eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Zaprzestanie sprzedaży a ulga na zakup kasy fiskalnej

Zaprzestanie sprzedaży a ulga na zakup kasy fiskalnej

2015-04-17 12:54

Zaprzestanie sprzedaży a ulga na zakup kasy fiskalnej

Kasa fiskalna © Photographee.eu - Fotolia.com

Sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej co do zasady musi być ewidencjonowana za pomocą kasy rejestrującej. Wynika to wprost z ustawy o VAT. Niekiedy jednak zakup tego urządzenia można odwlec w czasie, dzięki skorzystaniu ze zwolnień. Te niestety z czasem można utracić, co jednak nie oznacza, że w urządzenie takie podatnik musi się automatycznie zaopatrzyć.

Przeczytaj także: Podatek VAT i kasy fiskalne: mediacja to nie usługi prawnicze

Może on bowiem zaprzestać sprzedaży na rzecz określonych klientów, wskutek czego kasa fiskalna nie będzie u niego wymagana. Powyższe potwierdził m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 23.03.2015 r. nr IBPP3/4512-184/15/KG.
Organ podatkowy podkreślił, że „(…) obowiązek ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas rejestrujących uzależniony jest od wystąpienia sprzedaży, która podlegać będzie obowiązkowi ewidencjonowania przy użyciu kasy rejestrującej.

Zatem, jeżeli nie wystąpi sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub na rzecz rolników ryczałtowych, nie wystąpi również obowiązek ewidencjonowania przy użyciu kasy rejestrującej.

Odpowiadając na zadane przez Wnioskodawcę pytanie, należy wskazać, że świadcząc usługi wulkanizacyjne tylko dla osób prowadzących działalność gospodarczą, bez sprzedaży usług dla klienta indywidualnego w rozumieniu art. 111 ustawy o VAT, Wnioskodawca nie ma obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej.(…)”

Uwaga!
W roku 2015 obowiązkowo na kasie fiskalnej musi być ewidencjonowane świadczenie usług naprawy samochodów, wulkanizacyjnych, opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów, prawniczych czy doradztwa podatkowego (oczywiście z zastrzeżeniem, że usługi takie są świadczone na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych). Ustawodawca wprowadził tutaj jednak pewne okresy przejściowe.

fot. Photographee.eu - Fotolia.com

Kasa fiskalna

Kasę fiskalną należy zainstalować (i ufiskalnić) najpóźniej w dniu dokonania pierwszej sprzedaży, która winna na niej zostać zaewidencjonowana. Powyższe postępowanie pozwala na zachowanie prawa do ulgi na zakup tych urządzeń.


Rodzi się jednak pytanie, czy takie zaprzestanie wykonywania usług, które winny być na kasie fiskalnej ewidencjonowane, pozwala też zachować prawo do ulgi na zakup tego urządzenia? Mówiąc inaczej, czy podatnik, który utracił prawo do korzystania ze zwolnienia z kasy fiskalnej oraz zaprzestał (przed obowiązkiem jej zainstalowania) sprzedaży dla tzw. osób prywatnych, zachowa prawo do ulgi na zakup kasy rejestrującej, jeżeli tę zgłosi fiskusowi oraz zacznie ją stosować już przy pierwszej sprzedaży powstałej po takim okresie zaprzestania sprzedaży?

Odpowiedzi na to pytanie udzielił Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 28.10.2013 r. nr ILPP2/443-741/13-2/EN.
Zdaniem organu podatkowego „(…)z uwagi na fakt, że w okresie od 1 marca do 30 kwietnia 2013 r. Wnioskodawca nie dokonywał sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych nie był on zobowiązany do zakupu kasy rejestrującej. Natomiast Zainteresowany miał obowiązek zainstalowania kasy fiskalnej przed dokonaniem pierwszej sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych, tj. od 1 maja 2013 r.(…)”

Tym samym zaprzestanie sprzedaży na rzecz wskazanych podmiotów przed upływem terminu do instalacji kasy fiskalnej powoduje przesunięcie terminu rozpoczęcia ewidencjonowania takiej sprzedaży. Ma to niebagatelne znaczenie także w zakresie skorzystania z ulgi na zakup kasy fiskalnej.

Jak bowiem czytamy w dalszej części przytoczonej interpretacji, „(…) Wnioskodawca ma prawo do zwrotu kwoty wydatkowanej na zakup kasy rejestrującej, gdyż pierwsza dokonana sprzedaż, która została zarejestrowana u Wnioskodawcy na kasie fiskalnej nastąpiła w dniu 1 maja 2013 r., a w okresie od momentu utraty zwolnienia podmiotowego z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy pomocy kasy rejestrującej (tj. od 1 marca 2013 r.) do jej zainstalowania Strona nie dokonała żadnych czynności wpływających na konieczność posiadania kasy.

Tym samym Wnioskodawcy należny jest zwrot za zakup kasy rejestrującej, gdyż jak wynika z okoliczności sprawy – przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania za pomocą kasy dokonano stosowanego zgłoszenia do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, ewidencjonowanie nastąpiło w obowiązującym terminie, a nabywca posiada dowód zapłaty całej należności za zakup kasy rejestrującej, a także dokonał zgłoszenia danych dotyczących kasy w terminie 7 dni od dnia jej fiskalizacji. (…)”


Zgłoszenia miejsca używania i liczby instalacji kas fiskalnych podatnik (tu stowarzyszenie) dokonał 19 kwietnia 2013 r. wskazując, że urządzenie to będzie stosowane od 1 maja 2013 r. i tego właśnie dnia nastąpiła pierwsza taka sprzedaż, która została zaewidencjonowana na kasie rejestrującej.

Konkludując w opisanych przypadkach termin utraty prawa do zwolnienia z obowiązku stosowania kas fiskalnych nie jest dla podatników terminem rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu przy pomocy tych urządzeń. Kasę fiskalną należy tutaj zainstalować (i ufiskalnić) najpóźniej w dniu dokonania pierwszej sprzedaży, która winna na niej zostać zaewidencjonowana. Powyższe postępowanie (plus zawiadomienie urzędu skarbowego o liczbie i miejscu używania kas) pozwala na zachowanie prawa do ulgi na zakup tych urządzeń.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: