eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Podmioty powiązane - szczegółowa dokumentacja podatkowa

Podmioty powiązane - szczegółowa dokumentacja podatkowa

2015-06-04 05:53

Przeczytaj także: Podmioty powiązane 2016: dokumentacja cen transferowych


4. Ograniczenie obowiązku sporządzania dokumentacji


Ograniczenie obowiązku sporządzania dokumentacji podatkowej dotyczy podmiotów krajowych, które uzyskały pozytywna decyzję w sprawie porozumienia w sprawach ustalenia cen transakcyjnych, o których mowa w art. 20i Ordynacji podatkowej. W przypadku transakcji lub zdarzeń objętych porozumieniem wskazany obowiązek będzie ograniczał się do przedstawienia danych finansowych podmiotu krajowego, analizy funkcjonalnej i opisu metody oraz sposobu kalkulacji dochodów wraz z uzasadnieniem ich wyboru.

Ponadto w ramach ust. 3d u.p.d.o.f. oraz u.p.do.p. proponuje się kolejne zwolnienie z obowiązku sporządzania dokumentacji podatkowej na potrzeby cen transferowych. Otóż zgodnie z niniejszą regulacją obowiązek ten nie będzie występował w przypadku transakcji w których cena lub sposób określenia ceny przedmiotu takiej transakcji wynika z ustaw lub wydanych na ich podstawie aktów normatywnych.

5. Zmiana terminu sporządzenia dokumentacji podatkowej


Zarówno w ramach obecnej regulacji, jak i zgodnie z ustawą zmieniająca nadal pozostaje 7 dniowy termin na przedstawienie dokumentacji podatkowej od dnia gdy organy kontrolujące zażądają jej przedstawienia. Jednakże pojawia się nowy zapis, zgodnie z którym dokumentację podatkową sporządza się nie później niż do dnia złożenia zeznania podatkowego za dany rok podatkowy. Zatem na mocy omawianego projektu zmiany ustaw o podatku dochodowym termin sporządzenia dokumentacji podatkowej zostanie znacznie przyspieszony.

Opisana zmiana ma na celu uregulowanie terminu sporządzenia dokumentacji na poziomie lokalnym, aby podatnicy podczas sporządzania zeznania podatkowego zachowali jednolitość i przejrzystość rozliczeń cen transferowych z informacjami przedstawionymi w dokumentacji podatkowej.

6. Aktualizacja sporządzonej dokumentacji


Dokumentacja podatkowa dotycząca kontynuowanych w kolejnym roku podatkowym transakcji lub zdarzeń (tj. dla których dokumentacja została już sporządzona), podlega okresowemu przeglądowi, nie rzadziej niż raz na rok podatkowy przed złożeniem zeznania podatkowego za kolejne lata, w zakresie aktualności zawartych w niej informacji, jednakże z wyjątkiem dokumentacji w zakresie takich elementów jak opis analizy danych porównawczych wykorzystanych do kalkulacji rozliczeń, gdyż taka dokumentacja winna być aktualizowana nie rzadziej niż co 3 lata, chyba że zmiana warunków ekonomicznych w stopniu znacznie wpływającym na analizę uzasadnia dokonanie przeglądu w roku zaistnienia tej zmiany. Natomiast dokumentacje podatkową w zakresie informacji o grupie podmiotów powiązanych takich jak wskazanie podmiotu powiązanego, struktura organizacyjna grupy, czy też opis zasad wyznaczania cen transakcyjnych (opisane w ramach ust. 2c) załącza się do dokumentacji w terminie do dnia złożenia zeznania podatkowego przed podatnika (spółki niebędącej osobą prawną, w której podatnik uzyskuje przychody z udziału w takiej spółce).

7. Dokumentacja dla transakcji lub innych zdarzeń z podmiotami w tzw. rajach podatkowych


Zgodnie z projektem nowelizacji obowiązek sporządzenia dokumentacji obejmuje również transakcje lub inne zdarzenia, w związku z którymi zapłata należności wynikająca z tej transakcji lub innego zdarzenia dokonywana jest bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotu mającego miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową, jeżeli łączna kwota (lub jej równowartość) wynikająca z umowy lub rzeczywiście zapłacona w roku podatkowym łączna kwota wymagalnych w roku podatkowym świadczeń przekracza równowartość 20 000 euro. W konsekwencji w tym przypadku nie znajdzie zastosowania ograniczenie obowiązku informacyjnego dotyczącego transakcji lub zdarzeń objętych decyzją w sprawie porozumienia , o której mowa we wspomnianym już art. 20i Ordynacji podatkowej w okresie jej obowiązywania. Zmiana nie dotyczy również limitu 20 000 euro wyznaczającego próg dla którego powstanie obowiązek sporządzenia dokumentacji.

Jaka jest ocena niniejszej regulacji?


W ramach oceny skutków proponowanych zmian wskazuje się, że będą one skierowane do podmiotów powiązanych i bezpośrednio do dokumentowania transakcji z podmiotami powiązanymi w taki sposób by obowiązek dokumentacyjny był nałożony proporcjonalnie do ryzyka zaniżenia dochodów do opodatkowania. Nie można również zapomnieć, że proponowany projekt zakłada także wprowadzenie stosowanych zmian w Ordynacji podatkowej w zakresie dotyczącym czynności sprawdzających, co pozwoli na poprawę dostępności organów podatkowych do dokumentacji w celu oceny ryzyka podatkowego.

Oceniając powyższe dodano również, że niniejsza propozycja realizacji zaleceń unijnych jest implementowania poprzez zróżnicowanie zakresu obowiązku sporządzania dokumentacji cen transferowych, bowiem zaprezentowanie zmiany wskazują na wyłączenie z obowiązku sporządzania ów dokumentacji cen transferowych w stosunku do przedsiębiorców w skali mikro. Natomiast dla pozostałych podmiotów obowiązek ten zostanie zróżnicowany biorąc pod uwagę rozmiar działalności oraz ryzyko przesunięcia dochodów pomiędzy podmiotami powiązanymi. Ponadto nowe rozwiązania umożliwiają także lepszy dobór podmiotów do kontroli dzięki wprowadzeniu instrumentów do pogłębionej analizy całego łańcucha wartości dodanej w danej grupie podmiotów.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: