eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Zaliczki na kasie fiskalnej jako przychód firmy: zgłoszenie do 20 stycznia

Zaliczki na kasie fiskalnej jako przychód firmy: zgłoszenie do 20 stycznia

2015-01-19 12:30

Zaliczki na kasie fiskalnej jako przychód firmy: zgłoszenie do 20 stycznia

Kasa fiskalna © Gina Sanders - Fotolia.com

Otrzymana zaliczka na gruncie podatku dochodowego nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej. Powyższe powoduje jednak pewne trudności w sytuacji, gdy zaliczka taka jest ewidencjonowana na kasie rejestrującej. Widząc to ustawodawca przewidział możliwość wykazywania takich zaliczek w przychodzie od roku 2015. Niemniej o wyborze takim trzeba zawiadomić fiskusa.

Przeczytaj także: Co jest przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej?

To przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeń wykonawczych wydanych na jej podstawie regulują zasady ewidencjonowania obrotów przy pomocy kas fiskalnych. Niemniej drukowane na ich podstawie raporty (dobowe, czy też okresowe) stanowią podstawy zapisów w ewidencjach dotyczących podatku dochodowego (czyli księgach rachunkowych, podatkowej księdze przychodów i rozchodów czy też ewidencji przychodów prowadzonej na potrzeby ryczałtu ewidencjonowanego).

Niestety to, co jest obrotem na gruncie podatku VAT, nie jest zawsze przychodem w podatku dochodowym. Przykładem są właśnie otrzymywane zaliczki na poczet przyszłych dostaw towarów czy świadczenia usług.
W podatku VAT otrzymanie zaliczki powoduje powstanie obowiązku podatkowego, a więc mówiąc w uproszczeniu – wykazania jej jako sprzedaży i opodatkowania. Zaliczki takie trzeba także zaewidencjonować na kasie fiskalnej, jeżeli w firmie występuje obowiązek jej stosowania, zaś przekazującym zaliczkę jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej czy rolnik ryczałtowy.

fot. Gina Sanders - Fotolia.com

Kasa fiskalna

Otrzymana zaliczka na gruncie podatku dochodowego nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej. Powyższe powoduje jednak pewne trudności w sytuacji, gdy zaliczka taka jest ewidencjonowana na kasie rejestrującej.


Inaczej jest w podatku dochodowym. Tutaj bowiem do przychodów z firmy nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych.

Dlatego też do tej pory przedsiębiorca, który ewidencjonował sprzedaż na kasie fiskalnej, a w tym także otrzymywane zaliczki, nie mógł przenosić bezpośrednio danych z raportów fiskalnych (dobowych czy okresowych) do ewidencji prowadzonych na potrzeby podatku dochodowego. Musiały bowiem one być korygowane m.in. o wartość takich zaliczek (jako że te w myśl przepisów ustaw o podatkach dochodowych nie stanowiły przychodu). To z kolei pociągało za sobą obowiązek prowadzenia dodatkowej ewidencji takich zaliczek, aby można było określić jakie wartości z raportu drukowanego z kasy fiskalnej odjąć.

Wszystko jednak zmieniło się z dniem 01 stycznia 2015 r. Z tą datą bowiem ustawodawca postanowił znowelizować zarówno przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jak i od osób prawnych w zakresie właśnie określania momentu powstawania przychodu z tytułu otrzymanych zaliczek ewidencjonowanych na kasie fiskalnej.

Otóż zgodnie z nowymi regulacjami w przypadku pobrania wpłat na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, podlegających zarejestrowaniu przy zastosowaniu kasy rejestrującej zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług, za datę powstania przychodu uznaje się dzień pobrania wpłaty, jeżeli podatnicy powiadomią o takim sposobie ich rozliczania urząd skarbowy w określonym terminie.
W roku 2015 podatnicy mogą zdecydować się na wykazywanie przychodu od otrzymanych zaliczek już w dacie ich otrzymania. Niemniej o fakcie tym należy powiadomić fiskusa. Nadto wybór opodatkowania zaliczek tyczy się tylko tych z nich, które są ewidencjonowane na kasie fiskalnej. Przedsiębiorca decydujący się na to rozwiązanie musi pamiętać, że ma ono zastosowanie do wszystkich zaliczek, które winny być ewidencjonowane na takim urządzeniu, zaś dokonany wybór będzie go wiązał przez minimum jeden rok podatkowy.

Jaki jest termin powyższego zawiadomienia? Wszystko zależy od tego czy przedsiębiorca już stosuje kasę fiskalną, czy też dopiero będzie ją stosował w przyszłości.

I tak przedsiębiorcy ewidencjonujący obecnie swoje obroty przy pomocy kasy rejestrującej stosowne zawiadomienie muszą złożyć fiskusowi w terminie do dnia 20 stycznia danego roku podatkowego. Z kolei w przypadku podatników rozpoczynających ewidencjonowanie obrotów przy zastosowaniu kasy rejestrującej – zawiadomienie składa się w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym rozpoczęli ewidencjonowanie obrotów przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

Wybór sposobu ustalania daty powstania przychodu w powyższy sposób dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik w terminie do dnia 20 stycznia roku podatkowego następującego po roku podatkowym, w którym korzystał z tego sposobu ustalania daty powstania przychodu, zawiadomi właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji ze stosowania tego rozwiązania. Tym samym podjęcie decyzji o wykazywaniu przychodu od otrzymywanych zaliczek ewidencjonowanych na kasie fiskalnej w dacie ich otrzymania wiąże podatnika na cały rok podatkowy. Powrotu do „starych” zasad rozliczania może dokonać on dopiero w roku następnym.

Jeżeli działalność gospodarcza jest prowadzona w formie spółki niebędącej osobą prawną, obowiązek złożenia powyższych zawiadomień obejmuje wszystkich wspólników.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: