eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Odsetki od obligacji to kapitały pieniężne w podatku dochodowym

Odsetki od obligacji to kapitały pieniężne w podatku dochodowym

2014-12-23 13:15

Odsetki od obligacji to kapitały pieniężne w podatku dochodowym

Odsetki od obligacji to kapitały pieniężne w podatku dochodowym © Artur Marciniec - Fotolia.com

Odsetki z tytułu posiadanych obligacji podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Zalicza się je zawsze do źródła kapitały pieniężne. Nie stanowią one przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej nawet wówczas, gdy wpływają na konto dedykowane wyłącznie tej działalności - uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 17.12.2014 r. nr IBPBI/1/415-1491/14/BK.

Przeczytaj także: Poniosłeś stratę z tytułu umorzenia obligacji? Podatku nie umniejszysz

Wnioskodawca zamierza rozszerzyć prowadzoną działalność gospodarczą o usługi finansowe. W jej ramach zamierza nabywać m.in. obligacje podmiotów zewnętrznych w sposób zorganizowany i z dużą częstotliwością. Środki pieniężne na powyższe będą pochodziły z majątku prywatnego bądź działalności gospodarczej. Odsetki od obligacji będą wpływały na konto dedykowane wyłącznie prowadzonej firmie. Obejmując obligacje wnioskodawca będzie posługiwał się klauzulą, że czynności te wykonuje w ramach prowadzonej działalności. Zadał on pytanie, do jakiego źródła przychodów powinien zakwalifikować otrzymany przychód z tytułu odsetek od obligacji? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 i 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), odrębnymi źródłami przychodów są:
• pozarolnicza działalność gospodarcza,
kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.

W myśl art. 5a pkt 6 ww. ustawy, ilekroć w ustawie mowa o działalności gospodarczej lub pozarolniczej działalności gospodarczej, oznacza to działalność zarobkową:
a. wytwórczą, budowlaną, handlowa, usługową,
b. polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c. polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
-prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1, 2 i 4-9.

fot. Artur Marciniec - Fotolia.com

Odsetki od obligacji to kapitały pieniężne w podatku dochodowym

Odsetki z tytułu posiadanych obligacji podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Zalicza się je zawsze do źródła kapitały pieniężne. Nie stanowią one przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej nawet wówczas, gdy wpływają na konto dedykowane wyłącznie tej działalności.


Wyłączenie zawarte w ww. przepisie, obejmuje więc m.in. kapitały pieniężne zdefiniowane, jako odrębne źródło przychodów, wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy, których poszczególne kategorie wymieniono w art. 17 tej ustawy.

Z powyższego wynika zatem, że jeżeli przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zaliczają określony przychód do innego źródła niż pozarolnicza działalność gospodarcza, przychód ten stanowi przychód z tego źródła, a nie przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, niezależnie od tego czy zdarzenie, które powoduje powstanie tego przychodu ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą.
W myśl art. 17 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się odsetki (dyskonto) od papierów wartościowych.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 5a pkt 11 i 12 ww. ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o:
• papierach wartościowych - oznacza to papiery wartościowe, o których mowa w art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 94 ze zm.),
• dyskoncie - oznacza to różnicę między kwotą uzyskaną z wykupu papieru wartościowego przez emitenta a wydatkami poniesionymi na nabycie papieru wartościowego na rynku pierwotnym lub wtórnym, a w przypadku nabycia papieru wartościowego w drodze spadku lub darowizny - różnicę między kwotą uzyskaną z wykupu a wydatkami poniesionymi przez spadkodawcę lub darczyńcę na nabycie tego papieru wartościowego.

Przy czym, w myśl art. 3 pkt 1 lit a ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, ilekroć w ustawie jest mowa o papierach wartościowych - rozumie się przez to akcje, prawa poboru w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2013 r. poz. 1030), prawa do akcji, warranty subskrypcyjne, kwity depozytowe, obligacje, listy zastawne, certyfikaty inwestycyjne i inne zbywalne papiery wartościowe, w tym inkorporujące prawa majątkowe odpowiadające prawom wynikającym z akcji lub z zaciągnięcia długu, wyemitowane na podstawie właściwych przepisów prawa polskiego lub obcego.

Obligacja jest papierem wartościowym emitowanym w serii, w którym emitent stwierdza, że jest dłużnikiem właściciela obligacji (obligatariusza) i zobowiązuje się wobec niego do spełnienia określonego świadczenia – art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o obligacjach (t.j. Dz.U. z 2001 r. Nr 120 poz. 1300 ze zm.).

Dochodem z dłużnych instrumentów finansowych, jakim jest m.in. obligacja, jest faktycznie otrzymana przez ich nabywcę, w momencie wykupu tych papierów wartościowych przez emitenta, kwota odsetek lub dyskonta. Istota tych papierów wartościowych polega bowiem na tym, że ich emitent poprzez sprzedaż uzyskuje od nabywców określoną kwotę pieniężną (pewnego rodzaju pożyczkę), którą obowiązany jest zwrócić w oznaczonym terminie oraz zapłacić określoną kwotę lub procent za korzystanie z pieniędzy nabywcy obligacji.

Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, od uzyskanych dochodów (przychodów) z odsetek i dyskonta od papierów wartościowych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy.
Zgodnie z treścią art. 30a ust. 6 przywołanej ustawy, zryczałtowany podatek, o którym mowa w ust. 1 pkt 1–4 oraz pkt 6, 8 i 9, pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 5 pkt 1 i 4, ust. 5a, 5d i 5e.

Zgodnie natomiast z art. 30a ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochodów (przychodów), o których mowa w ust. 1, nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27.

Mając powyższe na względzie, na mocy ww. art. 30a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, otrzymane przez Wnioskodawcę odsetki od obligacji podlegają zryczałtowanemu opodatkowaniu i jako zaliczane do źródła przychodów określonego w art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy (kapitały pieniężne), nie stanowią przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, nawet jeśli środki te będą wpływały na konto dedykowane wyłącznie prowadzonej działalności a obligacje w związku z nabyciem których te odsetki otrzymano zostaną nabyte w ramach działalności gospodarczej Wnioskodawcy.

Tym samym przychody te zawsze, należy rozliczać w ramach odrębnego źródła przychodu jakim są kapitały pieniężne, wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 7 i art. 17 ww. ustawy. (…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: