eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › RPO pyta o ulgę w PIT w przypadku zaprzeczenia ojcostwa

RPO pyta o ulgę w PIT w przypadku zaprzeczenia ojcostwa

2014-12-28 18:13

RPO pyta o ulgę w PIT w przypadku zaprzeczenia ojcostwa

Rzecznik Praw Obywatelskich pyta fiskusa o ulgi dla samotnie wychowujących dzieci © whitelook - Fotolia.com

Rzecznik Praw Obywatelskich skierował do ministra finansów pytanie, czy na gruncie ustawy o PIT może być uznana za osobę samotnie wychowującą dziecko kobieta będąca w związku małżeńskim, o ile został wydany prawomocny wyrok stwierdzający, że jej mąż nie jest ojcem dziecka urodzonego w czasie trwania małżeństwa. Fiskus wydając w tej sprawie interpretację indywidualną, stwierdził, że nie można uznać takiej matki za osobę samotnie wychowującą dziecko.

Przeczytaj także: W 2015 PIT wypełni fiskus. Prezydent podpisał ustawę

W ocenie wnioskodawczyni, ze względu na to, że faktycznie samotnie wychowuje córkę oraz fakt, że jej mąż utracił prawa rodzicielskie na mocy prawomocnego wyroku o zaprzeczenie ojcostwa, może od 2012 r. korzystać z preferencji dla osób samotnie wychowujących dziecko.

Dyrektor Izby Skarbowej, wydając interpretację w imieniu Ministra Finansów, uznał stanowisko wnioskodawczyni za nieprawidłowe. Zdaniem fiskusa, orzeczenie o zaprzeczeniu ojcostwa nie jest tożsame z wyrokiem o pozbawieniu praw rodzicielskich.

Z kolei w opinii RPO, z chwilą uprawomocnienia się wyroku o zaprzeczenie ojcostwa dochodzi do ustania władzy rodzicielskiej. W konsekwencji, osoba pozostająca w związku małżeńskim, która faktycznie samotnie wychowuje dziecko i uzyskała prawomocny wyrok o zaprzeczeniu ojcostwa, może korzystać z preferencyjnego rozliczenia podatkowego, po spełnieniu warunków określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Według RPO, z aktualnego brzmienia ustawy o PIT nie wynika wprawdzie wprost, aby osoba legitymująca się prawomocnym wyrokiem o zaprzeczeniu ojcostwa czy macierzyństwa mogła skorzystać z preferencyjnych zasad opodatkowania. Jednak, w ocenie Rzecznika, matka samotnie wychowująca dziecko w sytuacji, gdy uwzględniono powództwo o zaprzeczenie ojcostwa, spełnia kryterium umożliwiające wspólne rozliczenie się z podatku z dzieckiem, co wynika z zapisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: