eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Indywidualna interpretacja podatkowa zabezpieczeniem przedsiębiorcy

Indywidualna interpretacja podatkowa zabezpieczeniem przedsiębiorcy

2014-12-02 13:50

Indywidualna interpretacja podatkowa zabezpieczeniem przedsiębiorcy

Kto może wystąpić z wnioskiem o indywidualną interpretację podatkową? © Wrangler - Fotolia.com

Stopień skomplikowania polskiego prawa niejednokrotnie sprawia, że przedsiębiorcy mają trudności z jego stosowaniem w praktyce. Istnieje jednak sposób, by uchronić się przed przykrymi konsekwencjami niezrozumienia obowiązujących przepisów. To tzw. indywidualna interpretacja podatkowa, która pozwala rozwiać wątpliwości, co do właściwego sposobu postępowania.

Przeczytaj także: Skarga do sądu na niekorzystną interpretację podatkową

Kto może wystąpić z wnioskiem o indywidualną interpretację podatkową?


W polskich przepisach nie brak absurdów i niespójności – taką opinię wyrażają nie tylko przedsiębiorcy, ale również politycy czy księgowi. Na szczęście podatnicy mający kłopot ze zrozumieniem prawa mogą zwrócić się do fiskusa o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej. Cóż to takiego? Najprościej rzecz ujmując jest to pisemne objaśnienie przepisów prawa podatkowego w konkretnej indywidualnej sprawie, które na wniosek zainteresowanego wydaje organ podatkowy.

Z wnioskiem o wydanie interpretacji może wystąpić każdy, również osoby, które nie są obywatelami Polski, a nawet w niej nie mieszkają. Najistotniejszy jest jednak fakt, że indywidualna interpretacja podatkowa chroni wnioskodawcę przed konsekwencjami własnego postępowania (od momentu jej otrzymania).

Warto pamiętać, że nie można wnioskować o interpretację w sprawie, w której urząd skarbowy już wszczął kontrolę. Dodatkowo interpretacja daje ochronę wyłącznie temu podatnikowi, który wystąpił o jej wydanie. Ochrona obowiązuje do momentu uchylenia interpretacji przez sąd lub też zmiany przepisów.

fot. Wrangler - Fotolia.com

Kto może wystąpić z wnioskiem o indywidualną interpretację podatkową?

Z wnioskiem o wydanie interpretacji może wystąpić każdy, również osoby, które nie są obywatelami Polski, a nawet w niej nie mieszkają. Indywidualna interpretacja podatkowa chroni wnioskodawcę przed konsekwencjami własnego postępowania.


Gdzie zgłosić się po interpretację podatkową?


Interpretacje indywidualne wydawane są w imieniu Ministra Finansów przez dyrektorów izb skarbowych w:
  • Bydgoszczy (województwa: kujawsko-pomorskie, podlaskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie i zachodniopomorskie),
  • Katowicach (województwa: małopolskie, podkarpackie, śląskie),
  • Łodzi (województwa: lubelskie, łódzkie, opolskie, świętokrzyskie),
  • Poznaniu (województwa: dolnośląskie, lubuskie, wielkopolskie),
  • Warszawie (województwa: mazowieckie oraz wnioskodawcy mieszkający lub mający siedzibę za granicą).

Dyrektor izby skarbowej musi wydać decyzję w terminie do 3 miesięcy od dnia otrzymania wniosku. Jeżeli tego nie zrobi uznaje się, że postępowanie wnioskodawcy jest lub będzie właściwe (zapytanie może bowiem dotyczyć stanu, który już zaistniał bądź zdarzenia przyszłego).

Trzeba jednak wiedzieć, że wspomniany 3-miesięczny okres odnosi się do wydania, a nie doręczenia interpretacji. Samo dostarczenie dokumentu może nastąpić już po upływie tego terminu.

Wniosek wymaga opisania szczegółów sprawy


Wnioskując o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej należy pamiętać, by zrobić to w formie pisemnej. Zwykła rozmowa z urzędnikiem nie jest równoznaczna z urzędowym postanowieniem.

By dopilnować koniecznych formalności wymagane jest złożenie formularza ORD-IN(5). Taki dokument powinien zawierać:
  • opis postępowania, co do którego chce się uzyskać wyjaśnienie,
  • konkretne pytanie wnioskodawcy,
  • przedstawienie stanowiska wnioskodawcy,
  • oświadczenie, że w danej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe, nie ma miejsca kontrola podatkowa lub skarbowa, sprawa nie została ostatecznie rozstrzygnięta przez inny organ,
  • podpis wnioskującego albo osoby uprawnionej do jego reprezentowania,
  • pełnomocnictwo (o ile wniosek składa się w imieniu kogoś innego).

Wnioskujący może również załączyć druk ORD-IN(A), który wprawdzie nie jest wymagany, to jednak znajduje się w nim dodatkowe miejsce na opis sprawy i stanowiska. Oba druki dostępne są w urzędach skarbowych i na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.

A co, gdy formularz ORD-IN nie został poprawnie wypełniony lub jest niekompletny? W takiej sytuacji wnioskodawca jest wzywany do uzupełnienia braków lub wprowadzenia zmian. Musi tego dopilnować do 7 dni od dnia otrzymania wezwania.

Złożenie wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej wymaga zapłaty 40 zł od każdej pojedynczej sprawy (w jednym wniosku można opisać kilka spraw). Wniosek wraz z potwierdzeniem zapłaty należy wysłać pocztą lub złożyć osobiście w izbie skarbowej właściwej ze względu na miejsce zamieszkania. W przypadku braku zapłaty przedsiębiorca zostanie wezwany do jej uiszczenia. Jeśli nie zrobi tego w terminie do 7 dni od otrzymania wezwania, wniosek o indywidualną interpretację podatkową nie będzie rozpatrzony.

Arkadiusz Caryk,

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: