eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Odwrócony VAT na komórki trafił do Senatu

Odwrócony VAT na komórki trafił do Senatu

2015-02-22 23:36

Odwrócony VAT na komórki trafił do Senatu

Nowelizacja ustawy o VAT rozszerzająca odwrócony VAT trafiła do Senatu © Oleksiy Mark - Fotolia.com

Posłowie przyjęli nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług. Zmiany mają ograniczyć nadużycia związane z odliczaniem VAT, w szczególności wyłudzenia i przypadki unikania opodatkowania, a obejmują między rozszerzenie tzw. odwróconego VAT. Nowelizacja dostosowuje ponadto polskie przepisy do prawa unijnego. Nowelizacją zajmie się Senat.

Przeczytaj także: Odwrócony VAT w Sejmie

Nowelizacja przyjęta przez posłów rozszerza tzw. mechanizm odwróconego obciążenia dla niektórych towarów. Mechanizm odwróconego VAT umożliwia przeniesienie obowiązku rozliczenia podatku z dostawcy na nabywcę. Jak przewiduje nowelizacja, wspomnianym mechanizmem mają być objęte dodatkowo m.in. telefony komórkowe, laptopy, tablety i konsole do gier. Obecnie odwrócony VAT już obejmuje między innymi obrót uprawnieniami do emisji CO2, złomem, niektórymi surowcami wtórnymi czy niektórymi wyrobami stalowymi.

Nowelizacja nakłada także na sprzedawców obowiązek składania w urzędzie skarbowym informacji podsumowujących dokonane transakcje. Informacja będzie zawierać m.in. łączną wartość dostaw lub usług.

Przyjęta przez Sejm nowelizacja wprowadza też zmianę sposobu odliczenia podatku naliczonego w odniesieniu do zakupionych towarów i usług wykorzystywanych w działalności mieszanej.

W związku z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE nowelizacja przewiduje też zwiększenie stawki VAT na towary wykorzystywane do ochrony przeciwpożarowej z 8 na 23 proc.

Nowelizacja doprecyzowuje również regulacje dotyczące tzw. ulgi na złe długi. Mechanizm ten dotyczy płatności, które nie zostały uregulowane w ciągu 150 dni od upływu terminu określonego w umowie lub na fakturze.

Ustawa ma wejść w życie 1 lipca 2015 r., z wyjątkiem regulacji dotyczących m.in. podatku na sprzęt przeciwpożarowy, które będą obowiązywać od 2016 r.

Pracami nad nowelizacją zajmie się teraz Senat.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: