eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Od lipca krajowe informacje podsumowujące w podatku VAT

Od lipca krajowe informacje podsumowujące w podatku VAT

2015-06-12 12:59

Od lipca krajowe informacje podsumowujące w podatku VAT

VAT © Rawpixel - Fotolia.com

Obecnie obowiązek sporządzania oraz składania w skarbówce informacji podsumowujących dotyczy wyłącznie podatników dokonujących transakcji z podmiotami z innych państw członkowskich Unii Europejskiej. Sytuacja ta jednak zmieni się w lipcu 2015 r. Od 1 dnia tego miesiąca bowiem informacje takie trzeba będzie sporządzać w przypadku zawierania niektórych transakcji krajowych.

Przeczytaj także: Od lipca telefon komórkowy kupisz bez podatku VAT

Obowiązanym do rozliczania podatku należnego co do zasady jest sprzedawca. Niekiedy jednak obowiązek taki jest przesunięty na nabywcę. I tak VAT należny od dokonanych zakupów rozliczają m.in. podatnicy dokonujący WNT czy też nabywający usługi stanowiące dla nich tzw. import usług. Jak nietrudno zauważyć, powyższe przerzucenie obowiązku rozliczenia podatku należnego występuje tutaj w przypadku transakcji zagranicznych.

Niemniej ustawa o VAT obowiązek takiego rozliczenia przeniosła także w stosunku do niektórych towarów występujących w transakcjach krajowych. Są to towary szczególnie narażone na proceder wyłudzania VAT-u. Jeżeli zatem przedmiotem transakcji krajowej będzie taki towar, obowiązanym do rozliczenia podatku należnego, czyli od sprzedaży (z pewnymi wyjątkami), jest nie sprzedawca a jego nabywca.

Wykaz towarów objętych takim specjalnym sposobem rozliczania znajduje się w załączniku nr 11 do ustawy o VAT, który nawiasem mówiąc w lipcu powiększy br. się o kolejne pozycje. Wśród towarów najbardziej popularnych, do których stosuje się odwrócony VAT, można wymienić złom czy stal. To jednak tylko nieliczne przykłady. W sumie załącznik zawiera ponad 40 pozycji.

Na chwilę obecną jednakże ze składanych deklaracji skarbówka wie jedynie, że poszczególni podatnicy dokonują krajowych dostaw towarów w ramach odwróconego VAT-u. Nie są jednak w stanie powiązać sprzedawcy z nabywcą – ci bowiem wykazują w deklaracjach wartość takich transakcji, a nie jak to ma miejsce w przypadku transakcji wewnątrzwspólnotowych, także dane kontrahenta. Od lipca powyższe się jednak zmieni.
Podatnicy dokonujący dostawy towarów lub świadczący usługi, dla których podatnikiem jest nabywca, w przypadkach, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 7 i 8 ustawy o VAT, będą bowiem obowiązani składać w urzędzie skarbowym zbiorcze informacje o dokonanych dostawach towarów oraz świadczonych usługach, zwane "informacjami podsumowującymi w obrocie krajowym".

Wzór takiej informacji ma być urzędowo określony, niemniej na chwilę obecną rozporządzenie go zawierające nie zostało jeszcze opublikowane.

fot. Rawpixel - Fotolia.com

VAT

Obecnie obowiązek sporządzania oraz składania w skarbówce informacji podsumowujących dotyczy wyłącznie podatników dokonujących transakcji z podmiotami z innych państw członkowskich Unii Europejskiej. Od 1 lipca informacje takie trzeba będzie sporządzać w przypadku zawierania niektórych transakcji krajowych.


Wiadomo za to jednak, co taka informacja będzie zawierać. Winny w niej znaleźć się:
  1. nazwa lub imię i nazwisko oraz numer identyfikacji podatkowej podatnika składającego informację podsumowującą w obrocie krajowym;
  2. nazwa lub imię i nazwisko oraz numer identyfikacji podatkowej podatnika nabywającego towary lub usługi;
  3. łączną wartość dostaw towarów oraz świadczonych usług, dla których podatnikiem jest nabywca - w odniesieniu do poszczególnych nabywców.

Jak nietrudno zauważyć, informacje takie będą składać jedynie sprzedawcy. Mają one służyć organom podatkowym do weryfikacji, czy nabywcy wywiązali się z obowiązku rozliczenia podatku należnego z tytułu transakcji objętych odwrotnym obciążeniem.
Informacje podsumowujące w obrocie krajowym składane będą za okresy rozliczeniowe, w których powstał obowiązek podatkowy, w terminach przewidzianych dla złożenia przez podatnika deklaracji podatkowych. Mówiąc w uproszczeniu będą one składane w terminie do 25. dnia miesiąca następującym po każdym miesiącu bądź kwartale (w zależności od wybranego sposobu rozliczania VAT-u).

Korekta krajowej informacji podsumowującej


W przypadku stwierdzenia błędów w danych zawartych w złożonej informacji podsumowującej w obrocie krajowym podatnik będzie musiał złożyć niezwłocznie korektę tej informacji.

Jeżeli zmianie ulegną wartości dostaw towarów lub świadczonych usług wykazywanych w informacji, podatnik będzie korygował łączną wartość w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, za który dokona korekty podstawy opodatkowania w deklaracji podatkowej.

Informacje podsumowujące będą składane za okresy rozliczeniowe, które przypadać będą od dnia wejścia w życie znowelizowanych przepisów, czyli od 1 lipca 2015 r.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: