eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiRachunkowość › MSFF - nowa jakość sprawozdań finansowych spółek giełdowych

MSFF - nowa jakość sprawozdań finansowych spółek giełdowych

2015-02-10 13:57

Przeczytaj także: Standardy rachunkowości: MSSF 15 to duże zmiany dla jednostek


„Stosowanie MSSF 10 i 11 w sprawozdaniach po raz pierwszy może skutkować zmianami zakresu konsolidacji lub rozliczenia wspólnych ustaleń umownych. ESMA oczekuje, że firmy, których to dotyczy w swoich sprawozdaniach jasno opiszą powody, które doprowadziły do zmiany oceny relacji z daną jednostką oraz przedstawią wpływ tych zmian na ich politykę rachunkowości” – wyjaśnia Monika Jakubczyk, Dyrektor w dziale Audytu Deloitte.

Ostatni z nowych standardów MSSF 12 w całości dotyczy zakresu informacji ujmowanych w notach do sprawozdania finansowego. MSSF 12 wprowadza wymóg, by spółka ujawniła informacje umożliwiające czytelnikom jej sprawozdania finansowego ocenę charakteru i ryzyka inwestycji oraz wpływu inwestycji na sytuację finansową inwestora i przepływy pieniężne. Obowiązkiem stosowania MSSF 12 są objęte wszystkie spółki posiadające spółki zależne, wspólne ustalenia umowne, jednostki stowarzyszone lub nieobjęte konsolidacją jednostki strukturyzowane.
„Katalog ujawnień w odniesieniu do jednostek konsolidowanych, niekonsolidowanych jednostek strukturyzowanych, wspólnych przedsięwzięć oraz jednostek stowarzyszonych został znacząco rozszerzony przez nowy standard MSSF 12. Z perspektywy nowych wymogów, istotne jest by emitenci starannie oceniali jakie informacje finansowe są kluczowe dla oceny sytuacji finansowej emitenta i je ujawnili”– mówi Marcin Samolik, Starszy Menedżer w Zespole Technicznym ds. MSSF Deloitte.

W swoim dokumencie europejski organ nadzorczy zwrócił także uwagę na sprawozdania finansowe banków. Zdaniem ESMA sektor bankowy powinien zwracać szczególną uwagę na zmianę wartości szacunkowych, korektę błędu czy monitorowanie i zarządzanie ryzykiem związanym z instrumentami finansowymi. Istotnym powinno być także przekazywanie przez banki wystarczających informacji na temat zmian w poziomie wymaganego kapitału regulacyjnego.
„ESMA powołuje się na ubiegłoroczną kompleksową ocenę dokonaną przez Europejski Bank Centralny, który wskazał bankom błędy w ujawnieniach ustalania wartości godziwej, ryzyka płynności oraz zarządzania ryzykiem kredytowym. Biorąc pod uwagę, że sektor bankowy jest teraz pod szczególnym nadzorem instytucji nadzorujących, bezwzględnie powinien zastosować się do tych wytycznych” – mówi Monika Jakubczyk.

Ostatni priorytet, na który nadzorca zwraca uwagę to zagadnienie nie nowe, wydaje się które nie powinno sprawiać znaczących trudności jednostkom, a mianowicie ujmowanie i wycena aktywów z tytułu podatku odroczonego od niewykorzystanych strat podatkowych. Zdaniem ESMA, istnienie nierozliczonych strat podatkowych jest poważnym dowodem na to, że przyszły dochód do opodatkowania może nie zostać osiągnięty. ESMA oczekuje, że emitenci przy ocenie prawdopodobieństwa wystąpienia dochodu do opodatkowania, od którego można odpisać nierozliczone straty podatkowe przedstawią dowody poparte biznesplanami popierającymi ich ujęcie.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: