eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Szybka nowelizacja Ordynacji podatkowej. Pracodawcy RP chcą fiskusowi wyrwać bat

Szybka nowelizacja Ordynacji podatkowej. Pracodawcy RP chcą fiskusowi wyrwać bat

2015-03-18 23:00

Szybka nowelizacja Ordynacji podatkowej. Pracodawcy RP chcą fiskusowi wyrwać bat

Pracodawcy RP chcą szybkiego uchwalenia zmian w Ordynacji podatkowej © FER737NG - Fotolia.com

Ruszyła kampania Pracodawców RP „Wyrwij fiskusowi bat!”. Organizacja pracodawców zarzuca organom skarbowym, że podatników traktuje jak potencjalnych oszustów, a wszelkie zmiany mające zmienić ten stan rzeczy odsuwa w czasie. Kampania jest elementem wsparcia zmian w Ordynacji podatkowej, mających wprowadzić do systemu prawnego zasadę interpretowania niejasności prawnych na korzyść podatników.

Przeczytaj także: Podatkowa "ofensywa" Sejmu

Jak zauważają Pracodawcy RP, do Sejmu już czas jakiś temu trafiła propozycja nowelizacji przepisów, która zmusiłyby urzędników fiskusa do zmiany swojej postawy wobec obywateli. W projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej, zainicjowanej i popieranej przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, proponowane są fundamentalne zmiany, zmieniające zasadę działania aparatu skarbowego. Chodzi o zasadę „in dubio pro tributario”, czyli rozstrzygania wątpliwości interpretacyjnych przepisów prawa podatkowego na korzyść podatników. Prezydent chce również zmian mających ograniczyć możliwość przedłużania w nieskończoność przedawnienia zobowiązań podatkowych.

Przeciwko obciążaniu podatników za błędy fiskusa

"Wszyscy są zgodni, że zasada ta jest słuszna i należy ją jak najszybciej wdrożyć. Ale nie Ministerstwo Finansów, które deklaruje, że wprowadzi ją w bliżej nieokreślonej przyszłości. Aparat skarbowy mocno trzyma swój bat – broni swojego prawa do nadużyć, do bezkarności wobec nękania obywateli. Nie chce, by proponowana zasada stała się fundamentem myślenia o podatkach i o nas – podatnikach. Urzędnicy resortu finansów chcą ją utopić w gąszczu proponowanych przez siebie zmian w ordynacji podatkowej i maksymalnie opóźnić sejmowe prace nad nią." – żalą się przedsiębiorcy.

Według Pracodawców RP, aparat państwa tworzy niejasne przepisy, a odpowiedzialność za negatywne skutki przerzuca na obywateli. Dlatego też Pracodawcy RP zdecydowali się na uruchomienie akcji „Wyrwij fiskusowi bat!”, mającej na celu zbieranie podpisów pod petycją, w której domagają od Sejmu uchwalenia proponowanej przez prezydenta nowelizacji jeszcze w tej kadencji Sejmu.

Problemy rozwiąże nowa Ordynacja?

Możliwe jednak, że akcja Pracodawców RP stanie się bezcelowa, a to za sprawą samego ministerstwa finansów. Minister Mateusz Szczurek przedstawił bowiem założenia do całkowicie nowej Ordynacji podatkowej, które uwzględniają postulaty organizacji pracodawców. Co więcej, w propozycjach zmian minister Szczurek poszedł dużo dalej, bowiem jego zdaniem starej Ordynacji nie ma sensu już nowelizować, a należy ją napisać od podstaw. Dlatego też działająca w resorcie finansów Komisja Kodyfikacyjna Ogólnego Prawa Podatkowego opracowała kompleksowe zręby nowej Ordynacji podatkowej, będące swego rodzaju konstytucją fiskalną. Autorzy założeń proponują dużo głębsze zmiany systemowe, niż zaproponowane w prezydenckiej nowelizacji obecnej Ordynacji.

Lepszy wróbel w garści?

Prawdopodobnie jednak nowa Ordynacja podatkowa – wbrew deklaracjom rządu – nie powstanie za kadencji obecnego Sejmu, w związku z czym szybkie przyjęcie prezydenckiej nowelizacji może w miarę szybko ułatwić życie przedsiębiorcom.

Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej (wcześniej Konfederacja Pracodawców Polskich), to organizacja działająca od 1989 roku, reprezentująca około 10 tysięcy firm. Przedsiębiorstwa zrzeszone w Pracodawcach RP zatrudniają około 5 mln pracowników. Zdecydowana większość z nich (85 proc.) to firmy prywatne.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: