eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Popularne rozliczenie zeznania podatkowego przez Internet

Popularne rozliczenie zeznania podatkowego przez Internet

2015-04-30 12:08

Popularne rozliczenie zeznania podatkowego przez Internet

W 2015 roku blisko 7,6 mln Polaków rozliczy się przez internet © Syda Productions - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Zgodnie z wynikami IV edycji raportu KPMG w Polsce pt. „Roczne zeznanie podatkowe Polaków PIT” w 2015 roku przez internet rozliczy się 40% podatników, podczas gdy rok temu jedynie 28% miało takie plany. Mimo że większość podatników deklaruje, że wypełnienie formularza PIT nie sprawia im większych trudności, co drugi Polak w całości zleca przygotowanie rozliczenia innej osobie. 41% podatników deklaruje, że skorzysta z ulg podatkowych, a 75% twierdzi, że przekaże 1% swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Przeczytaj także: Złóż zeznanie podatkowe w galerii handlowej

40% Polaków rozliczy się z Urzędem Skarbowym przez internet


W 2015 roku liczba osób deklarujących złożenie rocznego zeznania podatkowego drogą internetową wzrosła o 12 punktów procentowych i osiągnęła wartość 40%. Oznacza to, że blisko 7,6 mln Polaków rozliczy się przez internet, podczas gdy rok temu było to 5,2 mln osób.

W rezultacie spadł odsetek osób, które rozliczą się bezpośrednio w Urzędzie Skarbowym (-9 punktów procentowych) i na poczcie (-3 punkty procentowe).

- Rosnąca informatyzacja polskiego społeczeństwa to znaczący, ale nie jedyny czynnik wpływający na wzrost liczby osób wypełniających zeznanie przez internet. W tym roku Ministerstwo Finansów po raz pierwszy udostępniło na swojej stronie internetowej podatnikom rozliczającym PIT-37 usługę wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego. Z przeprowadzonego przez KPMG badania wynika, że skorzysta z niego 29% podatników, którzy rozliczają się samodzielnie lub z częściową pomocą innych, tj. 15% ogółu Polaków podlegających obowiązkowi rozliczenia PIT – mówi Andrzej Marczak, partner i szef zespołu ds. PIT w KPMG w Polsce.

fot. mat. prasowe

Czy Polacy samodzielnie wypełniają PIT?

Pomimo, że większość Polaków uważa, iż wypełnienie zeznania podatkowego nie jest zbyt trudne, ponad połowa społeczeństwa korzysta w tym zakresie z zewnętrznej pomocy.


66% Polaków samodzielnie rozliczających się z fiskusem skorzysta z programów komputerowych lub aplikacji e-deklaracje


Z raportu KPMG wynika, że dwie trzecie Polaków rozliczających się samodzielnie lub z częściową pomocą innych skorzysta ze specjalnych programów komputerowych i aplikacji do przygotowania rocznego zeznania podatkowego PIT (np. z programów dostępnych na płytach CD i w internecie czy z systemu e-deklaracje). W porównaniu z rokiem ubiegłym liczba podatników deklarujących wykorzystanie takich narzędzi wzrosła o 7 punktów procentowych.

Najczęściej z programów komputerowych korzystają osoby młode, jednak w grupie podatników do 24 roku życia udział tych osób spadł o 5 punktów procentowych. Największe wzrosty udziału osób korzystających z programów komputerowych odnotowano w grupach osób w wieku 44-54 lat (+14 punktów procentowych), 25-34 lat (+11 punktów procentowych) oraz osób powyżej 65 roku życia (+8 punktów procentowych).

fot. mat. prasowe

PIT wypełniamy przy użyciu programu komputerowego

Coraz mniej podatnik wypełnia PIT ręcznie. Większość korzysta w tym zakresie z dedykowanego oprogramowania.


Polacy korzystają z ulgi na dzieci i są coraz bardziej odpowiedzialni społecznie


Jak wynika z deklaracji respondentów, w 2015 roku 41% podatników skorzysta z ulg podatkowych (+2 punkty procentowe względem roku ubiegłego). Spośród osób korzystających z ulg podatkowych 71% skorzysta z ulgi na dzieci. Największa część rozliczy je na jedno (47%) lub dwoje dzieci (41%).

W przypadku blisko trzech czwartych podatników korzystających z ulgi na dzieci wysokość podatku wystarczy do odliczenia całości ulgi. Spośród podatników, których wysokość podatku nie wystarczyła do odliczenia całości ulgi na dzieci, największa część (42%) złożyła lub ma zamiar złożyć załącznik PIT/UZ, aby uzyskać pełne odliczenie. 27% nie podjęło jeszcze decyzji w chwili trwania badania.

fot. mat. prasowe

Ulgi podatkowe wciąż popularne.

Obecnie największą popularnością cieszy się ulga na dzieci. Oszczędność na podatku dzięki niej sięga nawet kilku tysięcy złotych.


Z roku na rok zwiększa się również świadomość i poziom odpowiedzialności społecznej Polaków. W tegorocznym badaniu chęć przekazania 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego zadeklarowało 75% podatników (+3 punkty procentowe). Najchętniej darowizny dokonują osoby zarabiające miesięcznie powyżej 4 500 zł netto.

fot. mat. prasowe

Polacy dzielą się swoim podatkiem z organizacjami charytatywnymi.

Największa część społeczeństwa wie, na jaką konkretnie organizację przeznaczy 1% swojego podatku. Coraz rzadziej OPP jest wybierana losowo.


Co drugi podatnik zleca rozliczenie PIT w całości komuś innemu


Zgodnie z wynikami badania KPMG jedynie 40% podatników w pełni samodzielnie uzupełnia formularz PIT, a 49% w całości zleca uzupełnienie PIT-u komuś innemu.

W tym roku zmniejszył się odsetek osób, które korzystają z pomocy znajomych (-15 punktów procentowych), księgowych (-11 punktów procentowych) czy urzędników (-7 punktów procentowych).

-Warto zwrócić uwagę na rozbieżność między oceną poziomu trudności wypełnienia zeznania podatkowego przez podatników, a odsetkiem Polaków samodzielnie wypełniających PIT. Jedynie 17% Polaków podlegających obowiązkowi rozliczenia z Urzędem Skarbowym ocenia, że wypełnienie formularza PIT jest bardzo trudne lub trudne. Mimo to, co drugi podatnik w całości zleca rozliczenie komuś innemu, a kolejne 11% korzysta z częściowej pomocy – dodaje Andrzej Marczak, partner i szef zespołu ds. PIT w KPMG w Polsce.

fot. mat. prasowe

PIT-a nie wypełniamy osobiście

W dalszym ciągu spore grono podatników wypełnienie zeznania podatkowego zleca fachowcom z dziedziny podatków.


Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: