eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiRachunkowość › Sprawozdawczość już nie tylko finansowa

Sprawozdawczość już nie tylko finansowa

2015-05-20 12:43

Sprawozdawczość już nie tylko finansowa

Sprawozdawczość już nie tylko finansowa © goir - Fotolia.com

Od 2017 roku na spółki giełdowe, banki oraz fundusze inwestycyjne, które zatrudniają ponad 500 osób i mają sumę bilansową powyżej 20 mln EUR lub obroty netto powyżej 40 mln EUR, spadną dodatkowe obowiązki w zakresie sprawozdawczości. Implementacja unijnej dyrektywy spowoduje, że podmioty te będą zobligowane do raportowania danych pozafinansowych. Eksperci Deloitte szacują, że obowiązek ten obejmie co najmniej 300 podmiotów działających na polskim rynku.

Przeczytaj także: MSFF - nowa jakość sprawozdań finansowych spółek giełdowych

O rozszerzeniu obowiązków w zakresie sprawozdawczości firm było wiadomo już od grudnia 2014, kiedy to Unia Europejska zapowiedziała nadchodzące zmiany. Po ich wejściu w życie ujawnieniu podlegać będą również dane pozafinansowe m.in.:
  • opis polityk i ich wyniki,
  • oceny ryzyk,
  • podstawy zarządcze,
  • wskaźniki z zakresu przeciwdziałania korupcji,
  • negatywny wpływ na środowisko naturalne,
  • aspekty pracowniczych i społeczne oraz
  • poszanowanie praw człowieka.

Dyrektywa dotycząca tego obszaru musi zostać zaimplementowana również do polskiego prawa. W maju br. Ministerstwo Finansów, które jest odpowiedzialne za jej transpozycję, rozpocznie wstępne konsultacje dotyczące wdrożenia obowiązku na gruncie polskim. Mamy czas do 2017 roku.
„Uporządkowanie aspektów pozafinansowych w sprawozdawczości firm można porównać do rewolucji, która dokonała się kilka lat temu w sposobie sporządzania sprawozdań finansowych. Obowiązujące w Europie i w Polsce jednolite standardy MSSF i MSR pozwoliły na porównywanie danych oraz ułatwiły działania podmiotom zagranicznym, które były i są zainteresowane inwestowaniem w polskie firmy. Ujednolicenie standardów raportowania danych pozafinansowych leży więc w interesie samych firm” – stwierdza Monika Jakubczyk, Partner w Dziale Audytu Deloitte.

Firmy już teraz powinny zastanowić się, jak zdefiniować swoje kluczowe wpływy i odpowiedzialności, wyznaczyć cele w zakresie zrównoważonego rozwoju i zarządzać nimi, wreszcie wypracować odpowiednie systemy zbierania danych i wskaźników. W ten sposób będą w stanie na czas zaprezentować wiarygodne informacje dotyczące swojej działalności i strategii i tym samym spełnić nowy wymóg Unii Europejskiej.

Ewolucja raportowania pozafinansowego w Polsce


W Polsce praktyka w zakresie raportowania pozafinansowego jest dopiero w początkowej fazie rozwoju. Możemy jednak pochwalić się przykładami firm, które wdrożyły najlepsze światowe standardy. Spośród 113 firm, które zgłosiły się do zestawienia Listków CSR POLITYKI, skupiającego największe polskie przedsiębiorstwa, 41 zadeklarowało ujawnianie informacji pozafinansowych w formie raportu. W 2014 r. spośród 31 raportów zgłoszonych do konkursu Raporty Społeczne, 28 zostało przygotowanych w oparciu o międzynarodowy standard Global Reporting Initiative (GRI).

fot. goir - Fotolia.com

Sprawozdawczość już nie tylko finansowa

Unijny obowiązek raportowania danych pozafinansowych obejmie co najmniej 300 największych spółek i instytucji finansowych w Polsce.

„Są to liderzy, którzy wyznaczają trendy na polskim rynku. Spodziewamy się, że to oni, wykorzystując nowy obowiązek jako szansę na usprawnienie i transformację biznesu, będą wygranymi i, podążając śladami zachodnich firm, przejdą na raportowanie zintegrowane. W ten sposób nie tylko sprostają nowym wymogom sprawozdawczym, ale także zyskają większe zaufanie ze strony inwestorów i będą w stanie lepiej zidentyfikować nowe szanse biznesowe” – podkreśla Irena Pichola, Partner, Lider zespołu Sustainability Consulting Central Europe Deloitte.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: