eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Parkowanie samochodu u pracownika z pełnym odliczeniem VAT?

Parkowanie samochodu u pracownika z pełnym odliczeniem VAT?

2015-04-19 11:46

Parkowanie samochodu u pracownika z pełnym odliczeniem VAT?

Samochody © majorosl66 - Fotolia.com

Od 1 kwietnia 2014 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące prawa do odliczenia podatku naliczonego od samochodów osobowych. Podatnik ma obecnie prawo odliczyć 100% podatku naliczonego tylko wtedy, gdy wykorzystuje samochód wyłącznie do celów związanych z działalnością gospodarczą. Wykazanie wyłącznie służbowego użytku samochodów osobowych może okazać się bardzo trudne.
Zgodnie z art. 86a ust. 1 Ustawy VAT w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi kwotę podatku naliczonego, związaną z nabyciem takiego pojazdu, stanowi 50% kwoty podatku wynikającej z faktury otrzymanej przez podatnika. Jak stanowi natomiast art. 86a ust. 3 Ustawy VAT, przepis ten nie ma zastosowania w przypadku, gdy pojazdy są wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika. Natomiast pojazd może być uznany za wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika w przypadku gdy sposób jego wykorzystywania przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą.

Zatem podatnik korzystający z samochodu osobowego i odliczający 100% podatku naliczonego przy jego nabyciu musi nie tylko posiadać odpowiednią dokumentację związaną z użytkiem samochodu, w tym ewidencję przebiegu pojazdów oraz politykę samochodową, ale przy ich pomocy musi wykazać, że wykorzystuje samochód wyłącznie na cele związane z działalnością gospodarczą. Spoczywający na podatniku ciężar udowodnienia wyłącznie służbowego użytku samochodu osobowego może w wielu przypadkach zniechęcić do skorzystania z prawa do pełnego odliczenia.

Wśród podatników pojawia się często problem, jak należy rozumieć korzystanie z samochodu służbowego do celów prywatnych, w szczególności w sytuacji, gdy pracodawca udostępnia samochody pracownikom do korzystania do celów służbowych. Istotną kwestią jest wykorzystywanie przez pracowników samochodów osobowych do dojazdów do pracy i powrotów, zwłaszcza w przypadku, gdy pracodawca pozwala pracownikowi parkować samochód w miejscu jego zamieszkania.

fot. majorosl66 - Fotolia.com

Samochody

W opinii Sądu parkowanie samochodu poza siedzibą firmy nie oznacza automatycznie, że samochód nie jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej.


Na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych, organy podatkowe wydawały pozytywne interpretacje dotyczące parkowania samochodu służbowego w miejscu zamieszkania pracownika. Organy stały na stanowisku, że jeżeli w siedzibie pracodawcy nie ma odpowiedniego miejsca parkingowego lub pracownik musi mieć możliwość stałego korzystania z samochodu służbowego ze względu na rodzaj pełnionych funkcji, np. menedżerskich.

Jednak korzystne stanowisko organów w sprawie parkowania samochodów służbowych w miejscu zamieszkania pracownika nie znalazło zastosowania do kwestii pełnego odliczenia podatku naliczonego. Organy podatkowe stanęły bowiem na stanowisku, że parkowanie samochodu służbowego w miejscu zamieszkania pracownika sprawia, że warunek korzystania z samochodu służbowego wyłącznie do celów służbowych nie jest spełniony. Jak bowiem wskazują organy podatkowe, w takim przypadku już sama procedura korzystania z pojazdu wskazuje na użytek mieszany. Przykładowo, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 9 lipca 2014 r. sygn. IPPP2/443-340/14-2/MM stwierdził, że:
„Jak wynika z przedstawionych okoliczności zarówno w pierwszym jak i w drugim przypadku możliwe jest użycie tych samochodów przez przedstawicieli handlowych do celów prywatnych - będzie to dojazd z miejsca zamieszkania przedstawiciela do miejsca pracy (siedziby kontrahenta) i z miejsca pracy do miejsca zamieszkania.”

Takie stanowisko organów zostało zakwestionowane w już pierwszym wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego dotyczącym tego zagadnienia. W dniu 20 stycznia 2015 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku o sygn. I SA/Kr 1834/14 (orzeczenie nieprawomocne) potwierdził stanowisko podatnika, zgodnie z którym parkowanie samochodu w miejscu zamieszkania pracownika nie wyklucza wykorzystywania samochodu wyłącznie do celów działalności gospodarczej. W stanie faktycznym analizowanym przez sąd przedsiębiorca wskazał, że prowadzi działalność w zakresie dystrybucji materiałów reklamowych. W celu wykonania obowiązków służbowych, udostępnia pracownikom samochody służbowe – przy czym regulamin korzystania z pojazdów wyklucza użytek prywatny. Ponadto, pracownicy będą mieli obowiązek parkowania samochodów w miejscu zamieszkania. Organ wskazał, że parkowanie w miejscu zamieszkania podatnika świadczy o możliwości korzystania z pojazdu także do celów prywatnych. Jak natomiast wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie:
„W opinii Sądu parkowanie samochodu poza siedzibą firmy nie oznacza automatycznie, tak jak to przyjął organ, że samochód nie jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej. (…). Chodzi jedynie o to, by możliwość parkowania pojazdu poza siedzibą firmy była uzasadniona specyfiką prowadzonej działalności, określona została w wewnętrznych regulacjach obowiązujących u podatnika, zaś podatnik zapewnił odpowiednie mechanizmy kontroli przestrzegania wykorzystania tak postawionych do dyspozycji pracowników (użytkowników) pojazdów wyłącznie dla celów związanych z działalnością gospodarczą (wykonywaniem obowiązków służbowych).”

Jak można zauważyć, WSA powiązał prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego z wewnętrznymi regulacjami podatnika (zakazem używania samochodu do celów prywatnych oraz obowiązkiem parkowania w miejscu zamieszkania) oraz charakterem działalności podatnika. Istnieje zatem szansa, że powyższy wyrok stanie się początkiem linii orzeczniczej, zgodnie z którą podatnik, który udostępnia samochody służbowe pracownikom pełniącym funkcje menedżerskie lub też innym pracownikom wykonującym zadania wymagające dużej mobilności lub szybkiego reagowania, będzie miał prawo do odliczenia 100% podatku naliczonego zapłaconego przy ich nabyciu.

Zobacz także


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.