eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Dotacja na zakup środka trwałego: korekta amortyzacji na bieżąco

Dotacja na zakup środka trwałego: korekta amortyzacji na bieżąco

2015-04-14 13:12

Dotacja na zakup środka trwałego: korekta amortyzacji na bieżąco

Dotacja na zakup środka trwałego © ewakubiak - Fotolia.com

Pomimo, że sądy nie są jednomyślne w zakresie tego, czy w przypadku otrzymania dotacji na zakup bądź wytworzenie środka trwałego już po przyjęciu go do używania i rozpoczęcia jego amortyzacji, stosownej korekty odpisów amortyzacyjnych, a zaliczonych do kosztów, dokonać na bieżąco czy wstecznie, zdaje się przeważać pogląd, że winna ona nastąpić w miesiącu otrzymania takiej dotacji.

Przeczytaj także: Usługi od podmiotów powiązanych w wartości początkowej budynku

Kolejnym wyrokiem potwierdzającym takie rozwiązanie jest wydane 25 lutego 2015 r. rozstrzygnięcie NSA o sygnaturze akt II FSK 221/13. Podobne rozstrzygnięcie zawiera też wyrok NSA z 07.08.2014 r., sygn. akt II FSK 1978/1, czy WSA w Gliwicach z 27.01.2015 r., sygn. akt I SA/Gl 1046/14. To niewątpliwie dobra wiadomość dla podatników. Zdaniem fiskusa bowiem korekty odpisów amortyzacyjnych należy dokonywać wstecznie – w miesiącach, w których te zostały zaliczone do podatkowych kosztów uzyskania przychodu, co z reguły wiąże się z powstaniem zaległości podatkowej i zapłatą odsetek za zwłokę. Wskazane orzeczenia przeczą takiemu postępowaniu.
Otrzymanych dotacji na zakup czy wytworzenie środków trwałych nie zalicza się do przychodów podatkowych. Z drugiej jednak strony dokonywane odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej takiego środka trwałego, w części przypadającej na sfinansowaną dotacją, nie stanowią kosztu uzyskania przychodu

W ostatnio wydanym rozstrzygnięciu (a więc z 25 lutego 2015 r.) Naczelnego Sądu Administracyjnego chodziło o spółkę, która w 2010 r., w związku z realizacją określonego projektu poniosła wydatki na środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, od których naliczyła odpisy amortyzacyjne w kwocie 4 746,80 i zaliczyła je do kosztów uzyskania przychodów. Pozostałe koszty związane z tym projektem zaliczyła bezpośrednio w ciężar kosztów uzyskania przychodu w kwocie 127 214,47 zł. Następnie w roku 2011 zrefundowano spółce kwotę 77 619,43 zł (zawarła ona bowiem z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości umowę o dofinansowanie na realizację projektu).

fot. ewakubiak - Fotolia.com

Dotacja na zakup środka trwałego

W przypadku otrzymania dotacji na zakup bądź wytworzenie środka trwałego już po przyjęciu go do używania i rozpoczęcia jego amortyzacji, stosownej korekty odpisów amortyzacyjnych, a zaliczonych do kosztów, należy dokonać w miesiącu otrzymania takiej dotacji.


Organy podatkowe uznały, że otrzymane dofinansowanie korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego, w związku z czym z tego tytułu nie powstaje po stronie spółki przychód. Z drugiej jednak strony, skoro koszty zostały poniesione w 2010 r., zaś kwotę dofinansowania stanowiącą refundację wydatków uzyskano w 2011 r., konieczne jest skorygowanie kosztów uzyskania przychodów w 2010 r., co skutkuje również koniecznością dokonania korekty złożonych zeznań podatkowych a także dopłaceniem podatku. Ich zdaniem wydatki podlegające w 2011 r. refundacji, zarówno stanowiące koszty uzyskania przychodów bezpośrednio, jak i te zaliczone do kosztów podatkowych poprzez odpisy amortyzacyjne, nie stanowią kosztów uzyskania przychodów w 2010 r.

Sprawa trafiła do sądu, który w obydwu instancjach nie zgodził się ze stanowiskiem fiskusa.
NSA w swoim rozstrzygnięciu podkreślił, że Istota sporu sprowadza się do ustalenia, z jakim momentem skarżąca spółka obowiązana jest skorygować wysokość zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od nabytych środków trwałych, na które otrzymała dopłaty. Zgodnie z jej stanowiskiem korekta powinna obejmować okres rozliczeniowy, w którym skarżąca otrzymała dopłatę. Organ podatkowy uważa natomiast, że korekty należy dokonać wstecz, tzn. od miesiąca, w którym odpisy amortyzacyjne od danego środka trwałego zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
Zdaniem NSA uwzględniając zasady praworządności, trudno zgodzić się ze stanowiskiem organu podatkowego, że korekta winna dotyczyć tych okresów, w których dokonywano uprzednio odpisów amortyzacyjnych. W takiej sytuacji należałoby dokonać korekty wcześniejszego rozliczenia podatkowego ze wszelkimi konsekwencjami podatkowymi w postaci powstania zaległości i obowiązkiem zapłaty odsetek. Akceptacja stanowiska organu podatkowego prowadziłaby do sytuacji, w której podatnik zostałaby obciążony negatywnymi konsekwencjami podatkowymi, mimo że jego działaniu nie można by zarzucić naruszenia prawa.

Naczelny Sąd Administracyjny podzielił przy tym pogląd wyrażony w wyroku z 7 sierpnia 2014 r., sygn. akt II FSK 1978/12 uznający, „(…) że prawidłowa wykładnia art. 16 ust. 1 pkt 48) u.p.d.o.p. prowadzi do wniosku, iż celem tej regulacji jest "zapobieganie odpisom z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, gdy podatnik już uzyskał zwrot wydatków. W związku z tym nie ulega wątpliwości, że w przypadku otrzymania dopłaty lub innego typu zwrotu nakładów na środki trwałe (np. dotacji, subwencji) konieczne jest wyłączenie odpowiedniej części odpisów amortyzacyjnych z kosztów uzyskania przychodów". NSA zaznaczył jednak, że "literalna wykładnia analizowanego przepisu u.p.d.o.p. nie naprowadza na wniosek o konieczności wstecznego odniesienia skutków podatkowych (w zakresie kosztów uzyskania przychodów) dopłaty do środka trwałego, otrzymanej już po rozpoczęciu amortyzacji".(…)”
Skutki ekonomiczne dopłaty wystąpiły przecież nie od momentu rozpoczęcia amortyzacji nabytego środka trwałego, ale jej otrzymania. Już tylko z tych powodów brak podstaw do wstecznego odnoszenia skutków podatkowych otrzymanej dopłaty na środek trwały, w kontekście wysokości dokonywanych odpisów amortyzacyjnych - czytamy w orzeczeniu

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: