eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Działalność rolnicza i gospodarcza w podatku dochodowym

Działalność rolnicza i gospodarcza w podatku dochodowym

2015-06-03 12:49

Działalność rolnicza i gospodarcza w podatku dochodowym

Działalność rolnicza i gospodarcza w podatku dochodowym © branex - Fotolia.com

Sprzedaż mleka własnej produkcji oraz cieląt z własnego gospodarstwa rolnego w ogóle nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Przychodów uzyskiwanych z tego tytułu nie należy łączyć z przychodami z pozarolniczej działalności gospodarczej, polegającej na świadczeniu m.in. usług rolniczych - wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 21.05.2015 r. nr IBPBI/1/4511-171/15/WRz.

Przeczytaj także: Sprzedaż sadzonek jako działalność rolnicza - poza podatkiem PIT?

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług rolniczych, do których wykorzystuje określony sprzęt (kosiarki do trawy, pługi, ciągnik rolniczy, maszyny do zbioru paszy). Oprócz tego zajmuje sią także hurtową sprzedażą mleka, wyrobów mleczarskich, jaj, olejów i tłuszczów jadalnych oraz sprzedaż cieląt.

Mleko i cielęta (okres ich przechowywania przed sprzedażą przekracza 2 miesiące) wnioskodawca pozyskuje w ramach prowadzonego gospodarstwa rolnego. Produkcja i sprzedaż mleka jest podstawowym kierunkiem jego działalności, jako że prowadzi on hodowlę krów mlecznych.

Wnioskodawca zadał pytanie, czy sprzedaż mleka oraz zwierząt żywych pochodzących z jego własnej hodowli jest opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych i przychody z tego tytułu winien on łączyć z przychodami ze świadczenia usług sprzętem rolniczym? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) W myśl z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.), przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.

Zgodnie z art. 2 ust. 2 ww. ustawy, działalnością rolniczą w rozumieniu ust. 1 pkt 1, jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:
1. miesiąc - w przypadku roślin,
2. 16 dni - w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi lub kaczek,
3. 6 tygodni - w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,
4. 2 miesiące - w przypadku pozostałych zwierząt
-licząc od dnia nabycia.

fot. branex - Fotolia.com

Działalność rolnicza i gospodarcza w podatku dochodowym

Sprzedaż mleka własnej produkcji oraz cieląt z własnego gospodarstwa rolnego w ogóle nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.


Stosownie do art. 2 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, działami specjalnymi produkcji rolnej są: uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin "in vitro", fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, hodowla entomofagów, hodowla jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym.

Zgodnie natomiast z art. 2 ust. 3a ww. ustawy, nie stanowią działów specjalnych produkcji rolnej uprawy, hodowla i chów zwierząt w rozmiarach nieprzekraczających wielkości określonych w załączniku nr 2 do ustawy, zwanym „załącznikiem nr 2”. W 2015 r. normy szacunkowe określone zostały mocą rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 31 października 2014 r. w sprawie norm szacunkowych dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej (Dz.U. z 2014 r. poz. 1558).

Jak wynika z powyższego sprzedaż mleka oraz żywych cieląt z własnej hodowli, pozyskanych w ramach prowadzonego gospodarstwa rolnego nie generuje przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej, lecz przychody z działalności rolniczej, do której nie znajdują zastosowania przepisy ustawy o podatku od osób fizycznych.

W konsekwencji dochody uzyskane z tej działalności (ze sprzedaży mleka i cieląt pozyskanych w ramach prowadzonego gospodarstwa rolnego) nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jak również nie łączy się ich z dochodami pochodzącymi z innych źródeł przychodów w tym z pozarolniczej działalności gospodarczej. (…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: