eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › MF wyjaśnia: Bilet wstępu do sauny czy na siłownię z 8% stawką VAT

MF wyjaśnia: Bilet wstępu do sauny czy na siłownię z 8% stawką VAT

2014-12-09 13:23

MF wyjaśnia: Bilet wstępu do sauny czy na siłownię z 8% stawką VAT

Bilet wstępu do sauny czy na siłownię z 8% stawką VAT © Igor Mojzes - Fotolia.com

8% stawkę podatku VAT stosuje się m.in. do niektórych usług związanych z rekreacją w zakresie wstępu. Chodzi przy tym tutaj nie tylko o sam wstęp do danego obiektu, ale też na korzystanie z urządzeń w nim się znajdujących, np. z siłowni czy sauny. Tak stwierdził Minister Finansów w interpretacji ogólnej z dnia 02.12.2014 r. nr PT1/033/32/354/LJU/14, przełamując jednocześnie wcześniejszą - niekorzystną dla podatników - linię interpretacyjną.

Przeczytaj także: Podatek VAT: stawka na wstęp na siłownię i do klubu fitness

Do tej pory organy podatkowe uważały bowiem, że jedynie sama usługa wstępu (związana z rekreacją) korzysta z obniżonej stawki VAT. Przez wstęp taki należało natomiast rozumieć tylko wejście i bierne uczestnictwo w usłudze związanej z rekreacją czy rozrywką. Nabycie „pozostałej” usługi związanej z rekreacją, czyli np. prawa do skorzystania z sauny czy siłowni, jest zaś opodatkowane stawką podstawową (jako że to nie jest usługa samego wstępu).

Przytoczona wyżej interpretacja ogólna, wydana przez Ministra Finansów pod naporem niekorzystnych dla fiskusa orzeczeń sądowych, zmienia powyższe stanowisko uznając, że skorzystania z dostępnych urządzeń w danym obiekcie, zgodnie z ich przeznaczeniem, z usługi wstępu nie należy sztucznie wyłączać. Treść tej interpretacji jest następująca:

„(…) Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

fot. Igor Mojzes - Fotolia.com

Bilet wstępu do sauny czy na siłownię z 8% stawką VAT

8% stawkę podatku VAT stosuje się m.in. do niektórych usług związanych z rekreacją w zakresie wstępu. Chodzi przy tym tutaj nie tylko o sam wstęp do danego obiektu, ale też na korzystanie z urządzeń w nim się znajdujących, np. z siłowni czy sauny.


Jednocześnie w świetle art. 8 ust. 1 ww. ustawy o VAT, świadczeniem usług jest każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT stawka podatku wynosi 22%, przy czym stosownie do art. 146a pkt 1 ustawy stawka ta, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2016 r., wynosi, co do zasady, 23%.

Na mocy art. 41 ust. 2 ustawy o VAT, dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7% (zgodnie z art. 146a pkt 2 ustawy w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2016 r. stawka ta, co do zasady, wynosi 8%).

Pod pozycją 186 wspomnianego załącznika nr 3 do ustawy wskazano „Pozostałe usługi związane z rekreacją – wyłącznie w zakresie wstępu” – bez względu na symbol PKWiU.

Pozycja 186 załącznika nr 3 do ustawy o VAT stanowi uzupełnienie regulacji zawartych w pozycjach 179, 182–185 tego załącznika, które wyznaczają zakres stosowania obniżonej stawki podatku dla niektórych usług związanych m.in. z rekreacją.

Powyższe pozycje dotyczą:
• poz. 179 - usług związanych z działalnością obiektów sportowych - PKWiU 93.11.10.0;
• poz. 182 - usług kulturalnych i rozrywkowych - wyłącznie w zakresie wstępu:
o na widowiska artystyczne, włączając przedstawienia cyrkowe,
o do obiektów kulturalnych
- bez względu na symbol PKWiU;
• poz. 183 - usług związanych z rozrywką i rekreacją - wyłącznie w zakresie wstępu do wesołych miasteczek, parków rozrywki, na dyskoteki, sale taneczne - bez względu na symbol PKWiU;
• poz. 184 - usług bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałych usług w zakresie kultury - wyłącznie w zakresie wstępu - bez względu na symbol PKWiU;
• poz. 185 - wstępu na imprezy sportowe - bez względu na symbol PKWiU.

Przepisy ustawy o VAT nie zawierają definicji pojęcia rekreacja. Słownik Języka Polskiego (www.sjp.pwn.pl) definiuje rekreację jako „aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu”, Wielki Słownik Języka Polskiego (http://www.wsjp.pl/) za rekreację uznaje „ruchową aktywność w czasie wolnym od pracy, mającą służyć zdrowiu i dobremu samopoczuciu”, „Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych z almanachem” Władysława Kopalińskiego (Świat Książki, Warszawa 2000) definiuje rekreację jako „odpoczynek, rozrywka, wytchnienie, pochodzące od łacińskiego „recreatio” czyli powrót do zdrowia, sił”.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: