eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Podatek liniowy 2015 formą opodatkowania dochodu

Podatek liniowy 2015 formą opodatkowania dochodu

2014-12-08 13:53

Przeczytaj także: Skala podatkowa formą opodatkowania działalności gospodarczej 2015


Liniowy PIT nie pozwala także na odliczenie niemalże wszystkich ulg dostępnych przy skali podatkowej. Liniowcy mogą odliczać jedynie składki na ubezpieczenie społeczne czy ubezpieczenie zdrowotne, wpłaty na IKZE i straty z lat ubiegłych. Nie mają natomiast prawa do chociażby ulg: na Internet, rehabilitacyjnej, na krew, darowizn, czy na dzieci (a także ulg, z których podatnicy korzystają w ramach praw nabytych, jak remontowa, na uczniów, czy odsetkowa). Mogą oni oczywiście zadysponować 1 proc. swojego podatku, który zgodnie z dyspozycją organ podatkowy przekaże wybranej organizacji pożytku publicznego, niemniej to nie ulga podatkowa, a jedynie sposób wykorzystania podatku należnego.

Wskazane wyżej odliczenia jednakże będą przedsiębiorcy opodatkowanemu liniowym PIT przysługiwać, jeżeli obok nich uzyska on dochody opodatkowane skalą bądź ryczałtem ewidencjonowanym (przy czym ryczałt nie daje prawa do ulgi na dzieci).

Powyższe preferencje podatkowe mogą spowodować, że w skrajnych przypadkach podatek liniowy będzie opłacalny nie powyżej dochodu 100 tys. zł lecz nawet 200 tys. zł. Dlatego też przy decyzji, z jakiej formy opodatkowania skorzystać, pod uwagę należy brać nie tylko przewidywany dochód, ale także przysługujące podatnikowi ulgi i preferencje podatkowe.

Liniowy nie dla każdego


Jak to zostało już wyżej podkreślone, ani rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej, ani tym bardziej wysokość uzyskiwanych dochodów, nie powodują wyłączenia prawa do opodatkowania podatkiem liniowym. Niemniej nie każdy przedsiębiorca z dobrodziejstw tego podatku może skorzystać. Ustawodawca zawarł bowiem w ustawie jedno zastrzeżenie.

I tak zgodnie z art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli podatnik, który wybrał opodatkowanie podatkiem liniowym, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niebędącej osobą prawną przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania podatkiem liniowym i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.
Świadczenie usług w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na rzecz obecnego bądź byłego pracodawcy może pozbawić prawa do podatku liniowego.

Warto również mieć świadomość o pewnej niedogodności przewidzianej dla przedsiębiorców płacących podatek od dochodu. Otóż podatnik, który:
  1. prowadzi działalność gospodarczą samodzielnie i jest wspólnikiem spółki niebędącej osobą prawną,
  2. jest wspólnikiem spółki niebędącej osobą prawną
- decydując się na opodatkowanie podatkiem liniowym musi pamiętać, że ta forma opodatkowania ma zastosowanie do każdej prowadzonej przez niego formy działalności, do której są stosowane przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Oznacza to, że np. działalności gospodarczej prowadzonej na własne nazwisko nie można opodatkować skalą podatkową, zaś działalności prowadzonej w formie spółki (bądź spółek) osobowej podatkiem liniowym. Jedna z wybranych form opodatkowania rozciąga się bowiem na wszystkie formy prowadzenia działalności, do których ma zastosowanie updof. Nie ma natomiast przeciwskazań, aby korzystać tutaj dodatkowo z opodatkowania ryczałtem (o ile oczywiście prowadzonych jest kilka firm, a dokładniej mówiąc co najmniej dwie w różnej formie prawnej).

Jak wybrać opodatkowaniem podatkiem liniowym?


Liniowy PIT to fakultatywna forma opodatkowania. Oznacza to, że przedsiębiorca zamierzający skorzystać z jego dobrodziejstw, musi o tym zawiadomić fiskusa. I tak podatnik, który rozpoczyna prowadzenie firmy, zgłoszenia dokonuje na formularzu CEIDG-1. Reszta musi zaś złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego stosowne oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania (nie ma tutaj ustawowego formularza zgłoszenia).

Wybór taki jest przy tym ograniczony w czasie. Należy go dokonać do 20 stycznia danego roku podatkowego. W tym terminie należy oczywiście stosowne oświadczenie złożyć fiskusowi, a nie jedynie podjąć decyzję o opodatkowaniu podatkiem liniowym.

Niezachowanie wskazanego terminu jest traktowane na równi z niezłożeniem (przynajmniej na dany rok) oświadczenia o wyborze tej formy opodatkowania. Oczywiście ci podatnicy, którzy wybrali opodatkowanie podatkiem liniowym w latach wcześniejszych i dalej chcą z tej formy korzystać, nic w urzędzie skarbowym już nie składają, jako że raz wybrana forma opodatkowania jest wiążąca także w latach następnych, chyba że podatnik złoży oświadczenie o jej zmianie tudzież utraci do niej prawo.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: