eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Sprzedaż środka trwałego przed upływem roku od jego zakupu

Sprzedaż środka trwałego przed upływem roku od jego zakupu

2015-03-23 13:19

Sprzedaż środka trwałego przed upływem roku od jego zakupu

Sprzedaż środka trwałego przed upływem roku od jego zakupu © Rostislav Sedlacek - Fotolia.com

Składniki majątku spełniające definicję środków trwałych w większości przypadków podlegają amortyzacji. Jednym z warunków uznania danego składnika za środek trwały jest zamiar wykorzystywania go na potrzeby firmy przez okres dłuższy niż 12 miesięcy. Co się jednak stanie w sytuacji, gdy po takim założeniu dana rzecz zostanie uznana za środek trwały i rozpocznie się jej amortyzacja, po czym po kilku miesiącach zostanie sprzedana?

Przeczytaj także: Sprzedaż środka trwałego przed rokiem bez korekt w księgach

W szczególności czy będzie konieczne przekwalifikowanie danego środka trwałego do „innych składników majątku” i korekta dokonanych odpisów amortyzacyjnych, a w związku z tym także korekta kosztów uzyskania przychodu? Takie pytanie zyskuje na sile, jeżeli nabycie i sprzedaż mieszczą się na przestrzeni dwóch lat podatkowych.

Dla przykładu załóżmy że w październiku 2014 r. firma kupiła maszynę budowlaną, która z jednej strony miała służyć prowadzeniu jej bieżącej działalności gospodarczej, zaś z drugiej w okresie jej niewykorzystywania miała być wynajmowana firmom zewnętrznym. Maszyna ta miała służyć firmie przez okres kilku lat, zaś jej wartość początkowa znacznie przekraczała kwotę 3 500 zł. Dlatego została uznana za środek trwały i od miesiąca listopada 2014 r. była amortyzowana metodą liniową. W marcu 2015 r. podjęto jednak decyzję o jej sprzedaży, która to nastąpiła 23 dnia tego miesiąca. Czy w takim przypadku należy dokonać korekty odpisów amortyzacyjnych?

Na szczęście żadne korekty nie będą tutaj potrzebne, jako że zachowanie w postaci uznania wskazanego składnika majątku za środek trwały oraz rozpoczęcie jego amortyzacji, było jak najbardziej zasadne i prawidłowe. Późniejsza (a więc mająca miejsce po takiej klasyfikacji składnika majątku) sprzedaż takiego środka trwałego przed wskazanym okresem 12 miesięcy nie wywołuje po stronie kosztowej (w zakresie korekt) żadnych negatywnych skutków. Dlaczego?

fot. Rostislav Sedlacek - Fotolia.com

Sprzedaż środka trwałego przed upływem roku od jego zakupu

Gdyby podatnik założył, że dany składnik majątku ma służyć prowadzonej działalności gospodarczej przez okres krótszy niż 12 miesięcy, wydatek związany z jego nabyciem zostałby odniesiony bezpośrednio w ciężar kosztów uzyskania przychodów w miesiącu jego oddania do użytkowania.


O zasadach dokonywania odpisów amortyzacyjnych mówi art. 22h ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych (z pewnym zastrzeżeniem) począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji (wykazu) do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór.
Suma dokonanych odpisów amortyzacyjnych obejmuje przy tym odpisy, których nie uważa się za koszty uzyskania przychodów (o czym mówi ust. 1 pkt 1 przytoczonej regulacji).

Podatnik ma tutaj przy tym pewną dowolność w zakresie metod i stawek amortyzacji (pozwalających na szybsze bądź wolniejsze odniesienie wydatku związanego z zakupem czy wytworzeniem środka trwałego w ciężar kosztów).
Środkami trwałymi podlegającymi amortyzacji są natomiast stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte (w tym także nieodpłatnie) lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania m.in. maszyny, urządzenia czy środki transportów, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1. (art. 22a ust. 1 przytoczonej ustawy)

W naszej sytuacji wątpliwości budzi faktyczne wykorzystywanie składnika majątku przez okres krótszy niż 12 miesięcy w prowadzonej działalności, które nasuwają pytanie, czy w takim przypadku mógł on zostać uznany za środek trwały (pozostałe warunki zostały bowiem spełnione)?

Odpowiedź jest jak najbardziej twierdząca. W przytoczonej regulacji ustawodawca wskazuje bowiem, że decyzję o tym, czy dany składnik majątku winien być zaliczony do środków trwałych (w zakresie dotyczącym okresu użytkowania), należy podjąć na podstawie przewidywań podatnika (mówi o tym wprost część przepisu: „o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok”). Skoro zatem podatnik zakładał, że dany składnik majątku będzie wykorzystywał dłużej niż rok, decyzja o uznaniu go za środek trwały oraz rozpoczęciu jego amortyzacji była jak najbardziej prawidłowa.

W związku z powyższym sprzedaż wskazanego składnika majątku przed upływem 12 miesięcy od jego nabycia (czy też oddania go do używania), nie skutkuje obowiązkiem dokonywania korekty dotychczasowych odpisów amortyzacyjnych jak i samych kosztów uzyskania przychodu. Sprzedaż takiego środka trwałego należy rozliczyć tak samo, jak sprzedaż środków trwałych wykorzystywanych w firmie powyżej 12 miesięcy.
Gdyby podatnik założył, że dany składnik majątku ma służyć prowadzonej działalności gospodarczej przez okres krótszy niż 12 miesięcy, wydatek związany z jego nabyciem zostałby odniesiony bezpośrednio w ciężar kosztów uzyskania przychodów w miesiącu jego oddania do użytkowania.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: