eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Konwersja pożyczki udzielonej przez wspólników spółce kapitałowej na kapitał

Konwersja pożyczki udzielonej przez wspólników spółce kapitałowej na kapitał

2015-05-24 17:45

Konwersja pożyczki udzielonej przez wspólników spółce kapitałowej na kapitał

Pożyczka © hesa2 - Fotolia.com

Opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC) podlega jedynie konwersja pożyczki udzielonej przez wspólników spółce kapitałowej na kapitał podstawowy.

Przeczytaj także: Zawarcie lub zmiana umowy spółki kapitałowej: kiedy obowiązek zapłaty PCC

Przykład
Spółka kapitałowa otrzymała w 2014 r. od swojego udziałowca pożyczkę. Udziałowiec rozważa dokonania konwersji pożyczki na kapitał, w ten sposób, że 60% kwoty pożyczki zostanie przeznaczone na kapitał podstawowy spółki, a 40% kwoty pożyczki na kapitał zapasowy. Udziałowiec obejmie nowo utworzone udziały, pokrywając je wierzytelnością przysługującą mu wobec spółki z tytułu udzielonej pożyczki. Tym samym dojdzie zatem do przeniesienia wierzytelności z tytułu udzielonej pożyczki na spółkę. Powyższe skutkować będzie wygaśnięciem zobowiązania spółki z tytułu pożyczki. Spółka posiada wątpliwości czy konwersja pożyczki od udziałowca na kapitał podstawowy i zapasowy spowoduje konieczność zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych.


Zakres przedmiotowy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych zawiera przepis art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Katalog czynności podlegających opodatkowaniu znajdujący się w przywołanej regulacji posiada charakter zamknięty. Oznacza to, że zdarzenia w nim nie wymienione nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Do czynności powodujących konieczność zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych należą umowy spółki oraz zmiany tych umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych (art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k i pkt 2 ww. ww. ustawy).

W przypadku umowy spółki za zmianę umowy przy spółce kapitałowej - uważa się podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty (art. 1 ust. 3 pkt 2 ww. ustawy). Jak stanowi art. 1a pkt 2 ww. ustawy określenie spółka kapitałowa oznacza spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, spółkę akcyjną oraz spółkę europejską.

fot. hesa2 - Fotolia.com

Pożyczka

Opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC) podlega jedynie konwersja pożyczki udzielonej przez wspólników spółce kapitałowej na kapitał podstawowy.


Mając na uwadze przywołane przepisy należy wskazać, iż podwyższenie kapitału zakładowego pokrytego wierzytelnością przysługującą udziałowcowi wobec spółki z tytułu udzielonej pożyczki na gruncie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stanowi zmianę umowy spółki kapitałowej. Przedmiotowa zmiana podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Przy zmianie umowy spółki kapitałowej obowiązek podatkowy co do zasady powstaje z chwilą podjęcia uchwały o podwyższeniu kapitału spółki mającej osobowość prawną i ciąży na spółce (art. 3 ust. 1 pkt 2 oraz art. 4 pkt 9 ww. ustawy). Przy zmianach umowy spółki stosuje się stawkę podatku przewidzianą dla umowy spółki, czyli stawkę w wysokości 0,5 %. Wysokość stawki określa art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Stosownie zaś do treści art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b) ww. ustawy podstawę opodatkowania stanowić będzie wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy.

Obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych nie rodzi natomiast pożyczka udzielona spółce kapitałowej przez wspólników, a następnie przeksięgowana na kapitał zapasowy.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: