eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Zwolnienia z podatku dochodowego (PIT): zmiany na rok 2015

Zwolnienia z podatku dochodowego (PIT): zmiany na rok 2015

2014-12-30 13:30

Zwolnienia z podatku dochodowego (PIT): zmiany na rok 2015

PIT © serq - Fotolia.com

Ulga na dzieci, ryczałty za korzystanie przez pracownika prywatnie z firmowego auta czy modyfikacje określania przychodu z działalności gospodarczej to nie jedyne zmiany, które czekają nas na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych w roku 2015 (chociaż te cieszą się największą popularnością). Ustawodawca zamierza bowiem w przyszłym roku wprowadzić (tudzież zmodyfikować) także szereg zwolnień z tego podatku.

Przeczytaj także: Ugoda sądowa i odszkodowanie dla pracownika z podatkiem PIT

Pierwsze zwolnienie, które znajdzie się w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, tyczy się dowozu pracowników do pracy. Otóż zgodnie z nowym art. 21 ust. 1 pkt 14a ustawy, zwolniona z podatku będzie wartość świadczenia otrzymanego przez pracownika z tytułu organizowanego przez pracodawcę dowozu pracowników autobusem w rozumieniu art. 2 pkt 41 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137, z późn. zm.). Za autobus uważa się tutaj pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą.
Pracownicy, którzy będą korzystali z bezpłatnych dojazdów do pracy za pośrednictwem autobusu (a więc pojazdu samochodowego mieszczącego minimum 10 osób) zorganizowanego przez pracodawcę, nie będą uzyskiwali z tego tytułu przychodu z nieodpłatnych świadczeń

W art. 21 ust. 1 pkt 51 ustawy prawodawca doprecyzował natomiast, że wolne od podatku są przychody otrzymane z tytułu zwrotu wspólnikom dopłat wniesionych do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami - w wysokości określonej w złotych na dzień ich faktycznego wniesienia.

Modyfikacji ulegnie także pkt 68 przytoczonego przepisu, w którym to zostało doprecyzowane zwolnienie z podatku dla nagród związanych ze sprzedażą premiową towarów lub usług (tak jak wcześniej, zwolnienie ma zastosowanie, jeżeli jednorazowa wartość wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 760 zł).
Wskazana zmiana w zakresie zwolnień dotyczących sprzedaży premiowej obejmie swym zakresem m.in. sprzedaż usług bankowych w postaci chociażby caschback (obecnie fiskus nakazuje opodatkować każdą złotówkę z tego tytułu). Warto też dodać, że z początkiem 2015 r. caschback będzie opodatkowany zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 19%, zaś obowiązek jego poboru będzie spoczywał na płatniku (wcześniej fiskus kazał traktować powyższe jako przychód z innych źródeł, który podatnicy winni wykazywać w zeznaniu rocznym).

fot. serq - Fotolia.com

PIT

Ustawodawca zamierza w przyszłym roku wprowadzić (tudzież zmodyfikować) szereg zwolnień z podatku dochodowego od osób fizycznych.


Dodane zostanie także nowe zwolnienie, które znajdzie się w pkt 97a wskazanej regulacji. Zgodnie z nim zwolniony z podatku będzie dodatek energetyczny, otrzymany przez odbiorcę wrażliwego energii elektrycznej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne (Dz. U. z 2012 r. poz. 1059, z późn. zm.).

Obecnie (a więc w roku 2014) dodatek energetyczny nie podlega opodatkowaniu na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 21 marca 2014 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych dochodów (przychodów) podatników podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. poz. 183);

Kolejne nowe zwolnienie znajdzie się w pkt 117a wskazanej regulacji, który będzie zwalniał z podatku wartość nieodpłatnego świadczenia z tytułu pomocy prawnej udzielonej osobie uprawnionej i pobierającej świadczenie z pomocy społecznej lub zasiłek rodzinny, przyznane w formie decyzji administracyjnej na zasadach określonych odpowiednio w przepisach o pomocy społecznej oraz w przepisach o świadczeniach rodzinnych.

Należy jednak pamiętać, że osoba zamierzająca skorzystać z powyższego zwolnienia jest obowiązana złożyć świadczeniodawcy pisemne oświadczenie o uprawnieniu i pobieraniu świadczenia z pomocy społecznej lub zasiłku rodzinnego, na zasadach określonych odpowiednio w przepisach o pomocy społecznej oraz w przepisach o świadczeniach rodzinnych, podając imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL oraz numer decyzji, na podstawie której osoba ta pobiera świadczenie z pomocy społecznej lub zasiłek rodzinny.
Dodatkowy zwrot z tytułu ulgi na dzieci również będzie korzystał ze zwolnienia.

Ostatnia modyfikacja w art. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która zacznie obowiązywać z dniem 01 stycznia 2015 r. to dodany pkt 140 zwalniający z podatku dodatkową kwotę zwrotu z tytułu ulgi na dzieci. Przypomnijmy, że w składanych w 2015 roku zeznaniach podatkowych za rok 2014 podatnicy rozliczą ulgę na dzieci wg nowych zasad. Do tej pory w jej ramach nie można było odliczyć więcej, aniżeli wyliczony podatek w zeznaniu rocznym. To oznaczało, że w przypadku wielu rodzin ulga nie była w pełnej wysokości wykorzystana – nie pozwalał bowiem na to zbyt niski dochód rodziców korzystających z odliczenia. W zeznaniach za rok 2014 podatnicy będą mieli możliwość odzyskania „nadwyżki” ulgi, stanowiącej dodatkowy zwrot, zaś art. 21 ust. 1 pkt 140 zwalnia ten dodatkowy zwrot z podatku dochodowego.

Zmiany zwolnień 2014


Warto też dodać, że część bardzo istotnych zwolnień zostało wprowadzonych w życie bądź zmodyfikowanych jeszcze w roku 2014. Można tu wymienić:
  • rozszerzenie zakresu zwolnienia z podatku odszkodowań, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 3; po nowelizacji zwolnienie obejmuje odszkodowania i zadośćuczynienia, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, oraz otrzymane odszkodowania lub zadośćuczynienia, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z postanowień układów zbiorowych pracy, innych opartych na ustawie porozumień zbiorowych, regulaminów lub statutów, o których mowa w art. 9 § 1 Kodeksu pracy,(zakres wyłączeń pozostał tutaj bez zmian
  • dodanie w pkt 3e zwolnienia dla sum pieniężnych otrzymanych na podstawie ustawy o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki
  • rozszerzenie zwolnienia zawartego w pkt 49 o świadczenia otrzymywane przez żołnierzy zawodowych z tytułu świadczenia mieszkaniowego, o którym mowa w art. 21 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2010 r. Nr 206, poz. 1367, z późn. zm.)
  • dodanie pkt 120a, w którym ustawodawca zwalnia wprost z podatku wynagrodzenie otrzymane przez podatnika za ustanowienie służebności przesyłu w rozumieniu przepisów prawa cywilnego.

Wskazane zwolnienia weszły w życie na mocy ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw.


Krzysztof Skrzypek
Doradca podatkowy, nr wpisu 12444

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: