eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Ordynacja podatkowa: spory będą rozstrzygane na korzyć podatnika

Ordynacja podatkowa: spory będą rozstrzygane na korzyć podatnika

2015-04-05 12:21

Ordynacja podatkowa: spory będą rozstrzygane na korzyć podatnika

Jest nadzieja dla walczących z fiskusem © Jakub Jirsák - Fotolia.com

Fiskus, w sporach z podatnikami, wciąż jawi się jako przeciwnik nie do pokonania. Wszelkie wątpliwości natury prawnej rozstrzygane są – w znaczącej większości – na jego korzyść. Widać jednak promyk nadziei.

Przeczytaj także: Opinia zabezpieczająca: gdy podatek byłby niższy fiskus jej nie wydaje

Głos prezydenta


Szansą na skuteczne dochodzenie swoich racji w sporach z fiskusem ma być klauzula do ordynacji podatkowej. Oto treść klauzuli, którą zaproponował sam prezydent Bronisław Komorowski:

„Niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść podatnika”.

Ucieszą się z niej wszyscy podatnicy mający problem ze skarbówką, oczywiście jeżeli wejdzie ona w życie. Aby do tego doszło, klauzula musi przebyć jednak długą drogę. Po pierwsze, musi ją zaopiniować Rada Konsultacyjna Prawa Podatkowego. Ten etap jest już za nami, co więcej, uznano że jest zgodna z wymogami legislacyjnymi, więc, przynajmniej teoretycznie, może zostać wprowadzona. Sprawa nie pozostaje jednak bez „ale”. Rada ma swoją wizję, a w zasadzie 3 warianty owej klauzuli, i uważa, że każdy z nich lepiej oddaje clou całej sprawy.
Poza tym, treść samej klauzuli budzi wątpliwości wśród ekspertów. Ich zdaniem wpisanie jej w przepisy prawne może przynieść kłopotliwe konsekwencje. Oczywiście mowa o formie zaproponowanej przez prezydenta, samo wprowadzenie klauzuli nie budzi zastrzeżeń. W opinii niektórych ekspertów, należałoby jednak zmienić jej brzmienie.

fot. Jakub Jirsák - Fotolia.com

Jest nadzieja dla walczących z fiskusem

Szansą na skuteczne dochodzenie swoich racji w sporach z fiskusem ma być klauzula do ordynacji podatkowej, którą zaproponował sam prezydent Bronisław Komorowski: „Niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść podatnika”.


Trzy warianty


Rada Konsultacyjna Prawa Podatkowego przedstawiła 3 warianty zmian dotyczących zaproponowanej przez prezydenta klauzuli. Wszystkie z nich doprecyzowują pierwotną wersję. I tak, propozycja pierwsza brzmi:

„Jeżeli w sprawie rozstrzyganej przez organ podatkowy lub sąd administracyjny pozostają wątpliwości co do treści normy prawnej, to są one rozstrzygane na korzyść podatnika”.

Kolejny wariant rozróżnia normę prawną od przepisu prawnego. Zachodzi tu potrzeba rozdzielenia tych dwóch pojęć. Prezydencka klauzula sugeruje, że – przy rozstrzyganiu sporu fiskus vs. podatnik – wątpliwości dotyczą treści przepisu. Rada doprecyzowuje więc – nie chodzi o treść, a o rozumienie treści, jej interpretację.

Wariant drugi brzmi:


„W przypadku, w którym zastosowanie dostępnych metod wykładni przepisów prawa podatkowego nie daje jednoznacznego wyniku, za prawidłowy uznaje się wynik wykładni, który prowadzi do najmniejszej ingerencji w prawa i wolności wyrażone w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej”.

Ostatnia uwaga odnosi się do początku klauzuli, a konkretnie sformułowania „Niedające się usunąć wątpliwości”. W odczuciu rady brzmi to dość niefortunnie, w związku z tym zaproponowano zmianę na:

„Należy dążyć do rozstrzygania niedających się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego na korzyść osoby, na której ciążą obowiązki wynikające z przepisów prawa podatkowego”.

Czas pokaże, jak będzie wyglądać ostateczna wersja przepisu. Niestety, wprowadzanie kolejnych zmian wiąże się z przedłużaniem tego czasu. To z kolei działa na niekorzyść podatników. Póki co, fiskus wciąż jest górą.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: