eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Odwrócony VAT w Sejmie

Odwrócony VAT w Sejmie

2015-02-09 19:02

Odwrócony VAT w Sejmie

Sejm pracuje nad ograniczeniem wyłudzeń VAT © zagorskid - Fotolia.com

Sejm obraduje nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, rozszerzającym stosowanie mechanizmu tzw. odwróconego obciążenia VAT. Projekt ten ma ograniczyć nadużycia związane z odliczaniem VAT, w szczególności wyłudzenia i przypadki unikania opodatkowania.

Przeczytaj także: Odwrócony VAT na komórki i tablety od lipca. Prezydent podpisał ustawę

Rządowa nowelizacja ustawy o VAT nad którą pracuje Sejm rozszerza tzw. mechanizmu odwróconego obciążenia VAT dla niektórych towarów. Odwrócone obciążenie VAT umożliwia przeniesienie obowiązku rozliczenia tego podatku z dostawcy na nabywcę. Objęte nim miałyby być dodatkowo m.in. telefony komórkowe, laptopy, tablety i konsole do gier. Dotychczas odwrócony VAT dotyczy między innymi obrotu uprawnieniami do emisji CO2, złomem, niektórymi surowcami wtórnymi czy niektórymi wyrobami stalowymi. Rozszerzenie zakresu obowiązywania mechanizmu odwróconego VAT na kolejne grupy towarów ma ograniczyć skalę wyłudzeń tego podatku.

Projekt nad którym pracuje Sejm nakłada ponadto na sprzedawców obowiązek składania w urzędzie skarbowym informacji podsumowujących dokonane transakcje, zawierającej m.in. łączną wartość dostaw lub usług. Projekt nowelizacji zakłada także zmiany w zakresie metody odliczenia podatku naliczonego w odniesieniu do zakupionych towarów i usług wykorzystywanych w działalności mieszanej.

Projekt nowelizacji zmienia także regulacje dotyczące tzw. ulgi na złe długi. Ma być zmniejszona asymetria w jej stosowaniu przez wierzyciela i dłużnika. Mechanizm ten dotyczy płatności, które nie zostały uregulowane w ciągu 150 dni od upływu terminu określonego w umowie lub na fakturze. Z ulgi nie można skorzystać, jeżeli dłużnik jest w trakcie postępowania upadłościowego lub likwidacji. Projekt przewiduje, że dłużnik nie będzie zobowiązany do korekty odliczonego wcześniej podatku naliczonego, jeżeli w ostatnim dniu miesiąca w którym upływa 150. dzień od dnia upływu terminu płatności np. faktury, będzie w trakcie postępowania upadłościowego lub likwidacji. Odliczony przez dłużnika VAT naliczony będzie podlegał zgłoszeniu do masy upadłości, a wierzyciel właśnie w ten sposób będzie miał większą szansę na odzyskanie zaległych kwot.

Sejm zdecydował, że dalsze prace nad projektem będą prowadzone w Komisji Finansów Publicznych.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: