eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Odliczenie VAT od zakupu paliwa do samochodu bez homologacji?

Odliczenie VAT od zakupu paliwa do samochodu bez homologacji?

2015-03-24 13:16

Odliczenie VAT od zakupu paliwa do samochodu bez homologacji?

Tankowanie © Jürgen Fälchle - Fotolia.com

Samochody o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, które są wykorzystywane w sposób mieszany, a więc zarówno na potrzeby opodatkowanej VAT-em działalności gospodarczej jak i prywatnie, dają ograniczone prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur zakupu do wysokości 50% tego podatku na nich wykazanego. Tyczy się to także zakupu paliwa, z tym że tutaj ustawodawca przewidział dodatkowe obostrzenia.

Przeczytaj także: Parkowanie samochodu osobowego pod domem z pełnym odliczeniem VAT

Obostrzenia te różnicują z punktu widzenia podatku VAT samochody ciężarowe (z tzw. kratką, a więc mówiąc w uproszczeniu homologacją aut ciężarowych) od zwykłych osobówek. W przypadku bowiem samochodów ciężarowych z kratką (i zrównanych z nimi – obecnie kratka w niektórych modelach samochodów już nie występuje), a wykorzystywanych do celów mieszanych, podatnicy mogą odliczyć połowę VAT-u naliczonego z faktur dokumentujących zakup paliwa (podobnie jak przy innych wydatkach eksploatacyjnych z nimi związanych). Jeżeli zaś mamy do czynienia z autem osobowym, do końca czerwca 2015 r. występuje zakaz odliczenia podatku naliczonego od zakupu paliwa służącego do ich napędu (w pozostałym zakresie odliczyć można połowę tego podatku). Samochody osobowe nie są przy tym jedynymi, przy których zakaz taki występuje.
Do 30 czerwca 2015 r. podatnicy nie mogą odliczyć podatku naliczonego od zakupu paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu (wykorzystywanych w celach mieszanych):
  1. samochodów osobowych;
  2. innych niż samochody osobowe pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, w których liczba miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy wynosi:
    a) 1 - jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 425 kg,
    b) 2 - jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 493 kg,
    c) 3 lub więcej - jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 500 kg.

fot. Jürgen Fälchle - Fotolia.com

Tankowanie

Samochody o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, które są wykorzystywane w sposób mieszany, dają ograniczone prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur zakupu do wysokości 50% tego podatku na nich wykazanego. Tyczy się to także zakupu paliwa.


Przy zakazie odliczenia podatku naliczonego od paliwa służącego do napędu danego pojazdu istotna jest zatem dopuszczalna ładowność takiego pojazdu. Z jakiego dokumentu winna ona jednak wynikać? Często w przypadku takich samochodów ciężarowych występuje tzw. świadectwo homologacji, wskazujące z jednej strony, że mamy do czynienia z pojazdem ciężarowym, z drugiej zaś mówiące o jego dopuszczalnej ładowności. Co jednak w sytuacji, gdy podatnik posiada takie auto ciężarowe, jednakże nie ma do niego świadectwa homologacji. Czy automatycznie skutkuje to potraktowaniem samochodu jako osobowego, z czym wiąże się zakaz odliczenia VAT od zakupu paliwa służącego do jego napędu? Wydaje się że nie, jako że obecnie ustawodawca wskazuje jedynie, że powyższe informacje mają wynikać z dokumentów wydanych na podstawie prawa o ruchu drogowym.

Podobną sprawę rozpatrywał Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 19.09.2014 r. nr IPTPP4/443-463/14-6/JM. Podatnik posiadał samochód ciężarowy, którego DMC nie przekraczała 3,5 tony, posiadał on 5 miejsc oraz dopuszczalną ładowność 895 kg.

Powyższe dane wynikają z dowodu rejestracyjnego oraz karty pojazdu. Podatnik nie posiadał jednak świadectwa homologacji. W dowodzie rejestracyjnym w miejscu przeznaczonym do wskazania informacji o homologacji nie odnotowano żadnych zapisów. Samochód przy tym jest wykorzystywany w celach mieszanych, czyli zarówno prowadzonej działalności gospodarczej jak i prywatnie.
Organ podatkowy uznał, że ograniczenie wynikające z art. 12 ust. 1 ustawy nowelizującej, wprowadzającej nowe zasady rozliczania VAT od samochodów (a nakładający zakaz odliczenia tego podatku od zakupu paliwa) nie ma tutaj zastosowania, natomiast podatnik ma prawo do odliczenia połowy podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup paliwa służącego do napędu tego pojazdu.

Konkludując, zdaniem organu wystarczające jest tutaj, aby wskazane informacje wynikały co najmniej z dowodu rejestracyjnego (i karty pojazdu). Nie ma potrzeby zdobywania świadectwa homologacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Homologacją aut ciężarowych

    podatnikvat / 2015-04-13 15:04:34

    A co to jest "homologacja aut ciężarowych"? Takie stwierdzenie nic nie wyjaśnia. Świadectwo homologacji podaje kategorię pojazdu, nie podaje jednak rodzaju pojazdu (samochód osobowy, ciężarowy, itd.). Żaden dokument nie podaje rodzaju pojazdu zgodnego z ustawą o vat (samochód osobowy, inny niż samochód osobowy), ani tez zgodnego z ustawą Prawo o ruchu drogowym (definicjami zawartymi w tej ustawie). W dowodzie rejestracyjnym, na podstawie klasyfikacji zamieszczonej w rozporządzeniu, przypisującej rodzaj samochodu do kategorii pojazdu podaje się rodzaj pojazdu (osobowy, ciężarowy itd.) ale nie jest to ustalenie na podstawie ustawy lecz rozporządzenia. A tylko ustawa może określać przedmiot opodatkowania (art. 217 Konstytucji), dodam jeszcze że ustawa podatkowa:-).
    odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: