eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › W 2015 r. kasa fiskalna dla lekarza ale nie rehabilitanta

W 2015 r. kasa fiskalna dla lekarza ale nie rehabilitanta

2015-02-10 13:57

W 2015 r. kasa fiskalna dla lekarza ale nie rehabilitanta

Kasa fiskalna © hin255 - Fotolia.com

Do końca lutego 2015 r. kolejne grupy przedsiębiorców muszą się zaopatrzyć w kasy fiskalne, jeżeli ich klientami są osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej tudzież rolnicy ryczałtowi. Powyższe tyczy się m.in. podatników wykonujących usługi medyczne (czyli np. lekarzy). Obowiązek posiadania kas fiskalnych przez tą grupę zawodową ustawodawca uzależnił jednak od spełnienia dwóch warunków.

Przeczytaj także: Kasa fiskalna w warsztacie samochodowym u fryzjera czy kosmetyczki

Generalnie kasę fiskalną powinien mieć każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą w myśl ustawy o VAT, zaś jego klientami są osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej lub rolnicy ryczałtowi.

Niemniej istnieniu przepisów nakazujących ewidencjonowanie sprzedaży przy użyciu kas fiskalnych towarzyszą przepisy zwalniające niektórych podatników z tego obowiązku. Stosowne regulacje znajdują się w rozporządzeniu wykonawczym, zmienianym co kilka lat. Obecnie rozporządzenie obowiązuje od 01 stycznia 2015 r. do końca grudnia 2016 r. i jest to rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2014, poz. 1544)

I tak, podstawowym zwolnieniem objęci są ci podatnicy, których sprzedaż na rzecz wyżej wskazanych osób nie przekracza w roku podatkowym 20 000 zł (jeżeli zaś ci dopiero co rozpoczynają wykonywanie takich czynności, to w pierwszym roku limit ten przysługuje proporcjonalnie do okresu ich wykonywania).
Są także inne zwolnienia, przewidziane w załączniku nr 1 do rozporządzenia.

fot. hin255 - Fotolia.com

Kasa fiskalna

Do końca lutego 2015 r. kolejne grupy przedsiębiorców muszą się zaopatrzyć w kasy fiskalne, jeżeli ich klientami są osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej tudzież rolnicy ryczałtowi. Powyższe tyczy się m.in. podatników wykonujących usługi medyczne.


Z drugiej jednak strony ustawodawca określił czynności, których wykonanie, nawet jednorazowe, skutkuje bezwzględnym obowiązkiem stosowania kasy rejestrującej. Wyłączenia te znalazły się w §4 rozporządzenia, w którym to ustawodawca podzielił wykonywane czynności na dostawy towarów i świadczenie usług.

I tak obecnie zwolnień z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży, przewidzianych w tym rozporządzeniu, nie stosuje się m.in. w przypadku usług w zakresie opieki medycznej świadczonych przez lekarzy i lekarzy dentystów (§4 pkt 2 lit. f rozporządzenia).
Jak nietrudno zauważyć, przytoczona regulacja mówi o szczególnych usługach świadczonych przez konkretne osoby. Aby istniał tutaj bezwzględny obowiązek stosowania kasy fiskalnej, muszą zatem być spełnione łącznie dwa warunki:
  1. usługi takie muszą być zaliczane do usług w zakresie opieki medycznej, oraz
  2. usługi takie muszą być świadczone przez lekarza czy też lekarza dentystę

Jak wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 24.06.2013 r. nr IPPP3/443-259/13-5/KT, „(…) świadczeniem zdrowotnym, stosownie do art. 2 ust. 1 pkt 10 ustawy o działalności leczniczej, są działania służące zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia oraz inne działania medyczne wynikające z procesu leczenia lub przepisów odrębnych regulujących zasady ich wykonywania. (…)

Zgodnie z art. 9 ustawy o działalności leczniczej, stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne inne niż szpitalne mogą polegać w szczególności na:
* udzielaniu całodobowych świadczeń zdrowotnych, które obejmują swoim zakresem pielęgnację i rehabilitację pacjentów niewymagających hospitalizacji, oraz zapewnianiu im produktów leczniczych i wyrobów medycznych, pomieszczeń i wyżywienia odpowiednich do stanu zdrowia, a także prowadzeniu edukacji zdrowotnej dla pacjentów i członków ich rodzin oraz przygotowaniu tych osób do samoopieki i samopielęgnacji w warunkach domowych;
* udzielaniu całodobowych świadczeń zdrowotnych, które obejmują swoim zakresem pielęgnację, opiekę i rehabilitację pacjentów niewymagających hospitalizacji, oraz zapewnianiu im produktów leczniczych potrzebnych do kontynuacji leczenia, pomieszczeń i wyżywienia odpowiednich do stanu zdrowia, a także prowadzeniu edukacji zdrowotnej dla pacjentów i członków ich rodzin oraz przygotowaniu tych osób do samoopieki i samopielęgnacji w warunkach domowych;
* udzielaniu świadczeń zdrowotnych polegających na działaniach usprawniających, które służą zachowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia;
* sprawowaniu wszechstronnej opieki zdrowotnej, psychologicznej i społecznej nad pacjentami znajdującymi się w stanie terminalnym oraz opieki nad rodzinami tych pacjentów. (…)”

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: