eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Podatek dochodowy gdy sprzedaż ciągła książek (towarów)

Podatek dochodowy gdy sprzedaż ciągła książek (towarów)

2015-02-25 13:41

Podatek dochodowy gdy sprzedaż ciągła książek (towarów)

Książki © monticellllo - Fotolia.com

Skoro zawarta umowa jest wykonywana stale, w określonym czasie oraz przewiduje miesięczne okresy rozliczeniowe i związaną z nimi wypłatę należności, przychód z tytułu sprzedaży publikacji na rynku księgarskim powstaje w ostatnim dniu takiego okresu rozliczeniowego, a więc tutaj w ostatnim dniu miesiąca - wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 19.02.2015 r. nr IBPBI/1/415-1421/14/BK.

Przeczytaj także: Ciągłe usługi doradcze: rozliczenie podatku

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Wnioskodawczyni zajmuje się wydawaniem książek (prowadzi w tym zakresie działalność gospodarczą) i uzyskuje przychody ze sprzedaży książek drukowanych. Zamierza zawrzeć umowę z dystrybutorem książek, na mocy której dystrybutor będzie sprzedawał jej publikacje na rynku księgarskim.

Przekazanie książek będzie tutaj następowało na podstawie dokumentów wydania (WZ), przy czym nie będzie ono przeniesieniem praw własności. Następnie dystrybutor sprzeda książki we własnymi imieniu i na własny rachunek, zaś rozliczenie pomiędzy stronami umowy nastąpi przez pisemnie zawiadomienie wydawcy (a więc wnioskodawczyni) o zakresie takiej sprzedaży w danym okresie rozliczeniowym, ustalonym jako miesiąc kalendarzowy. Na tej podstawie wnioskodawczyni wystawi fakturę za sprzedane egzemplarze, która będzie jednocześnie stanowić podstawę do dokonania zapłaty. Niesprzedane książki trafią z powrotem do wnioskodawczyni.

W związku z powyższym wnioskodawczyni zadała pytanie, w którym momencie winna rozpoznać przychód na potrzeby podatku dochodowego od takiej sprzedaży? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z ogólną regułą zawartą w art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolniczej działalności gospodarczej), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

fot. monticellllo - Fotolia.com

Książki

Skoro zawarta umowa jest wykonywana stale, w określonym czasie oraz przewiduje miesięczne okresy rozliczeniowe i związaną z nimi wypłatę należności, przychód z tytułu sprzedaży publikacji na rynku księgarskim powstaje w ostatnim dniu takiego okresu rozliczeniowego.


Przychody należne to wszelkiego rodzaju przychody, co do których przysługuje podatnikowi uprawnienie do ich dochodzenia, czyli takie, które wynikają z konkretnego stosunku prawnego. „Należność” odnosi się zarówno do możliwości dochodzenia konkretnego świadczenia oraz do powinności jego spełnienia. Oznacza to, że powstanie przychodów należnych związane jest z powstaniem wierzytelności. Ponieważ wierzytelność to termin wywodzący się z prawa cywilnego, to przychodami należnymi są przychody wymagalne w rozumieniu prawa cywilnego, tj. możliwe do prawnie skutecznego ich dochodzenia.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych precyzyjnie określają moment powstania przychodu z ww. źródła przychodów.

W myśl art. 14 ust. 1c ww. ustawy, za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1h i 1i, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:
1. wystawienia faktury albo
2. uregulowania należności.

Zgodnie z art. 14 ust. 1e cytowanej ustawy, jeżeli strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku. Z kolei w myśl art. 14 ust. 1i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku otrzymania przychodu z działalności gospodarczej, do którego nie stosuje się ust. 1c, 1e i 1h, za datę powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty.

Przy ocenie określenia momentu powstania przychodu dla celów podatku dochodowego istotne jest – co do zasady - ustalenie daty wydania towaru lub wykonania usługi. Istnieją jednak przypadki, w których wydanie rzeczy nie jest równoznaczne z ich sprzedażą. Do przypadków takich należą umowy komisu oraz szczególne rodzaje umów, jaką jest m.in. umowa między wydawcą a odbiorcą publikacji książkowych w celu ich sprzedaży na rynku księgarskim.

Mając powyższe na względzie, stwierdzić należy, że umowa zawarta pomiędzy Wnioskodawczynią, a Dystrybutorem jest umową, która jest wykonywana stale, w określonym czasie. Przedmiotowa umowa przewiduje ponadto miesięczne okresy rozliczeniowe i związaną z tym wypłatę należności przysługujących Wnioskodawczyni w określonych okresach rozliczeniowych. W konsekwencji w sytuacji przedstawionej we wniosku, przychód należny z tytułu sprzedaży publikacji na rynku księgarskim powstanie zawsze w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego określonego w umowie, a więc w ostatnim dniu miesiąca. (…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: