eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Wpływ skonta na przychód w podatku dochodowym

Wpływ skonta na przychód w podatku dochodowym

2014-10-31 13:41

Wpływ skonta na przychód w podatku dochodowym

Wpływ skonta na przychód w podatku dochodowym © fox17 - Fotolia.com

Skonto jest bardzo często zachętą dla kontrahenta do szybszego regulowania swoich zobowiązań. W przypadku krótszego terminu płatności płaci on bowiem niższą kwotę takiego zobowiązania. Niestety zdaniem organów podatkowych i coraz częściej także sądów, udzielenie skonta wymaga wstecznej korekty w podatku dochodowym.

Przeczytaj także: Premia pieniężna jako korekta przychodu w podatku dochodowym

Skonto to zniżka ceny towaru objętego sprzedażą kredytową lub ratalną, udzielona nabywcy płacącemu gotówką przed ustalonym terminem (Słownik Języka Polskiego sjp.pwn.pl)

W skutkach skonto jest w zasadzie tożsame z opustem czy rabatem – powoduje zmniejszenie ceny danego towaru czy usługi, a tym samym wpływa też na wartość przychodu w podatku dochodowym. Na gruncie obu ustaw podatkowych bowiem za przychody związane z działalnością gospodarczą generalnie uważa się należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Jeżeli przedsiębiorca rozlicza VAT, do wartości przychodu ze sprzedaży towaru/usługi nie wlicza się kwoty podatku należnego od dokonanej sprzedaży.

Co za tym idzie, udzielenie kontrahentowi skonta powoduje u przedsiębiorcy zmniejszenie przychodu podatkowego. W praktyce gospodarczej występują przy tym dwie różne sytuacje:
  • skonto zostało udzielone już w momencie wystawienia faktury, w związku z czym opiewa ona na kwotę pomniejszoną o udzieloną wartość skonta,
  • skonto jest udzielane w terminie późniejszym, w związku z czym jego udzielenie jest dokumentowane fakturą korygującą, która zmniejsza pierwotne wartości o przyznaną kwotę skonta.

Na gruncie podatku dochodowego pierwsza sytuacja nie budzi większych wątpliwości. Tutaj bowiem od razu ostateczny przychód jest znany i wykazywany w wartości pomniejszonej o kwotę udzielonego skonta.

fot. fox17 - Fotolia.com

Wpływ skonta na przychód w podatku dochodowym

Skonto jest bardzo często zachętą dla kontrahenta do szybszego regulowania swoich zobowiązań. Niestety zdaniem organów podatkowych i coraz częściej także sądów, udzielenie skonta wymaga wstecznej korekty w podatku dochodowym.


W podatku dochodowym przychód z firmy co do zasady powstaje w dniu wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego, lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później jednak niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności.

W drugim z wymienionych przypadków (czyli gdy konto powstaje po dacie powstania przychodu i jest dokumentowane fakturą korygującą) niestety dochodzi do bardzo istotnych komplikacji. Rodzi się tutaj mianowicie pytanie, czy przychód podatkowy w takiej sytuacji należy pomniejszyć w dacie wystawienia faktury korygującej, która potwierdza udzielenie skonta, czy też należy skorygować przychód wracając do okresu, w którym pierwotnie on został wykazany?

Niestety przepisy podatkowe kwestii tej nie regulują. Fiskus natomiast uważa, że w podatku dochodowym skutki faktur korygujących zawsze należy uwzględniać w tym okresie rozliczeniowym, w którym został wykazanych przychód z tytułu pierwotnie wystawionej faktury. Nie jest przy tym istotny powód takiej korekty.
Organy podatkowe twierdzą, że faktura korygująca nie dokumentuje odrębnego zdarzenia gospodarczego, a jedynie odnosi się do tego, które powstało w przeszłości. Nie generuje ona w związku z tym nowego momentu powstania przychodu, a jedynie modyfikuje jego pierwotną wysokość.

Niestety pogląd ten coraz częściej podzielają także sądy administracyjne (czego przykładem jest chociażby wyrok NSA z dnia 02 sierpnia 2012 r., sygn. akt II FSK 110/11). Dla przedsiębiorców zaś powyższe oznacza, że każdorazowe wystawienie faktury korygującej wartości z faktury pierwotnej jest równoznaczne ze wsteczna korektą swoich rozliczeń podatkowych i to nawet wówczas, gdy powodem korekty nie jest błąd, a zdarzenie występujące na bieżąco. Oczywiście korekty takiej należy dokonywać także po zamknięciu roku i złożeniu zeznania podatkowego (z czym wiąże się korekta takiego zeznania).

Nie takie zapewne było założenie ustawodawcy, aby karać dodatkowymi obowiązkami przedsiębiorców rzetelnie rozliczających się z uzyskiwanych przychodów. Niestety wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku w temacie korekt w podatku dochodowym nic się nie zmieni.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: