eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Gospodarstwo agroturystyczne zapłaci podatek dochodowy?

Gospodarstwo agroturystyczne zapłaci podatek dochodowy?

2015-06-10 13:50

Gospodarstwo agroturystyczne zapłaci podatek dochodowy?

Gospodarstwo agroturystyczne © marcolavagnini - Fotolia.com.jpg

Udostępnianie pokoi wczasowiczom i uzyskiwanie z tego tytułu przychodów wiąże się z płaceniem od nich podatku dochodowego. W uprzywilejowanej sytuacji są tutaj rolnicy. Ci bowiem, przy spełnieniu określonych warunków, korzystają ze zwolnienia z podatku. Zwolnienie takie jednak łatwo utracić. Warto zwrócić tutaj przede wszystkim uwagą na definicję wypoczynku.

Przeczytaj także: Podatek od wynajmu mieszkań/pokoi podczas wakacji

Wynajem pokoi gościnnych to z reguły działalność gospodarcza. Ewentualnie gdy jest to najem stały, przychody z tego tytułu można rozliczać w ramach tzw. najmu prywatnego. W jednym i drugim przypadku są to przychody opodatkowane podatkiem dochodowym. Jest jednak pewna grupa podatników, którzy podatkiem tym się nie muszą przejmować. Są to rolnicy.

Ustawodawca zwolnił bowiem od podatku dochody uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych (w tym także razem z wyżywieniem) mieszczących się w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym. Aby jednak zwolnienie zastosować, wynajem taki musi nastąpić na rzecz osób przebywających na wypoczynku oraz liczba wynajmowanych pokoi nie może przekroczyć 5.

Fiskus przypomina przy tym, że z uwagi na fakt, iż zwolnienie jest wyjątkiem od reguły (czyli powszechnego opodatkowania), nie można go stosować rozszerzająco (należy tutaj stosować wykładnię gramatyczną przepisów). Podatnik zamierzający z niego skorzystać musi zatem spełniać wprost określone warunki. Uporządkujmy je:
  • wynajmowane pokoje muszą mieścić się w budynkach mieszkalnych
  • budynki takie muszą być położone na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym
  • pokój musi być wynajmowany w celu wypoczynku osoby w nim przebywającej
  • liczba pokoi (nie łóżek) w ten sposób wynajmowanych nie może przekroczyć 5.

Ze zwolnienia nie skorzysta zatem przykładowo osoba wynajmująca pokoje znajdujące się w domu na wsi, który jednakże nie wchodzi w skład gospodarstwa rolnego. Bardzo istotny jest także powód, dla którego najemca zamierza z pokoju skorzystać, a więc wypoczynek.
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 17.03.2014 r. nr IPTPB1/415-757/13-4/KO wskazał, że wypoczynek w znaczeniu tego przepisu nie oznacza „wypoczynku po pracy”. Użyte przez ustawodawcę sformułowanie „pobyt na wypoczynku” dotyczy bowiem pobytów urlopowych, weekendowych itp. Pobyt wypoczynkowy jest pobytem czasowym, akcydentalnym, nie ma charakteru stałego. W związku z tym wskazane zwolnienie nie dotyczy wynajmowania pokoi na stałe, czy też robotnikom sezonowym lub studentom. Nie dotyczy ono także wynajmu pokoi, który de facto nie jest związany z wypoczynkiem pracowników a z wykonywaną przez nich pracą.

Wynajem pokoi w takich celach nie korzysta ze zwolnienia, pomimo spełnienia innych jego warunków. Podatnik uzyskujący tego typu dochody winien w związku z tym zakwalifikować do odpowiedniego źródła przychodów i opodatkować w zależności od wybranej formy opodatkowania.

fot. marcolavagnini - Fotolia.com.jpg

Gospodarstwo agroturystyczne

Udostępnianie pokoi wczasowiczom i uzyskiwanie z tego tytułu przychodów wiąże się z płaceniem od nich podatku dochodowego. W uprzywilejowanej sytuacji są tutaj rolnicy. Ci bowiem, przy spełnieniu określonych warunków, korzystają ze zwolnienia z podatku.


W podobnym tonie wypowiedział się WSA w Warszawie w wyroku z dnia 10.03.2014 r., sygn. akt III SA/Wa 2465/13. Sąd wskazał wprawdzie, że żaden z przepisów prawa nie zobowiązuje podatnika do ustalenia, czy dana osoba wynajmuje pokój gościnny w celu wypoczynkowym, czy też innym, niemniej jeżeli osoby przebywające u takiego podatnika nie wynajmują pokoi gościnnych w gospodarstwie w celu wypoczynku, lecz są np. na delegacji w celu wykonywania obowiązków służbowych, uzyskane z tego tytułu dochody nie podlegają zwolnieniu.

Wskazane zwolnienie nie będzie miało zastosowania m.in. w sytuacji, gdy z odpoczynku w pokoju takim będzie korzystał kierowca będący w podróży służbowej (gdzie jedynie zapewniono mu nocleg podczas odbywania tej podróży).
W przytoczonym wyroku WSA zwrócił jednak uwagę na inną bardzo istotną kwestię. Mianowicie rachunkiem za udostępniony pokój (oraz ewentualne posiłki) nie musi zostać obarczona bezpośrednio osoba korzystająca z wypoczynku. Nie ma przeszkód aby ten został wystawiony na zakład pracy czy firmę turystyczną. Ważne jest jedynie to, aby osoby faktycznie z pokoju korzystające, przebywały tam w celu wypoczynku.

Jeden limit dla małżonków


Bardzo istotną kwestię w omawianej materii wyjaśnił Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 08.12.2014 r. nr ILPB1/415-1027/14-4/AMN. Otóż małżonkowie – właściciele gospodarstwa rolnego i dużego budynku mieszkalnego w nim się znajdującego postanowili zająć się agroturystyką (każde osobno). Ponieważ dom był duży, pozwolił na wyodrębnienie na cele agroturystyczne aż 10 pokoi: 5 dla męża i 5 dla żony (gdzie żona prowadziła taką działalność jeszcze zanim otworzył ją mąż).
Organ podatkowy uznał, że w takim przypadku zwolnienie ma zastosowanie, jeżeli łączna liczba pokoi wynajmowanych przez oboje małżonków w tym budynku mieszkalnym nie przekracza pięciu.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: