eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Cesja wierzytelności w zamian za zwolnienie z długu bez podatku PCC

Cesja wierzytelności w zamian za zwolnienie z długu bez podatku PCC

2014-12-05 13:41

Cesja wierzytelności w zamian za zwolnienie z długu bez podatku PCC

Cesja wierzytelności w zamian za zwolnienie z długu © lapis2380 - Fotolia.com

Umowa cesji wierzytelności została uregulowana w art. 509 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z brzmieniem tego przepisu, wierzyciel może przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania.

Przeczytaj także: Zakup i sprzedaż wierzytelności w podatku VAT i PCC

W świetle art. 510 Kodeksu cywilnego przelew wierzytelności może odbyć się na podstawie umowy sprzedaży, zamiany, darowizny lub innej umowy zobowiązującej do przeniesienia wierzytelności. W konsekwencji umowa cesji może zostać uznana za czynność należącą do katalogu umów podlegających podatkowi od czynności cywilnoprawnych, który określa art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, gdyż może przybrać formę jednej z umów objętych tym katalogiem.

Cesja wierzytelności w zamian za zwolnienie z długu natomiast stanowi swoistą konstrukcję prawną dokonywaną na podstawie art. 453 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z powołanym przepisem, jeżeli dłużnik w celu zwolnienia się ze zobowiązania spełnia za zgodą wierzyciela inne świadczenie, zobowiązanie wygasa. Uregulowana w tym przepisie instytucja świadczenia w miejsce wykonania (datio in solutum) stanowi jeden z wyjątków od zasady realnego wykonywania zobowiązań cywilnych, znajdujący podstawę w zasadzie swobody umów. Wskutek zawarcia umowy datio in solutum dłużnik uzyskuje upoważnienie przemienne, umożliwiające mu wykonanie zobowiązania przez spełnienie świadczenia innego niż pierwotne. Z chwilą wypełnienia świadczenia zastępczego następuje wykonanie umowy, co prowadzi do wygaśnięcia zobowiązania.
Zgodnie ze stanowiskiem organów podatkowych, zawarcie umowy cesji wierzytelności w zamian za zwolnienie z długu nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, ponieważ tego rodzaju umowa nie należy do katalogu czynności opodatkowanych, który określa art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

fot. lapis2380 - Fotolia.com

Cesja wierzytelności w zamian za zwolnienie z długu

Zgodnie ze stanowiskiem organów podatkowych, zawarcie umowy cesji wierzytelności w zamian za zwolnienie z długu nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.


Powyżej przedstawione stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacjach wydanych przez organy podatkowe, w tym w interpretacji z dnia 6 marca 2012 r. o sygn. IPTPB2/436-78/11-2/KK wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi, w której organ stwierdził, że:

„umowa cesji (przelewu) wierzytelności w zamian za zwolnienie z długu nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, gdyż dotyczy czynności niewymienionej w art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.”

Podobne stanowiska zaprezentowali również m.in.: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 24 sierpnia 2010 r. o sygn. TPB2/436-115/10/RS i Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 14 lutego 2011 r. o sygn. IBPBII/1/436-323/10/AA.

Mając jednak na względzie fakt, iż o kwalifikacji czynności prawnej nie decyduje wyłącznie nazwa umowy, ale przede wszystkim jej treść, przy okazji sporządzania umowy cesji wierzytelności w zamian za zwolnienie z długu, należy zwrócić szczególną uwagę czy umowa ta nie zawiera elementów umowy sprzedaży, zamiany, darowizny lub innej umowy, wymienionej w art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W sytuacji bowiem gdyby umowa cesji przybrała postać jednej z wymienionych umów, istniałoby ryzyko, że umowa ta podlegałaby już podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Niniejsze stanowisko potwierdza m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w powołanej powyżej interpretacji z dnia 24 sierpnia 2010 r., w której wskazuje, że:

„stwierdzić należy, że umowa cesji wierzytelności podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych tylko w sytuacji, gdy przyjmuje postać którejkolwiek z umów wskazanych w zawartym w art. 1 ustawy katalogu czynności podlegających opodatkowaniu”.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: