eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › W 2016 r. specjalny podatek dochodowy w rolnictwie

W 2016 r. specjalny podatek dochodowy w rolnictwie

2015-06-17 14:08

W 2016 r. specjalny podatek dochodowy w rolnictwie

W nadchodzącym roku w rolnictwie pojawi się specjalny podatek dochodowy © Vevchic - Fotolia.com

Sprzedaż płodów rolnych w stanie „surowym” przez rolników je produkujących w ogóle nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Jest to bowiem działalność rolnicza, a ta jest wyłączona spod ustawy o podatku dochodowym. Tak jest obecnie. Sytuacja się jednak zmienia, gdy płody rolne zostaną przetworzone.

Przeczytaj także: W 2016 r. podatek dochodowy ze stawką 2%?

Podatkiem dochodowym jest opodatkowana pozarolnicza działalność gospodarcza. Jak natomiast zostało to już wyżej podkreślone, sama działalność rolnicza pozostaje poza sferą tego podatku. Ustawodawca określił przy tym w ustawach, co pod pojęciem działalności rolniczej należy rozumieć. Wyjątkiem są tzw. działy specjalne produkcji rolnej. Te, pomimo zaliczania ich do działalności rolniczej, opodatkowaniu PIT-em jednak podlegają.

Problemem jest jednak sprzedaż przez rolników produktów pochodzących wprawdzie z ich gospodarstw rolnych, jednakże nie „surowych” a po przetworzeniu. Tytułem przykładu można tutaj wymienić: pieczywo, mąka, sery, kiełbasa (a także inne wędliny) czy też dżemy itp. Obecnie powyższe jest co do zasady traktowane jako działalność gospodarcza. Podlega ona nie tylko opodatkowaniu podatkiem dochodowym (tak samo, jak każda inna firma), ale także rejestracji oraz dodatkowym obciążeniom w postaci chociażby składek na ubezpieczenie społeczne.
W przyszłym roku powyższy stan rzeczy się zmieni. Przychody ze sprzedaży przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych, a pochodzących z własnej uprawy, hodowli lub chowu (z wyjątkiem przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych uzyskanych w ramach prowadzonych działów specjalnych produkcji rolnej oraz produktów opodatkowanych podatkiem akcyzowym) będą zaliczane do przychodów z innych źródeł.

Jednocześnie w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej znajdzie się przy tym odpowiednia regulacja mówiąca o tym, że przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów, o których mowa wyżej. W związku z powyższym rolnicy zajmujący się sprzedażą przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych, pochodzących z ich własnych gospodarstw, nie będą musieli w tym celu zakładać działalności gospodarczej i rozliczać się tak samo jak inni przedsiębiorcy.

Działalność taka nie będzie podlegała rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, nie będzie to także działalność gospodarcza w rozumieniu przepisów o podatkach i opłatach lokalnych, dzięki czemu niższy będzie przy jej prowadzeniu podatek od nieruchomości. Sama sprzedaż nie będzie też co do zasady musiała być dokumentowana rachunkami. Niemniej przychody takie będą podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Zanim jednak przejdziemy do sposobu rozliczenia podatku, wskażmy na warunki, jakie trzeba będzie spełnić, aby powyższe zostały zaliczone do innych źródeł przychodów. Tych ustawodawca wymienił cztery:
  1. sprzedaż nie będzie wykonywana na rzecz osób prawnych, jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej lub na rzecz osób fizycznych na potrzeby prowadzonej przez nie pozarolniczej działalności gospodarczej (czyli mówiąc innymi słowy będzie ona dokonywana na rzecz ludności – osób prywatnych);
  2. przetwarzanie produktów roślinnych (w tym także moki) i zwierzęcych i ich sprzedaż nie będzie się odbywać przy zatrudnieniu osób na podstawie umów o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze;
  3. sprzedaż produktów będzie wykonywana wyłącznie:
    a) w miejscach, w których produkty te zostały wytworzone,
    b) na targowiskach,
    przez które rozumie się wszelkie miejsca przeznaczone do prowadzenia handlu, z wyjątkiem sprzedaży dokonywanej w budynkach lub w ich częściach;
  4. podatnik będzie prowadził ewidencję sprzedaży, która winna znajdować się w miejscu sprzedaży.

fot. Vevchic - Fotolia.com

W nadchodzącym roku w rolnictwie pojawi się specjalny podatek dochodowy

W przyszłym roku przychody ze sprzedaży przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych, a pochodzących z własnej uprawy, hodowli lub chowu będą zaliczać się do przychodów z innych źródeł.


Jak rozliczyć podatek?


Możliwości będą dwie. Jako że omawiana działalność będzie zaliczana do przychodów z innych źródeł, podstawowym sposobem opodatkowania będzie tutaj zastosowanie skali podatkowej do uzyskanego dochodu, czyli przychodu pomniejszonego o koszty jego uzyskania. Przypomnijmy, że stawki podatku wynoszą tutaj 18% i 32%. Będzie miała do nich zastosowanie również kwota wolna od podatku. Nadto podatnik korzystający z tego rozwiązania będzie mógł korzystać z ulg podatkowych przewidzianych dla tej formy opodatkowania uzyskiwanych dochodów (czyli np. internetowej, prorodzinnej czy rehabilitacyjnej). Taka forma rozliczeń jest jednak stosunkowo pracochłonna

Drugi sposób opodatkowania – uproszczony, to opłacanie ryczałtu ewidencjonowanego od uzyskanych przychodów. Jako, że będzie to forma fakultatywna, aby z niej skorzystać, podatnik będzie musiał złożyć w urzędzie skarbowym stosowne oświadczenie. Co przy tym niezwykle ważne, podatników korzystających z tej formy rozliczeń będzie obowiązywał roczny limit przychodu tak samo jak innych przedsiębiorców, po przekroczeniu którego (a mówiąc dokładniej od początku następnego roku) traci się prawo do opodatkowania ryczałtem. Limit ten to oczywiście 150 000 euro.

Ile wyniesie stawka ryczałtu na sprzedaż przetworzonych produktów rolnych? – najniższa, jaką będzie zawierać ustawa o ryczałcie ewidencjonowanym:2% liczone od przychodu. Ryczałtowcy oczywiście także będą musieli prowadzić ewidencję sprzedaży.
Ewidencję sprzedaży produktów roślinnych i zwierzęcych trzeba będzie prowadzić odrębnie za każdy rok. Ewidencja taka winna zawierać co najmej:
  • numer kolejnego wpisu,
  • datę uzyskania przychodu,
  • kwotę przychodu,
  • przychód narastająco od początku roku.

Dzienne przychody będą musiały tutaj być ewidencjonowane w dniu sprzedaży.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: