eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Rozliczenie roczne rodzica z dzieckiem, które ukończyło naukę

Rozliczenie roczne rodzica z dzieckiem, które ukończyło naukę

2015-03-18 13:36

Rozliczenie roczne rodzica z dzieckiem, które ukończyło naukę

PIT © Pio Si - Fotolia.com

Samotni rodzice mogą skorzystać z preferencji podatkowej polegającej na rozliczeniu się w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci. Dzięki niej danina należna fiskusowi może być dużo niższa od tej, którą rodzic musiałby zapłacić rozliczając się indywidualnie. Aby jednak rozliczyć się wspólnie z dzieckiem, trzeba spełnić kilka warunków. Dziecko pełnoletnie musi się przykładowo uczyć.

Przeczytaj także: Wypełnienie zeznania podatkowego PIT 2014: uwaga na błędy!

Art. 6 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mówi, że od dochodów rodzica lub opiekuna prawnego, podlegającego w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, będącego panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów, lub osobą pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności - jeżeli ten rodzic lub opiekun w roku podatkowym samotnie wychowuje dzieci, podatek może być określony na wniosek wyrażony w rocznym zeznaniu podatkowym, w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci, z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w tej ustawie.

Prawo do powyższego mają także niektórzy nierezydenci (a więc podatnicy podlegający w Polsce ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu).
Ze wskazanego wyżej sposobu rozliczenia może skorzystać podatnik, który wychowuje dzieci:
  1. małoletnie,
  2. bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
  3. do ukończenia 25 roku życia uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub w przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie, jeżeli w roku podatkowym nie uzyskały dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 (skala podatkowa) lub art. 30b (kapitały pieniężne) w łącznej wysokości przekraczającej 3 089 zł, z wyjątkiem renty rodzinnej.

Dwie pierwsze grupy dzieci, w zakresie skorzystania z tej preferencji podatkowej zdają się nie budzić większych wątpliwości. Przy trzeciej grupie dzieci nie wszystko jednak wydaje się być oczywiste.

fot. Pio Si - Fotolia.com

PIT

Aby jednak rozliczyć się wspólnie z dzieckiem, trzeba spełnić kilka warunków. Dziecko pełnoletnie musi się przykładowo uczyć.


Dochody roczne, za to szkoła już nie


I tak przykładowo czy z preferencji można skorzystać w stosunku do 23-letniego dziecka, które w trakcie roku zakończyło naukę i nie podjęło nowej (przy założeniu braku dochodów)?

Wydaje się, że tak. Ustawodawca nie wymaga bowiem tutaj, aby dziecko pobierało naukę przez cały rok, podobnie zresztą też, jak nie wymaga aby podatnik posiadał status osoby samotnie wychowującej dziecko przez cały rok.

Inaczej byłoby w sytuacji, gdyby dochody dziecka przekroczyły wskazany limit. Tutaj bowiem mówi się o dochodach rocznych. W związku z tym uzyskanie większego zarobku nawet w grudniu bezwzględnie pozbawia rodzica prawa do tej preferencji.

Uwaga na inne przesłanki negatywne


Aby podatnikowi przysługiwało prawo do rozliczenia się w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci, poza samotnym wychowywaniem dziecka określonego wyżej, do podatnika (w postaci rodzica czy opiekuna prawnego) lub też samego dziecka nie mogą mieć zastosowania przepisy o podatku liniowym, o podatku tonażowym lub przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (z wyjątkiem przepisów dotyczących opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym przychodów z tzw. prywatnego najmu).

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: