eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Zwrot podatku na konto bankowe: konieczny ZAP-3?

Zwrot podatku na konto bankowe: konieczny ZAP-3?

2015-03-27 13:37

Zwrot podatku na konto bankowe: konieczny ZAP-3?

PIT © shutterfil77 - Fotolia.com

Podatnicy, którzy złożyli już swoje zeznanie roczne, a z którego wynika nadpłata podatku do zwrotu, w pierwszej kolejności otrzymają zwrot na konto, jeżeli to tylko jest w urzędzie zgłoszone. Jeśli organ posiadana dane nieaktualnego rachunku bankowego, należy go o jak najszybciej powiadomić o zmianie. Nadto jeżeli konto nie zostało podane, niemniej podatnik chce otrzymać na nie zwrot, również należy dokonać odpowiedniego zgłoszenia. Służy do tego odrębny formularz, którym dla większości podatników jest ZAP-3.

Przeczytaj także: Termin zwrotu nadpłaty z rozliczenia rocznego

Danych dotyczących konta bankowego nie można zgłosić urzędowi na formularza zeznania rocznego. Nie ma tam rubryk, w których numer konta (jak też nazwa jego właściciela) mógłby zostać podany. W tym celu konieczne jest zatem wypełnienie odrębnego formularza, którym dla większości społeczeństwa będzie ZAP-3.
ZAP-3 jest formularzem aktualizacyjnym składanym przez osoby fizyczne będące podatnikami objętymi rejestrem PESEL, które nie prowadzą działalności gospodarczej tudzież nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT.

Formularz ZAP-3 służy do zgłaszania urzędowi skarbowemu wszystkich istotnych zmian, w tym m.in. w zakresie zgłoszenia numeru rachunku bankowego tudzież zmiany tego rachunku (co ma niezwykle istotne znaczenie w przypadku wykorzystywana tego rachunku do zwrotu podatku).
Trzy miesiące od złożenia rocznego zeznania podatkowego – tyle czasu ma urząd skarbowy na dokonanie zwrotu nadpłaty podatnikowi. Często jednak rzeczywisty termin zwrotu jest krótszy.

ZAP-3 elektronicznie tylko z e-podpisem


Formularz ZAP-3 z reguły jest wypełniany i składany razem z zeznaniem podatkowym. To wtedy bowiem przypominamy sobie o ciążących na nas obowiązkach ewidencyjnych względem urzędu skarbowego. Niemniej wspólne złożenie zarówno zeznania jak i ZAP-3 nie zawsze jest możliwe. Dlaczego?

Do pobrania:
Formularz ZAP-3

Wśród podatników bowiem coraz powszechniejsze jest składanie zeznań podatkowych za pomocą środków elektronicznych. E-zeznanie wypełnia się na komputerze stosunkowo łatwo i szybko (na rynku dostępne jest różnego rodzaju darmowe oprogramowanie, które za podatnika wykonuje większość obliczeń, jak też podpowiada w którą rubrykę PIT-a jaką wartość wpisać). Elektroniczna wysyłka również nie sprawia większych problemów. Rocznego PIT-a można przy tym podpisać danymi autoryzującymi, co w efekcie sprowadza się jedynie do dodatkowego podania przychodu z PIT-a złożonego rok wcześniej). Kreatory w tym zakresie również są bardzo intuicyjne.

fot. shutterfil77 - Fotolia.com

PIT

Podatnicy, którzy złożyli już swoje zeznanie roczne, a z którego wynika nadpłata podatku do zwrotu, w pierwszej kolejności otrzymają zwrot na konto, jeżeli to tylko jest w urzędzie zgłoszone.


Elektroniczna wysyłka PIT-a nie wymaga przy tym wychodzenia z domu. Po zakończeniu procesu wysyłki i otrzymaniu komunikatu o jego dostarczeniu do urzędu, wystarczy wydrukować formularza wraz z urzędowym potwierdzeniem odbioru (UPO) i wpiąć do teczki. Wszystkie te czynności można wykonać w zaciszu domu popijając ciepłą kawę i siedząc w ulubionym fotelu.

Niestety sytuacja komplikuje się przy ZAP-3. Ten bowiem obecnie wprawdzie można wysłać elektronicznie, niemniej w tym celu konieczne jest posiadanie e-podpisu (w przeciwieństwie do zeznania podatkowego, nie ma możliwości podpisania tego formularza danymi autoryzującymi). Podatnicy będący osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej natomiast bardzo rzadko zaopatrują się w podpis elektroniczny. Jest to bowiem wydatek rzędu kilkuset złotych, który z reguły nie będzie odpowiednio wykorzystany.

Dlatego też w przypadku zgłoszenia zmian za pomocą formularza ZAP-3 podatnicy są z reguły zmuszeni do korzystania z form tradycyjnych złożenia dokumentów, czyli osobistej wizyty w urzędzie i złożenia tego formularza w okienku bądź wysłania go za pośrednictwem poczty na adres właściwego urzędu skarbowego. Formularz taki musi zostać oczywiście przez podatnika podpisany, aby był ważny.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: