eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Szybka nowelizacja Ordynacji podatkowej. Pracodawcy RP chcą fiskusowi wyrwać bat

Szybka nowelizacja Ordynacji podatkowej. Pracodawcy RP chcą fiskusowi wyrwać bat

2015-03-18 23:00

Szybka nowelizacja Ordynacji podatkowej. Pracodawcy RP chcą fiskusowi wyrwać bat

Pracodawcy RP chcą szybkiego uchwalenia zmian w Ordynacji podatkowej © FER737NG - Fotolia.com

Ruszyła kampania Pracodawców RP „Wyrwij fiskusowi bat!”. Organizacja pracodawców zarzuca organom skarbowym, że podatników traktuje jak potencjalnych oszustów, a wszelkie zmiany mające zmienić ten stan rzeczy odsuwa w czasie. Kampania jest elementem wsparcia zmian w Ordynacji podatkowej, mających wprowadzić do systemu prawnego zasadę interpretowania niejasności prawnych na korzyść podatników.
Jak zauważają Pracodawcy RP, do Sejmu już czas jakiś temu trafiła propozycja nowelizacji przepisów, która zmusiłyby urzędników fiskusa do zmiany swojej postawy wobec obywateli. W projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej, zainicjowanej i popieranej przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, proponowane są fundamentalne zmiany, zmieniające zasadę działania aparatu skarbowego. Chodzi o zasadę „in dubio pro tributario”, czyli rozstrzygania wątpliwości interpretacyjnych przepisów prawa podatkowego na korzyść podatników. Prezydent chce również zmian mających ograniczyć możliwość przedłużania w nieskończoność przedawnienia zobowiązań podatkowych.

Przeciwko obciążaniu podatników za błędy fiskusa

"Wszyscy są zgodni, że zasada ta jest słuszna i należy ją jak najszybciej wdrożyć. Ale nie Ministerstwo Finansów, które deklaruje, że wprowadzi ją w bliżej nieokreślonej przyszłości. Aparat skarbowy mocno trzyma swój bat – broni swojego prawa do nadużyć, do bezkarności wobec nękania obywateli. Nie chce, by proponowana zasada stała się fundamentem myślenia o podatkach i o nas – podatnikach. Urzędnicy resortu finansów chcą ją utopić w gąszczu proponowanych przez siebie zmian w ordynacji podatkowej i maksymalnie opóźnić sejmowe prace nad nią." – żalą się przedsiębiorcy.

Według Pracodawców RP, aparat państwa tworzy niejasne przepisy, a odpowiedzialność za negatywne skutki przerzuca na obywateli. Dlatego też Pracodawcy RP zdecydowali się na uruchomienie akcji „Wyrwij fiskusowi bat!”, mającej na celu zbieranie podpisów pod petycją, w której domagają od Sejmu uchwalenia proponowanej przez prezydenta nowelizacji jeszcze w tej kadencji Sejmu.

Problemy rozwiąże nowa Ordynacja?

Możliwe jednak, że akcja Pracodawców RP stanie się bezcelowa, a to za sprawą samego ministerstwa finansów. Minister Mateusz Szczurek przedstawił bowiem założenia do całkowicie nowej Ordynacji podatkowej, które uwzględniają postulaty organizacji pracodawców. Co więcej, w propozycjach zmian minister Szczurek poszedł dużo dalej, bowiem jego zdaniem starej Ordynacji nie ma sensu już nowelizować, a należy ją napisać od podstaw. Dlatego też działająca w resorcie finansów Komisja Kodyfikacyjna Ogólnego Prawa Podatkowego opracowała kompleksowe zręby nowej Ordynacji podatkowej, będące swego rodzaju konstytucją fiskalną. Autorzy założeń proponują dużo głębsze zmiany systemowe, niż zaproponowane w prezydenckiej nowelizacji obecnej Ordynacji.

Lepszy wróbel w garści?

Prawdopodobnie jednak nowa Ordynacja podatkowa – wbrew deklaracjom rządu – nie powstanie za kadencji obecnego Sejmu, w związku z czym szybkie przyjęcie prezydenckiej nowelizacji może w miarę szybko ułatwić życie przedsiębiorcom.

Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej (wcześniej Konfederacja Pracodawców Polskich), to organizacja działająca od 1989 roku, reprezentująca około 10 tysięcy firm. Przedsiębiorstwa zrzeszone w Pracodawcach RP zatrudniają około 5 mln pracowników. Zdecydowana większość z nich (85 proc.) to firmy prywatne.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: