eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Podmioty powiązane - szczegółowa dokumentacja podatkowa

Podmioty powiązane - szczegółowa dokumentacja podatkowa

2015-06-04 05:53

Podmioty powiązane - szczegółowa dokumentacja podatkowa

Dokumentacja podatkowa © czarny_bez - Fotolia.com

Nadchodzące zmiany w 2016r. w zakresie dokumentacji transakcji odbywających się w ramach podmiotów powiązanych spowodowane są projektem ustawy zmieniającej ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektóre inne ustawy z dnia 27 kwietnia 2015r.

Przeczytaj także: Podmioty powiązane 2016: dokumentacja cen transferowych

Najpierw warto wskazać w pigułce podstawy proponowanych zmian w przepisach. Jest nią transpozycja do polskiego porządku prawnego:
  • dyrektywy Rady 2014/48/UE z dnia 24 marca 2014r. zmieniającej dyrektywę 2003/48/WE
    w sprawie opodatkowania dochodów z oszczędności w formie wypłacanych odsetek;
  • dyrektywy Rady 2014/86/UE z dnia 8 lipca 2014r. zmieniającej dyrektywę Rady 2011/96/UE
    w sprawie wspólnego systemu opodatkowania mającego zastosowanie w przypadku spółek dominujących i spółek zależnych różnych państw członkowskich – w zakresie włączenia dwóch spółek prawa rumuńskiego do grupy podmiotów, w stosunku do których znajdą zastosowanie preferencyjne zasady opodatkowania dochodów/przychodów z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych;
  • dyrektywy Rady UE 2015/121 z dnia 27 stycznia 2015r. zmieniającej dyrektywę Rady 2011/96/UE w sprawie wspólnego systemu opodatkowania mającego zastosowanie w przypadku spółek dominujących i spółek zależnych różnych państw członkowskich – w zakresie wprowadzenia ogólnej klauzuli zapobiegania nadużyciom.

Co konkretnie ulega zmianie w zakresie dokumentacji cen transferowych?

1. Definicja posiadania udziału w kapitale innego podmiotu zmiana z 5 % na 20 %


Jeżeli w wyniku powiązań pomiędzy podmiotami, zostaną ustalone lub narzucone warunki różniące się od warunków, które ustaliłyby między sobą niezależne podmioty, i w wyniku tego podatnik nie wykazuje dochodów albo wykazuje dochody niższe od tych, jakich należałoby oczekiwać, gdyby wymienione powiązania nie istniały - dochody danego podatnika oraz należny podatek określa się bez uwzględnienia warunków wynikających z tych powiązań.
W treści art. 25 ust. 1 u.p.d.o.f. wskazuje się m.in. jako przesłankę określenia dochodów danego podatnika oraz należnego podatku bez uwzględnienia warunków wynikających z powiązań pomiędzy tymi podmiotami – kwestię „brania udziału”:
  • w pkt 1 bezpośrednio lub pośrednio w zarządzaniu przedsiębiorstwem położonym poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub w jego kontroli albo posiada udział w kapitale tego przedsiębiorstwa albo;
  • w pkt 2 bezpośrednio lub pośrednio w zarządzaniu podmiotem krajowym lub w jego kontroli albo posiada udział w kapitale tego podmiotu krajowego albo;
  • w pkt 3 równocześnie bezpośrednio lub pośrednio bierze udział w zarządzaniu podmiotem krajowym i podmiotem zagranicznym lub w ich kontroli albo posiada udział w kapitale tych podmiotów.

fot. czarny_bez - Fotolia.com

Dokumentacja podatkowa

W przyszłym roku szykują się duże zmiany w zakresie obowiązków przy cenach transferowych podmiotów powiązanych.


Podobnie w art. 25 ust. 4 u.p.d.o.f. wskazuje się na kwestie posiadania udziału w kapitale określonego podmiotu. Kluczową jednak zmianą w tym zakresie będzie treść art. 25 ust. 5a. Obecnie bowiem pojęcie posiadania udziału w kapitale innego podmiotu oznacza sytuację, w której dany podmiot bezpośrednio lub pośrednio posiada w kapitale innego podmiotu udział nie mniejszy niż 5%, jednakże proponowane zmiany w tym zakresie zakładają zwiększenie tego wymogu do 20%. Powyższe ma wpłynąć na pominięcie tzw. inwestycji portfelowych. W praktyce jest to jednak niewielki ukłon w stronę podmiotów powiązanych, dla których w większości przypadków 5 % czy 20 % nie stanowi w tym zakresie znaczącej różnicy.

2. Podmioty obowiązane do sporządzenia dokumentacji – czyli podmioty, których przychody czy koszty w rozumieniu ustawy o rachunkowości przekroczą równowartość 2 000 000 euro.


W obecnym stanie prawnym zgodnie z treścią art. 25a u.p.d.o.f. podmiotami obowiązanymi do sporządzenia dokumentacji podatkowej są podatnicy dokonujący transakcji, w tym zawierający umowy spółki niebędącej osobą prawną, umowy wspólnego przedsięwzięcia lub umowy o podobnym charakterze, z podmiotami powiązanymi z tymi podatnikami - w rozumieniu art. 25 ust. 1 i 4 - lub transakcji, w związku z którymi zapłata należności wynikających z takich transakcji dokonywana jest bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotu mającego miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową, w tym zawierający umowy spółki niebędącej osobą prawną, umowy wspólnego przedsięwzięcia lub umowy o podobnym charakterze, jeżeli jedną ze stron takiej umowy jest podmiot mający miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową.

Natomiast zgodnie z proponowanymi zmianami obowiązek sporządzania dokumentacji podatkowej transakcji z podmiotami powiązanymi oraz innych zdarzeń ujętych w księgach rachunkowych, których warunki zostały ustalone (lub narzucone) z podmiotami z nimi powiązanymi, będzie dotyczył podatników powiązanych w rozumieniu art. 25 ust. 1 i 4, prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej i prowadzących księgi rachunkowe, których (podatników) przychody lub koszty w rozumieniu przepisów o rachunkowości przekroczyły w roku podatkowym równowartość 2 000 000 euro. Ponadto niniejszy obowiązek dotyczy transakcji oraz innych zdarzeń ujętych w księgach rachunkowych od początku roku podatkowego.

 

1 2 ... 4

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: