywiście będzie tak wówczas, gdy zapłata za program zostanie rozłożona w czasie. Jeżeli bowiem nastąpi ona w całości z góry, zastosowanie znajdzie art. 19a ust. 8 ustawy mówiący o rozliczeniu VAT od wpłaconej kwoty, gdzie obowiązek podatkowy powstaje w dacie zapłaty.

Oczywiście, jeżeli dany przedsiębiorca (nabywca licencji) jest czynnym podatnikiem VAT, zaś nabyte oprogramowanie ma służyć jego działalności opodatkowanej VAT-tem, wykazany z tytułu importu usług VAT należny stanie się jednocześnie VAT-em naliczonym, który podlega odliczeniu (i to w deklaracji za ten sam okres, w którym zostanie wykazany VAT należny). Dzięki temu cała transakcja będzie neutralna w podatku od towarów i usług, a co za tym idzie – nie spowoduje powstania dodatkowego zobowiązania podatkowego od takiego zakupu.
Czynny podatnik VAT, który nabył z zagranicy licencję na program komputerowy mający służyć jego działalności opodatkowanej, podatek VAT od importu usług rozliczy w tej samej kwocie oraz deklaracji zarówno po stronie podatku należnego jak i naliczonego.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: