eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Forma opodatkowania działalności gospodarczej w 2015 roku

Forma opodatkowania działalności gospodarczej w 2015 roku

2014-11-17 14:41

Przeczytaj także: Ryczałt ewidencjonowany formą opodatkowania firmy w 2015 roku


Ryczałt ewidencjonowany czyli przychód bez kosztów


Drugą, po karcie podatkowej, uproszczoną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Mimo że jest to forma uproszczona i uregulowana w tej samej ustawie co karta podatkowa, wymaga od przedsiębiorców większej dokumentacji.

W przypadku tej formy opodatkowania podstawą do naliczenia podatku jest przychód uzyskany z działalności gospodarczej, którego definicja jest natomiast zawarta w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Warto dodać, że ustawa o ryczałcie ewidencjonowanym odnosi się wprost do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w wielu miejscach. To powoduje, iż przedsiębiorca rozliczający się samodzielnie za pomocą tej formy opodatkowania musi znać dwa akty prawne rangi ustawowej, nie mówiąc już o rozporządzeniach wykonawczych.

Ponieważ przy ustalaniu wysokości podatku istotny jest uzyskany przychód, ryczałtowcy muszą prowadzić odpowiednią ewidencję, która pozwoli go określić. Dlatego też są oni obowiązani do zaprowadzenia odrębnie za każdy rok ewidencji przychodów (z pewnym nielicznymi wyjątkami). Ponadto muszą też zaprowadzić wykaż środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, ewidencję wyposażenia czy indywidualne karty przychodów pracowników (jeżeli takowi w firmie się znajdują). Warto pamiętać, że stan zatrudnienia nie ma najmniejszego znaczenia przy określaniu prawa do opodatkowania ryczałtem. Kolejnym obowiązkiem nałożonym na ryczałtowców jest gromadzenie dowodów zakupu towarów.

Jak już zostało to wyżej podkreślone, przy opodatkowaniu ryczałtem pod uwagę brany jest przychód przedsiębiorcy, czego nie należy mylić z dochodem. Powyższe oznacza, że w rachunku podatkowym nie uwzględnia się tutaj kosztów uzyskania przychodu. Algorytm liczenia podatku jest stosunkowo prosty:przychód – przysługujące odliczenia = podstawa opodatkowania x stawka podatku. Otrzymany wynik jest pomniejszany o przysługujące do odliczenia zapłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne. Powstała różnica (oczywiście pod warunkiem że jest większa od 0) podlega wpłacie do urzędu skarbowego.
Przy ryczałcie ewidencjonowanym opodatkowany jest przychód. Stawka podatku jest różna w zależności od tego, czego dotyczyła transakcja i wacha się pomiędzy 3% a 20%. Jeżeli podatnik zatai przychody i stwierdzi to organ podatkowy, stawka ryczałtu od niezaewidencjonowanego przychodu może wynieść nawet 75%.

Oczywiście to, że w rachunku podatkowym nie są uwzględniane koszty uzyskania przychodu nie oznacza, iż przedsiębiorca ich nie ponosi, aby przychód osiągnąć. Koszty takie są przy tym różne w zależności od tego, co jest przedmiotem danej czynności. Dlatego też ustawodawca wprowadził różne stawki ryczałtu dla różnych czynności. W uproszczeniu można powiedzieć, że im większe mogą występować potencjalne koszty uzyskania przychodu z danego typu działalności, tym stawka podatku jest niższa. Stawek podstawowych jest w sumie pięć: 3%, 5,5%, 8,5%, 17% i 20%. Najniższą stawkę płacą m.in. przedsiębiorcy trudniący się handlem czy wykonujący usługi gastronomiczne, stawka 5,5% została zarezerwowana przede wszystkim dla usług budowlanych i transportu drogowego samochodami o ładowności powyżej 2 ton czy działalności wytwórczej. Kolejna stawka w wysokości 8,5% dotyczy świadczenia większości usług, a stawka stawka 17% obejmuje m.in. usługi pośrednictwa czy przetwarzania danych. Najwyższa, 20% stawka ryczałtu została zarezerwowana dla wolnych zawodów (co przy 19% stawce podatku liniowego, przy której dodatkowo uwzględnia się koszty uzyskania przychodów powoduje, że ryczałt 20% jest w zasadzie nieopłacalny). Stawki podatku w większości przypadków są zatem stosunkowo niskie w porównaniu do tych, które występują w podatku płaconym od dochodu.

Warto jednak pamiętać o pewnych wyjątkach. Otóż przy sprzedaży niektórych składników majątku (w postaci praw majątkowych czy nieruchomości) ustawodawca nakazuje stosować stawkę 10%. Są także tzw. karne stawki ryczałtu stosowane, gdy przedsiębiorca nie wykaże przychodu, co stwierdzi organ podatkowych. Wtedy to do takiego przychodu fiskus zastosuje pięciokrotność zwykłej stawki ryczałtu (nie więcej jednak niż 75%). Na tak duży podatek nie są narażeni przedsiębiorcy rozliczających się wg skali podatkowej czy podatku liniowego – tutaj bowiem nawet wówczas, gdy organ podatkowy stwierdzi zaniżenie dochody, zastosuje do niego zwykłą stawkę podatku.

Co się tyczy samego wyboru opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, to podobnie jak w przypadku karty podatkowej, także i tutaj występują istotne ograniczenia. I tak ryczałtu nie wybierze ten przedsiębiorca, który wykonuje usługi wymienione w załączniku nr 2 do ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym, których jest dosyć dużo. Dodatkowo w art. 8 ustawy znalazły się kolejne wyłączenia. I tak podatnik trudniący się przykładowo handlem częściami do pojazdów mechanicznych, prowadzący aptekę, świadczący usługi finansowe, reklamowe czy doradcze, z ryczałtu skorzystać nie może.

Na tym jednak nie koniec. Ważny jest także uzyskiwany przez niego z działalności gospodarczej przychód. Jeżeli ten przekroczył w roku ubiegłym limit 150 000 euro, z ryczałtu także skorzystać nie można. Dodajmy w tym miejscu, że na rok 2015 po przeliczeniu na złote limit ten wynosi 626 880 zł. Z ryczałtu ewidencjonowanego nie mogą skorzystać także przedsiębiorcy, którzy świadczą usługi dla swoich obecnych lub byłych pracodawców w tym samym zakresie, jak w ramach stosunku pracy (w bieżącym tudzież poprzednim roku podatkowym).
Tylko przy karcie podatkowej to fiskus ustala wysokość podatku. Przy pozostałych formach opodatkowania podatnicy są obowiązani do jego samoobliczenia.

Przedsiębiorcy są obowiązani do samoobliczania oraz wpłacania w trakcie roku na właściwe konto urzędu skarbowego ryczałtu od uzyskiwanych przychodów. Podatek taki jest płatny za okresy miesięczne bądź kwartalne (do 20-tego dnia miesiąca następującego po danym miesiącu bądź kwartale; podatek za grudzień/ostatni kwartał płatny jest w terminie złożenia zeznania rocznego). Konieczne jest zatem tutaj w pierwszej kolejności ustalenie podstawy opodatkowania wg właściwej stawki podatku (a więc przychodu pomniejszonego o przysługujące odliczenia), następnie wyliczenie podatku wg właściwej stawki, pomniejszenie go o zapłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne i wpłacenie wyniku na konto urzędu.

Przy ryczałcie ewidencjonowanym występuje także obowiązek złożenia zeznania rocznego. W tym celu przedsiębiorcy wypełniają zeznanie PIT-28 wraz z niezbędnymi załącznikami. Mają na to bardzo niewiele czasu – roczny PIT trzeba bowiem złożyć do końca stycznia następnego roku. Warto dodać, że ryczałtowcy, podobnie jak kartowicze, nie mogą rozliczać się wspólnie z małżonkiem (za wyjątkiem opodatkowania ryczałtem przychodów z tzw. najmu prywatnego) czy nie skorzystają z ulgi prorodzinnej. Do pozostałych ulg i odliczeń (które uregulowane są przy tym co do zasady w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych) mają jednak pełne prawo.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: