eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Wyłudzenia podatku VAT idą w miliardy złotych

Wyłudzenia podatku VAT idą w miliardy złotych

2014-12-01 13:39

Wyłudzenia podatku VAT idą w miliardy złotych

Wyłudzenia podatku VAT idą w miliardy złotych © 2nix - Fotolia.com

Skala oszustw w podatku VAT jest szacowana na ponad 40 miliardów złotych. Pomimo tego, że po raz pierwszy od siedmiu lat odnotowaliśmy spadek w tym zakresie, wartość wyłudzeń wciąż jest zatrważająco wysoka. Do "ograniczenia" wyłudzeń przyczyniły się zmiany w zakresie rozliczania tego podatku.

Przeczytaj także: Państwo traci miliony na transakcjach karuzelowych w podatku VAT

Wynik nie jest zadowalający i daleko mu do ideału niemniej pokrzepiająca jest wiadomość, że w stosunku do roku ubiegłego wartość tzw. luki w VAT spadła o kilka miliardów złotych. Na poprawę sytuacji wpływ miały przede wszystkim zmiany w systemie prawnym powodujące przeniesienie obowiązków rozliczenia tego podatku przy niektórych towarach wrażliwych na nabywcę, jak też działania stosownych instytucji. Trend wydaje się być dobry niemniej proponowane rozwiązania (z uwagi na skalę wyłudzeń) wciąż są niewystarczające.

Jak zostało to już wyżej podkreślone, wartość luki w VAT po raz pierwszy od siedmiu lat spada. Jak wynika z wyliczeń firmy doradczej PwC – w roku 2014 zmniejszy się ona o 4,8 mld PLN w stosunku do ubiegłego roku. Spadek ten wynika w dużej mierze z wprowadzenia w ostatnim czasie nowych rozwiązań w zakresie zwalczania nadużyć gospodarczych w zakresie podatku od towarów i usług.

Prognozowana wartość luki w VAT wyniesie w 2014 r. ok. 42 mld złotych, czyli około 2,5% PKB, podczas gdy w 2013 r. było to odpowiednio 46,8 mld złotych i 2,9% PKB. Najniższą wartość Polska odnotowała przed siedmioma laty, kiedy luka w VAT wynosiła 0,6% PKB. Gdyby udało się ten sukces powtórzyć, redukcja wyłudzeń do poziomu z 2007 r. może przynieść budżetowi państwa ok. 31,5 mld PLN dodatkowych wpływów, co jest kwotą prawie równą planowanemu budżetowi Ministerstwa Obrony Narodowej na 2014 rok.

fot. 2nix - Fotolia.com

Wyłudzenia podatku VAT idą w miliardy złotych

Skala oszustw w podatku VAT jest szacowana na ponad 40 miliardów złotych.


Jednak na tle Unii Europejskiej Polska wciąż plasuje się w dolnej części rankingu pokazującego skalę wyłudzeń w VAT - większe kłopoty według danych dla 2012 r. ma jedynie 7 państw (Czarnogóra, Włochy, Grecja, Łotwa, Litwa, Słowacja i Rumunia).

„Wyłudzenia w VAT to wciąż palący problem polskiej gospodarki, jednak wydaje się, iż jesteśmy na dobrej drodze do zmian. Działania podjęte w ostatnich latach przez Ministerstwo Finansów przynoszą spodziewany skutek i zaczynamy obserwować zmniejszenie skali nadużyć podatkowych w obszarze VAT-u. Trzeba przy tym pamiętać, że nasilenie tego zjawiska w Polsce to trend, który występuje także w Unii Europejskiej” -mówi Tomasz Kassel, partner w dziale prawno –podatkowym PwC.

Pewne efekty w postaci zmniejszenia skali nadużyć w VAT przyniosła wprowadzona rok temu zasada tzw. „reverse chargé”, czyli „VATu odwróconego” dla tych towarów, w przypadku których skala nadużyć była największa, jak np. wybranego asortymentu wyrobów stalowych.

„Trzeba jednak jasno powiedzieć, że VAT odwrócony - polegający na obciążeniu odpowiedzialnością za jego odprowadzenie stronę kupującą transakcji - ma jedynie działanie doraźne „post factum”, jest działaniem punktowym a nie systemowym i nie może stanowić jedynego długotrwałego rozwiązania przeciwdziałającego nadużyciom w podatku VAT” – wskazuje Jan Tokarski, wicedyrektor w dziale prawno-podatkowym PwC.

Z perspektywy budżetowej pozytywny skutek daje także intensyfikacja działań Urzędów Kontroli Skarbowej oraz Wywiadu Skarbowego w celu identyfikacji i wykrycia nadużyć z podatku VAT, choć często wiąże się to z długotrwałymi i uciążliwymi postępowaniami kontrolnymi, często prowadzonymi także wobec uczciwych przedsiębiorców. Efekty przynosi również bardziej ścisła współpraca z innymi służbami, w tym przede wszystkim z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Policją, a także z organami podatkowymi w innych krajach UE, w których problem luki również występuje w znaczącym zakresie.

Postulaty na przyszłość
W celu skutecznego i istotnego ograniczenia tego typu nadużyć konieczne jest podjęcie zakrojonych na szeroką skalę działań o charakterze systemowym, prewencyjnym i długofalowym, które utrudnią lub wręcz uniemożliwiają powstawanie nadużyć już na etapie samej transakcji.

„Jednym z takich mechanizmów może być model podzielonej płatności (split payment model), który zakłada, iż przy okazji każdej transakcji, cena netto jest wpłacana na konto bieżące dostawcy, podczas gdy odpowiednia kwota podatku trafia na odrębne konto podatkowe. Innym możliwym rozwiązaniem byłaby centralna baza monitorująca VAT (central VAT monitoring database), która opiera się na e-fakturowaniu” – mówi Tomasz Kassel.

Proponujemy także wdrożenie zmian systemowych w administracji podatkowej, takich jak:
  • rewizja celów strategicznych stawianych pracownikom administracji podatkowej,
  • usprawnienie wymiany informacji pomiędzy służbami,
  • utworzenie wyspecjalizowanych jednostek do zwalczania przestępczości podatkowej oraz otwarcie urzędników na dialog z przedsiębiorcami, którzy na co dzień ponoszą straty wynikające z nadużyć czynionych przez przestępców.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: