eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Stawki celne w praktyce - czyli kontrola Urzędu Celnego

Stawki celne w praktyce - czyli kontrola Urzędu Celnego

2015-05-10 09:44

Stawki celne w praktyce - czyli kontrola Urzędu Celnego

Każdy przedsiębiorca może stanąć przed koniecznością otwarcia się na zagraniczne rynki © Wolfisch - Fotolia.com

Każdy prężnie rozwijający się przedsiębiorca prędzej czy później może stanąć przed koniecznością otwarcia się na zagraniczne rynki zarówno w aspekcie promowania własnej działalności, jak i wykorzystywania potencjału innych podmiotów. W konsekwencji być może rozpocznie import towarów potrzebnych mu w ramach realizowanej działalności. Będąc więc świadomym przedsiębiorcą, podejmuje decyzję o imporcie określonych towarów i staje przed sporym wyzwaniem w postaci prawidłowej klasyfikacji taryfowej.

Przeczytaj także: Import towarów: zgłoszenie uproszczone w procedurze celnej

W tym celu należy skorzystać z systemu zintegrowanej taryfy celnej ISZTAR, a następnie odnaleźć interesujący towar w ramach szczegółowej klasyfikacji CN (Combined Nomenclature), gdzie każdy towar ma swój własny 8-cyfrowy kod CN. Ponadto warto również skorzystać ze Zintegrowanej Taryfy Wspólnot Europejskich TARIC, w ramach której można uzyskać bardziej szczegółowe informacje o interesującym nas towarze.
Brawo! Modelowy przedsiębiorca dokonał właśnie klasyfikacji sprowadzanego towaru. Jednak to nie wszystko, bowiem może się okazać, iż Naczelnik Urzędu Celnego zechce dokonać kontroli w zakresie dokonywania obrotu towarowego z zagranicą w danym okresie. Gdyby zatem ów przedsiębiorca musiał zmierzyć się z kolejnym wyzwaniem w ramach prowadzonej przez siebie działalności, powinien wiedzieć, że kontrola obejmuje swym zakresem właśnie m.in. zgłoszenia celne w zakresie klasyfikacji towarowej i zadeklarowanej stawki celnej.

Zakładając jednak, że mimo iż importer dochował należytej staranności w ramach klasyfikacji towaru, organ uznał, że w przypadku towaru x koniecznym będzie dokonanie zmiany kodu klasyfikacji, jednakże niniejsza zmiana nie będzie miała wpływu na wysokość stawki celnej, bowiem zarówno w przypadku klasyfikacji dokonanej przez przedsiębiorcę, jak i przez organ celny stawka ta będzie wynosiła 0 % (różnica ograniczać się będzie jedynie do samego kodu). Jakby tego było mało, sam importer w tym momencie może zorientować się, że towar y, który nie został objęty kontrolą, również zaklasyfikował niepoprawnie.

fot. Wolfisch - Fotolia.com

Każdy przedsiębiorca może stanąć przed koniecznością otwarcia się na zagraniczne rynki

Będąc świadomym przedsiębiorcą, podejmuje decyzję o imporcie określonych towarów i staje przed sporym wyzwaniem w postaci prawidłowej klasyfikacji taryfowej.


Co powyższe oznacza dla przedsiębiorcy? W przypadku towaru x, gdzie zmiany wymaga jedynie klasyfikacja do innego kodu , zgodnie z treścią art. 23 ust. 4 ustawy z dnia 19 marca 2004r. Prawo celne (tekst jednolity: Dz. U. z 2013r. , poz. 727 z późn. zm.) jeżeli w zgłoszeniu zostaną ujawnione nieprawidłowe dane, które nie mają wpływu na dług celny lub zastosowaną procedurę, np. zmiana klasyfikacji taryfowej niepowodująca zmiany stawki celnej, a w konsekwencji także i kwoty długu celnego, organ celny może na wniosek zgłaszającego lub z urzędu wydać postanowienie zmieniające nieprawidłowe dane. Jednak co to oznacza, że organ może?
W tym miejscu należy wskazać na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 24 stycznia 2011r. , sygn. akt III SA/Gl 2029/10, w którym Sąd wskazuje że: „Zawsze w razie ustalenia naruszenia przepisów procedury celnej, czyli stwierdzenia, że przepisy regulujące właściwą procedurę celną zostały zastosowane w oparciu o nieprawidłowe lub niekompletne dane (art. 23 ust. 3 i 5 ustawy z 2004 r. – Prawo celne), organy celne mają prawny obowiązek podjąć niezbędne działania w celu uregulowania sytuacji biorąc pod uwagę nowe dane, którymi dysponują. Inaczej mówiąc, organy celne nie dysponują tutaj luzem decyzyjnym, a wręcz przeciwnie, obowiązane są podjąć niezbędne działania". Zatem zgodnie z powyższym w zaistniałej sytuacji należałoby oczekiwać stosownego postanowienia.

Natomiast w przypadku towaru y, gdzie sam zainteresowany zorientował się, iż towar winien zostać zaklasyfikowany do innego kodu, aniżeli tego wskazanego w ramach zgłoszenia celnego, Rozporządzenie Rady (EWG) Nr 2913/92 z dnia 12 października 1992r. ustanawiające Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. U. UE L z dnia 19 października 1992r.); (Dz. U. UE.L.1992.302.1) – dalej w skrócie Wspólnotowy Kodeks Celny przewiduje dwie możliwości:
  1. Zgodnie z treścią art. 65 powyższego rozporządzenia po przyjęciu zgłoszenia przez organy celne zgłaszający może dokonać na własną prośbę sprostowania jednego lub kilku elementów zgłoszenia. Sprostowanie nie może spowodować, aby zgłoszenie dotyczyło towarów innych niż te, które początkowo były nim objęte.
    Jednakże należy mieć na uwadze, iż organy celne nie zezwalają na dokonanie jakiegokolwiek sprostowania, jeżeli odpowiedni wniosek został przedstawiony po tym, jak organy te:
    • poinformowały zgłaszającego o zamiarze przeprowadzenia rewizji towarów lub
    • stwierdziły nieprawidłowość danych zawartych w zgłoszeniu, lub
    • zwolniły towary.
  2. Zgodnie natomiast z treścią art. 78 Rozporządzenia ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny po zwolnieniu towarów organy celne mogą z urzędu lub na wniosek zgłaszającego dokonać kontroli zgłoszenia.


Po dokonaniu zwolnienia towarów organy celne mogą, w celu upewnienia się o prawidłowości danych zawartych w zgłoszeniu, przystąpić do kontroli dokumentów i danych handlowych dotyczących operacji przywozu lub wywozu towarów objętych zgłoszeniem oraz późniejszych operacji handlowych dotyczących tych samych towarów. Kontrole te mogą być przeprowadzone u zgłaszającego bądź u każdej osoby bezpośrednio lub pośrednio zainteresowanej zawodowo tymi operacjami, jak również u każdej innej osoby posiadającej dla potrzeb zawodowych wymienione dokumenty i dane. Organy te mogą również przeprowadzić rewizję towarów, o ile istnieje jeszcze możliwość ich okazania.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: