eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › ZPP: karuzele podatkowe powodują wielomiliardowe straty. Bezradny fiskus

ZPP: karuzele podatkowe powodują wielomiliardowe straty. Bezradny fiskus

2014-12-12 16:44

ZPP: karuzele podatkowe powodują wielomiliardowe straty. Bezradny fiskus

ZPP: indolencja fiskusa przynosi miliardowe straty © Tomasz Zajda - Fotolia.com

Karuzelowe oszustwa podatkowe powodują w Polsce wielomiliardowe straty dla budżetu państwa, a znaczna sprawność oszustów w połączeniu z indolencją służb fiskalnych uderza w uczciwe firmy - twierdzi Związek Przedsiębiorców i Pracodawców w swoim raporcie „Mechanizmy karuzelowe. Schemat działania oszustów, skutki dla Skarbu Państwa, indolencja państwa polskiego”.

Przeczytaj także: Kontrole podatkowe i skarbowe: najpierw uczciwi przedsiębiorcy. Na przestępców szkoda czasu

Mechanizm karuzel podatkowych niesie znaczne straty Skarbu Państwa z tytułu przestępstw podatkowych. Według danych Prokuratury Generalnej, w latach 2007-20122, Skarb Państwa stracił na mechanizmach karuzelowych ok. 699 milionów złotych. Jednak zdaniem Związku Przedsiębiorców i Pracodawców to zaledwie wierzchołek góry lodowej, bowiem oficjalne dane dotyczą jedynie spraw, które wpłynęły do prokuratury, mogą więc być to dane mocno zaniżone.

Miliardowe straty

Według ekspertów luka podatkowa w Polsce (w zakresie podatku VAT), może wynosić nawet od 5 do 65 miliardów złotych, a zakładając, że gdyby tylko jedna czwarta tej kwoty pochodziła by z oszustw karuzelowych, to kwota ta oznacza poważną sumę.

– Dziesiątki tysięcy urzędników zajmuje się kontrolowaniem rozliczeń PIT emerytów, a tymczasem karuzele VAT bezkarnie hulają. „Firma” karuzelowa „działa” od dwóch do czterech miesięcy, a więc na tyle krótko, że Urząd Skarbowy nie zdąży zareagować, zajęty wyliczaniem groszy po przecinku emerytów. Miesiąc działania takiej firmy to około 1,2 mln strat dla podatnika – mówi Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP.


Zdaniem ZPP, firmy zajmujące się oszustwami i wyłudzeniami VAT to dzieło zorganizowanych, często międzynarodowych grup przestępczych, zakładanych specjalnie w celu dokonywania oszustw podatkowych. W karuzelach podatkowych biorą udział nawet setki firm-słupów, których zadaniem jest skomplikowanie operacji i oddalenie aparatu skarbowego od faktycznego oszusta.

Nieudolny fiskus?

ZPP jako jedną z przyczyn tak znacznej skali oszustw podaje indolencję i bierność fiskusa, jako przykład przytaczając obrót stalą. Pierwsze doniesienia o oszustwach w tym sektorze gospodarki, pojawiły się w mediach w połowie 2012 roku. Z wnioskiem do Komisji Europejskiej, o wykorzystanie tzw. mechanizmu odwrotnego obciążenia VAT, rząd wystąpił dopiero 9 kwietnia 2013 roku, 14 maja 2013 roku okazało się, że zgoda KE w ogóle nie jest konieczna. Ostatecznie przepisy dotyczące mechanizmu odwrotnego obciążenia w obrocie stalowymi prętami, weszły w życie 1 października 2013 roku.

Zdaniem ZPP organy podatkowe wywiązują się ze swoich obowiązków w sposób nierzetelny, ułatwiając oszustom prowadzenie swojej działalności, jednocześnie utrudniając życie uczciwym przedsiębiorcom.

– To nie przedsiębiorcy, a przestępcy zajmują się karuzelami podatkowymi. W końcu żaden przedsiębiorca nie zakłada firmy na 3 miesiące. Niestety niektórzy urzędnicy Ministerstwa Finansów wykorzystują swoją nieudolność w kwestii karuzel do domagania się zaostrzenia przepisów wobec przedsiębiorców – mówi Jakub Bińkowski, analityk ZPP.


Według pracodawców, przyjęte rozwiązania prawne okazały się spóźnione i nieskuteczne oraz służą do przerzucania na uczciwych podatników odpowiedzialności za indolencję i niekompetencję organów podatkowych.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: