eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Sprzedaż towarów do Unii Europejskiej: brak NIP z fakturą korygującą

Sprzedaż towarów do Unii Europejskiej: brak NIP z fakturą korygującą

2014-11-28 13:44

Sprzedaż towarów do Unii Europejskiej: brak NIP z fakturą korygującą

VAT UE © serq - Fotolia.com

Przedsiębiorca, który chce zawierać transakcje z innym przedsiębiorcą z UE, zanim rozpocznie współpracę, musi zarejestrować się jako podatnik VAT UE. Sprzedaż dokonaną bez NIP-u PL należy skorygować.

Przeczytaj także: Transakcje wewnątrzwspólnotowe = rejestracja w podatku VAT?

Transakcje podatników VAT z różnych państw Unii Europejskiej noszą nazwę wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT) lub wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT) i na gruncie VAT-u mogą być opodatkowane stawką 0% po spełnieniu kilku warunków. Jednym z nich jest zarejestrowanie się jako VAT-owiec unijny.

Aby dokonywać obrotu na terenie UE, trzeba zarejestrować się jako podatnik VAT UE i w unijnych transakcjach na fakturach stosować NIP poprzedzony prefiksem PL.
Zgodnie z ustawą o VAT, zgłoszenie rejestracyjne o zamiarze dokonywania transakcji wewnątrzwspólnotowych należy złożyć w urzędzie skarbowym przed dniem dokonania pierwszej wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub pierwszego wewnątrzwspólnotowego nabycia.

Sprzedaż do Włoch bez NIP-u PL nie odbiera prawa do 0-proc. stawki VAT
Ustawa VAT-owska z jednej strony nakłada obowiązek zarejestrowania się jako podatnik VAT UE przed rozpoczęciem współpracy z przedsiębiorcą z innego kraju UE, z drugiej natomiast do rozliczenia transakcji jako wewnątrzwspólnotowej wymaga posiadania statusu podatnika VAT UE jedynie w momencie składania deklaracji podatkowej, czyli już po dokonaniu tej transakcji.
Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki 0%, pod warunkiem, że:
  1. przedsiębiorca dokonał dostawy na rzecz unijnego kontrahenta, który posiada właściwy dla swojego kraju numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych z dwuliterowym prefiksem,
  2. przedsiębiorca przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy posiada dowody, że towary zakupione przez unijnego kontrahenta zostały wywiezione z terytorium Polski i dostarczone na terytorium innego niż Polska kraju UE,
  3. sprzedający przedsiębiorca w momencie składania deklaracji VAT, w której wykazuje WDT jest zarejestrowany jako podatnik VAT UE.

fot. serq - Fotolia.com

VAT UE

Przedsiębiorca, który chce zawierać transakcje z innym przedsiębiorcą z UE, zanim rozpocznie współpracę, musi zarejestrować się jako podatnik VAT UE.


Niekiedy zdarza się, że przy pierwszej transakcji wewnątrzwspólnotowej przedsiębiorca nie jest jeszcze zarejestrowany jako podatnik VAT UE. Mimo to, dostarcza towary na rzecz kontrahenta np. z Włoch, który posiada numer identyfikacyjny, pod którym jest zarejestrowany na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych. Polski przedsiębiorca wystawia fakturę i uzyskuje potwierdzenie dokonania dostawy na terytorium Włoch. Aby zachować prawo do rozliczenia tej transakcji jako WDT z 0% stawką VAT-u, będzie musiał dokonać rejestracji jako podatnik VAT UE najpóźniej w dniu, w którym złoży deklarację VAT-owską za okres, kiedy dostarczył towary do Włoch (w którym dostawa zostanie wykazana). Po otrzymaniu NIP-u PL polski sprzedawca musi dokonać korekty faktury sprzedaży.


Katarzyna Miazek, Żaneta Rowińska

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: