eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Skomplikowany podatek od nieruchomości za garaż

Skomplikowany podatek od nieruchomości za garaż

2015-03-12 13:51

Skomplikowany podatek od nieruchomości za garaż

Garaż © eugenesergeev - Fotolia.com

Podatek od nieruchomości zwykle znajduje się na końcu czołówki znaczących obciążeń fiskalnych. W przypadku garażu podatek płacimy w ratach do 15 dnia kolejno w marcu, maju, wrześniu i listopadzie. Do tego momentu zasady są jasne. Sprawa komplikuje się przy ustalaniu odpowiedniej stawki podatku. Inną bowiem stawkę należy przyjąć w przypadku garażu mieszczącego się w bryle budynku mieszkalnego, inną gdy garaż jest wolnostojący, odrębną gdy wykorzystujemy go w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, a jeszcze inną gdy mamy do czynienia z wielostanowiskowym garażem wielokondygnacyjnym.

Przeczytaj także: Części wspólne w podatku od nieruchomości: będą niekorzystne zmiany

Skąd taka rozbieżność?
Podatek od nieruchomości to podatek typu majątkowego, równocześnie jednak ustawodawca przyznał pewnym grupom nieruchomości niższe stawki. Zgodnie bowiem z treścią art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. 2014 poz. 849 z późn. zm.) – zwana dalej w skrócie u.p.o.l. najniższa stawka maksymalna przewidziana jest dla budynków mieszkalnych lub ich części. Tuż za nimi uplasowały się pozostałe budynki lub ich części. Natomiast trzecie miejsce należy do budynków zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym. Jednakże bezapelacyjnie najwyższą stawką obłożone zostały budynki lub ich części związane z działalnością gospodarczą.

Jak zatem w kontekście tej klasyfikacji zapłacić właściwy podatek za garaż?

Po pierwsze, należy zwrócić uwagę na stan budynku. Zgodnie z treścią art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991r. o podatkach i opłatach lokalnych, grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej to grunty, budynki i budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, z wyjątkiem budynków mieszkalnych oraz gruntów związanych z tymi budynkami, a także gruntów, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. b, chyba że przedmiot opodatkowania nie jest i nie może być wykorzystywany do prowadzenia tej działalności ze względów technicznych.

Z powyższego wynika, że w przypadku gdy budynki ze względów technicznych nie mogą być i nie są wykorzystywane dla celów działalności gospodarczej, można do nich zastosować stawkę przewidziana dla budynków lub ich części pozostałych, a zatem korzystniejszą niż ta przewidziana dla budynków lub ich części związanych z działalnością gospodarczą. W praktyce jednak trudności pojawiają się w zakresie określenia, co należy rozumieć przez względy techniczne, dlatego należałoby w tym zakresie skorzystać z pomocy specjalistów, którzy pomogą ustalić, czy występują okoliczności umożliwiające uznanie, że dany budynek nie jest i nie może być wykorzystywany do prowadzenia działalności.
Sądy zwracają tutaj uwagę na takie cechy jak obiektywność, trwałość czy nieusuwalność.

fot. eugenesergeev - Fotolia.com

Garaż

W przypadku garażu podatek płacimy w ratach do 15 dnia kolejno w marcu, maju, wrześniu i listopadzie.


Po drugie, należy zweryfikować powierzchnię. Przy czym warto pokusić się o osobistą weryfikację danych z dokumentacji np. pochodzącej od dewelopera. Prawidłowe dane mają bowiem niebagatelne znaczenie dla wysokości podatku.
Wskazówkę dotyczącą obliczeń znaleźć można w art. 1a ust. 1 pkt 5 u.p.o.l., który wskazuje że powierzchnia użytkowa budynku lub jego części to powierzchnia mierzona po wewnętrznej długości ścian na wszystkich kondygnacjach, z wyjątkiem powierzchni klatek schodowych oraz szybów dźwigowych. Ponadto za kondygnację uważa się również garaże podziemne, piwnice, sutereny i poddasza użytkowe.

Podczas dokonywania pomiarów warto również uwzględnić treść art. 4 ust. 2 u.p.o.l., który wskazuje, że powierzchnię pomieszczeń lub ich części oraz część kondygnacji o wysokości w świetle od 1,40 m do 2,20 m zalicza się do powierzchni użytkowej budynku w 50%, a jeżeli wysokość jest mniejsza niż 1,40 m, powierzchnię tę pomija się.

Po trzecie, istotna jest ewidencja gruntów i budynków. Informacje płynące z ewidencji mają co prawda głównie znaczenie w zakresie opodatkowania gruntów, jednakże w kontekście garażu, który nie jest przecież zawieszony w próżni, ta kwestia również jest warta poruszenia. Zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991r. o podatkach i opłatach lokalnych opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości nie podlegają użytki rolne, grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych lub lasy, z wyjątkiem zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej. Zatem jeśli przedsiębiorca stawia siedzibę swojej firmy na działce będącej nieruchomością rolną, warto, by rozważył jedynie częściowe przeklasyfikowanie gruntu. Dzięki temu w części nie zajętej na prowadzenie działalności nadal będzie obowiązywała niższa stawka dla gruntów rolnych lub leśnych.

Jeszcze inaczej sprawa wygląda w przypadku garażu blaszanego nie wykorzystywanego w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Jeśli garaż nie posiada cech, które przesądzałyby o zakwalifikowaniu go do budynku, a jego konstrukcja umożliwia przeniesienie go w dowolnej chwili w inne miejsce, warto się wówczas dokładnie zastanowić, czy w ogóle istnieje konieczność zapłaty podatku od nieruchomości.
Opodatkowanie blaszanego garażu zależy od wielu czynników. Istotna z całą pewnością jest okoliczność, czy garaż jest trwale związany z gruntem, bowiem opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają m.in. budynki lub ich części, natomiast zgodnie z treścią art. 1a ust. 1 pkt 1 budynek to obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.

Co jednak w praktyce oznacza „trwałe związanie z gruntem”?

Budynek, o którym możemy powiedzieć, że jest trwale związany z gruntem to taki, który najczęściej jest częścią składową tego gruntu zgodnie z Kodeksem cywilnym, a zatem nie można go odłączyć od gruntu bez jednoczesnego jego uszkodzenia i nie stanowi obiektu tzw. przemijającego użytku, czyli takiego jak pawilony sprzedaży ulicznej i wystawowej, czy obiekty kontenerowe (por. wyrok NSA w Warszawie z dnia 22 grudnia 2011r. sygn. akt II FSK 1339/10).

Wobec powyższego, nawet jeśli garaż nie jest halą namiotową niezwiązaną trwale z gruntem, nie znaczy to, że z zasady jest nieruchomością. W sytuacji bowiem, gdy z charakteru budynku, tj. m.in. konstrukcji, użytych materiałów czy okoliczności jego połączenia z gruntem wynika, że garaż nie stanowi części składowej gruntu, nie będzie on wówczas stanowił również budynku w rozumieniu art. 1a ust. 1 pkt 1 u.p.o.l., a co za tym idzie – na przedsiębiorcy nie będzie ciążył obowiązek wynikający z podatku od nieruchomości. Jednakże musi on zawsze mieć świadomość, że z uwagi na złożoność tego zagadnienia każdy przypadek należy rozstrzygać indywidualnie.

Ostatnią kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest problematyka odmiennego opodatkowania garażu w sytuacji, gdy stanowi on samodzielny lokal niemieszkalny oraz w przypadku, gdy przynależy do samodzielnego lokalu mieszkalnego oczywiście w obu przypadkach gdy nie jest on wykorzystywany w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: