eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › 1 proc. podatku należnego dla OPP w zeznaniu rocznym 2014

1 proc. podatku należnego dla OPP w zeznaniu rocznym 2014

2014-12-18 14:00

Przeczytaj także: Odliczenia od podatku 2013: 1 proc. dla OPP


Kto może podzielić się podatkiem?


1 proc. swojego podatku wybranej organizacji pożytku publicznego mieli móc przekazać wszyscy podatnicy płacący podatek dochodowy od osób fizycznych czy zryczałtowany podatek dochodowy od niektórych przychodów. Wymienić można tutaj chociażby podatników, którzy płacą podatek na zasadach ogólnych wg skali podatkowej, opłacają podatek liniowy czy ryczałt ewidencjonowany. Prawo do zadysponowania 1% swojego podatku przysługuje także tym, którzy rozliczają przychody podlegające opodatkowaniu zgodnie z updof na zasadach innych, aniżeli wyżej wskazane, czyli np. z tytułu sprzedaży nieruchomości, czy kapitałów pieniężnych bądź praw majątkowych (a którzy składają zeznanie roczne).

1% podatku należnego mogą również przekazać ci, za których rocznego PIT-a wypełnia płatnik (a więc rozliczani na PIT-40 czy PIT-40A). Muszą oni jednak na podstawie takiej deklaracji wypełnić i złożyć w urzędzie skarbowym zeznanie podatkowe samodzielnie. Nie zastąpi ich płatnik. Wniosek o przekazanie 1% podatku znajduje się na końcu każdego zeznania rocznego PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, czy PIT-39. Prawo do przekazania 1 proc. podatku na rzecz OPP nie mają jedynie kartowicze.

Informacje przekazywane dla OPP


Naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby organizacji pożytku publicznego, we wrześniu roku następującego po roku podatkowym przekazuje organizacji pożytku publicznego zbiorczą informację o:
  1. danych identyfikacyjnych (imię, nazwisko i adres), w tym obojga małżonków, którzy na wniosek podlegają łącznemu opodatkowaniu, oraz
  2. wysokości kwoty przekazanej na rzecz tej organizacji,
  3. przeznaczeniu tej kwoty przez organizację pożytku publicznego (cel szczegółowy)

- jeżeli podatnik w zeznaniu podatkowym lub w korekcie zeznania, wyraził zgodę na przekazanie organizacji pożytku publicznego danych wymienionych w pkt 1 i 2, lub wskazał cel szczegółowy, o którym mowa w pkt 3.

Tylko wybrane organizacje pożytku publicznego


1 proc. swojego podatku należnego podzielić można się jedynie z tymi organizacjami, które znalazły się na specjalnie przygotowanym w tym celu wykazie. Opracowuje go minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego w formie elektronicznej i zamieszcza na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej. Można go znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej resortu pracy. Redakcja serwisu eGospodarka.pl popierając inicjatywę dzielenia się swoim podatkiem z organizacjami pożytku publicznego, na podstawie udostępnionego na stronie BIP resortu pracy wykazu opracowała bezpłatną wyszukiwarkę, w której dane organizacji, z którymi podatkiem można się podzielić, zostały zamieszczone. Wyszukiwarka ta znajduje się tutaj: Organizacje pożytku publicznego (OPP).

To, które organizacje znajdą się na liście, określa art. 27a ust. 2 ustawy o działalności pożytku publicznego. I tak w wykazie tym uwzględniane są jedynie organizacje pożytku publicznego:
  1. które w terminie zamieściły na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego sprawozdanie merytoryczne ze swojej działalności oraz sprawozdanie finansowe w roku, za który składane jest zeznanie podatkowe
  2. w stosunku do których nie wpisano do Krajowego Rejestru Sądowego informacji o otwarciu likwidacji lub ogłoszeniu upadłości.

Naczelnik urzędu skarbowego odstępuje od przekazania 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, jeżeli ta nie podała lub nie zweryfikowała numeru rachunku bankowego lub podany numer rachunku bankowego do przekazania 1% z zeznań podatkowych za rok podatkowy zmieniła w okresie od dnia 15 marca do dnia 31 lipca roku następującego po roku podatkowym. Wyjątkiem od tej reguły są jedynie sytuacje, w których zmiana numeru rachunku bankowego nastąpiła z przyczyn niezależnych od organizacji. Oczywiście przekazanie 1 proc. nie nastąpi także wówczas, gdy podatnik wskaże numer KRS organizacji, która nie znajdzie się na wykazie.

1 proc. podatku od nierezydenta


Podatnicy posiadający w Polsce ograniczony obowiązek podatkowy, składający zeznanie podatkowe w trakcie roku podatkowego, wybierają organizację pożytku publicznego z wykazu określonego za poprzedni rok podatkowy. Im także przysługuje prawo do zadysponowania swojego podatku.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: