eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Galerie handlowe: naliczane opłaty eksploatacyjne a przychody podatkowe

Galerie handlowe: naliczane opłaty eksploatacyjne a przychody podatkowe

2015-03-23 13:20

Galerie handlowe: naliczane opłaty eksploatacyjne a przychody podatkowe

Rozliczenie dodatkowej opłaty eksploatacyjnej © beeboys - Fotolia.com

Umowy najmu lokali w galeriach handlowych oraz budynkach biurowych przewidują zazwyczaj, że najemca, poza podstawową kwotą czynszu, jest zobowiązany również do zapłaty tzw. opłaty eksploatacyjnej. Opłata eksploatacyjna zawiera przeważnie wydatki poniesione na utrzymanie nieruchomości, których wynajmujący nie refakturuje bezpośrednio na najemców, np.: koszty zarządzania nieruchomością, marketingu, ochrony, ubezpieczenia czy podatku od nieruchomości.

Przeczytaj także: Wpływ skonta na przychód w podatku dochodowym

Przeważnie taka opłata jest ustalana ryczałtowo na podstawie prognozowanej wartości wydatków, a po zakończeniu roku wynajmujący ustala wartość opłaty w oparciu o wartość rzeczywiście poniesionych wydatków i wystawia najemcy fakturę korygującą na wartość różnicy pomiędzy tak ustaloną opłatą a sumą opłat zapłaconych przez najemcę w poprzednim roku podatkowym. Powstaje zatem pytanie, w jaki sposób rozliczyć tę dodatkową opłatę w przypadku, gdy wynajmujący dokona korekty in plus – co oznacza, że zgodnie z rozliczeniem otrzyma od najemcy dodatkową opłatę już w kolejnym roku.
Opłata eksploatacyjna stanowi część wynagrodzenia wynajmującego z tytułu świadczenia usługi najmu. Jeżeli bowiem umowa najmu przewiduje, że wynajmujący ponosi koszty utrzymania nieruchomości, które następnie rozlicza w opłacie eksploatacyjnej płaconej przez najemcę, opłata ta stanowi element kalkulacyjny czynszu najmu. Jeżeli zatem umowa najmu przewiduje, że opłata eksploatacyjna jest rozliczana w miesięcznych okresach rozliczeniowych, wynajmujący zalicza kwotę opłaty eksploatacyjnej do przychodów należnych miesiąca, którego dotyczy opłata. Jak stanowi bowiem art. 12 ust. 3c Ustawy CIT, przychód należny z tytułu usługi rozliczanej w okresach rozliczeniowych powstaje na koniec okresu rozliczeniowego określonego w umowie.

Wobec tego, dodatkowa opłata wynikająca z korekty opłaty eksploatacyjnej in plus wyliczona po zakończeniu roku podatkowego na podstawie rzeczywistych kosztów poniesionych przez wynajmującego, będzie związana z przychodami wynajmującego osiągniętymi w związku ze świadczeniem usług najmu w zakończonym roku podatkowym. Chociaż bowiem można by argumentować, ze kwoty opłaty eksploatacyjnej płacone przez najemcę w trakcie roku mają charakter zaliczek, byłoby to trudne do udowodnienia, zwłaszcza, że najemca przez cały rok podatkowy korzysta z usług kupowanych przez wynajmującego i rozliczanych w opłacie eksploatacyjnej.

fot. beeboys - Fotolia.com

Rozliczenie dodatkowej opłaty eksploatacyjnej

Bezpieczniejszym rozwiązaniem dla wynajmującego jest dokonanie korekty przychodów w roku poprzedzającym wystawienie najemcy faktury z wykazaną kwotą dodatkowej opłaty eksploatacyjnej.


W związku z tym powstaje pytanie, czy wynajmujący powinien uwzględnić korektę opłaty na bieżąco, tzn. rozpoznać przychód w okresie rozliczeniowym, w którym wystawiona została faktura z kwotą opłaty dodatkowej, czy dokonać korekty przychodów w okresach rozliczeniowych poprzedniego roku podatkowego?

Istnieją argumenty potwierdzające prawidłowość obu sposobów rozliczeń. Dodatkowa opłata eksploatacyjna stanowi w istocie jedynie korektę opłat, do których uiszczania w okresach rozliczeniowych najemca był zobowiązany na podstawie umowy najmu. Mogłoby to wskazywać na konieczność dokonania korekty wstecz.

Jednocześnie jednak wynajmujący rozpoznając przychód z tytułu opłaty eksploatacyjnej w okresach rozliczeniowych nie miał możliwości uwzględnienia rzeczywistej wartości tego przychodu, bowiem rzeczywisty koszt opłaty eksploatacyjnej mógł poznać dopiero po otrzymaniu faktur po zakończeniu roku. Jeżeli zatem przyczyna korekty nie leżała w jego błędzie lub pomyłce, albo innych okolicznościach, na które nie miał wpływu, powinien mieć możliwość dokonania korekty na bieżąco, zwłaszcza, że podstawa do rozpoznana wyższego przychodu powstała dopiero w okresie, w którym wynajmujący wystawił fakturę z kwotą dodatkowej opłaty eksploatacyjnej.

W interpretacjach indywidualnych wydawanych kilka lat temu organy podatkowe uznawały za prawidłowe dokonanie korekty na bieżąco. Organy podatkowe praktycznie powszechnie przyjmowały, ze sposób dokonania korekty przychodów jest uzależniony od jej przyczyn – jeżeli korekta nie wynika z błędu lub pomyłki podatnika, może być dokonana na bieżąco.
Takie stanowisko zajął np.: Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 30 czerwca 2010 r. o sygn. ILPB3/423-315/10-2/MC, w której uznał, że skoro wysokość rzeczywistej opłaty eksploatacyjnej nie była znana w momencie uzyskania przychodu, nie ma podstaw do korygowania przychodów wstecz. To stanowisko potwierdza również interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 27 lutego 2008 r. o sygn. IP-PB3-423-508/07-3/MB.

Obecnie jednak zastosowanie tego sposobu rozliczenia korekty przychodów wiąże się z ryzykiem. Organy podatkowe bowiem coraz częściej kwestionują możliwość dokonania korekty przychodów na bieżąco twierdząc, że niezależnie od przyczyn dokonania korekty, korekta przychodu powinna zostać ujęta w okresie, w którym powstał przychód. Niekorzystne dla podatników stanowisko zostało również potwierdzone w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego wydanym w odniesieniu do usług rozliczanych w okresach rozliczeniowych.
Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 11 kwietnia 2014 r. o sygn. II FSK 1127/12 uznał, że dostawca energii elektrycznej wystawiający faktury odbiorcom w oparciu o prognozowane zużycie, a następnie dokonujący rozliczenia rzeczywistej wartości sprzedanej energii, powinien dokonywać korekty przychodów wstecz. W tym orzeczeniu sąd stwierdził, że:

„wystawienie faktury korygującej w związku ze zaktualizowanymi danymi dotyczącymi ilości sprzedanej energii elektrycznej poszczególnym odbiorcom w żaden sposób nie wpływa na datę powstania przychodu, koryguje jedynie jego wysokość. W związku z tym powinna ona zostać uwzględniona w okresie rozliczeniowym, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu dokonania sprzedaży energii elektrycznej (…) W rezultacie, bez względu na przyczynę wystawienia faktury korygującej, korekta wielkości przychodu powinna być rozliczona w okresie rozliczeniowym, w którym został już ujęty przychód należny, z uwzględnieniem zasad określających datę powstania przychodu.”

Podsumowując, zmiana stanowiska organów podatkowych i sądów sprawia, że obecnie bezpieczniejszym rozwiązaniem dla wynajmującego jest dokonanie korekty przychodów w roku poprzedzającym wystawienie najemcy faktury z wykazaną kwotą dodatkowej opłaty eksploatacyjnej. Ponadto, warto zauważyć, że niekorzystne stanowisko sądów wpływa również na rozliczanie innych opłat otrzymywanych przez wynajmującego od najemcy, np.: dodatkowy czynsz od obrotu.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: