eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Aport środków trwałych i towarów zwolniony z podatku dochodowego

Aport środków trwałych i towarów zwolniony z podatku dochodowego

2015-06-23 13:20

Aport środków trwałych i towarów zwolniony z podatku dochodowego

Aport środków trwałych zwolniony z podatku dochodowego © yurolaitsalbert - Fotolia.com

Wniesienie do spółki cywilnej środków trwałych i towarów handlowych, jako wkładu niepieniężnego (aportu), nie powoduje po stronie wspólnika spółki dokonującego tej czynności konieczności opodatkowania jej podatkiem dochodowym - potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 24.12.2013 r. nr ILPB1/415-1102/13-4/AA.

Przeczytaj także: Podatek dochodowy: aport do spółki cypryjskiej

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą na własne nazwisko oraz jako wspólnik spółki cywilnej. Uzyskiwane dochody opodatkowuje podatkiem liniowym. Przedmiotem prowadzonej działalności jest handel hurtowy i detaliczny materiałami włókienniczymi i tkaninami.

Wnioskodawca zamierza wnieść w formie aportu do spółki cywilnej swoje towary handlowe oraz środki trwałe (używane samochody osobowe i ciężarowe). Samochody ciężarowe zostały już w całości zamortyzowane, zaś samochody osobowe podlegają w dalszym ciągu amortyzacji z zastosowaniem metody liniowej.

Przekazane spółce towary i środki trwałe będą przez nią wykorzystywane w prowadzonej działalności. Wydatki poniesione na zakup towarów handlowych nie zostały zaliczone w ciężar kosztów uzyskania przychodów. Aport wskazanych składników majątku nie będzie stanowił przedsiębiorstwa w myśl przepisów Kodeksu cywilnego. Wnioskodawca zadał pytanie, czy aport ten wywoła po jego stronie skutki w zakresie podatku dochodowego? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy i odstąpił od jego uzasadnienia prawnego. Stanowisko to jest następujące:

„(…) Zdaniem Wnioskodawcy, w myśl art. 9 ust. 1 ustawy o PIT opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

fot. yurolaitsalbert - Fotolia.com

Aport środków trwałych zwolniony z podatku dochodowego

Wniesienie do spółki cywilnej środków trwałych i towarów handlowych, jako wkładu niepieniężnego (aportu), nie powoduje po stronie wspólnika spółki dokonującego tej czynności konieczności opodatkowania jej podatkiem dochodowym.


Zgodnie z art. 860 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów. Wkład wspólnika może polegać na wniesieniu do spółki własności lub innych praw albo na świadczeniu usług, przy czym domniemywa się, że wkłady wspólników mają jednakową wartość (art. 861 § 1 i 2 Kodeksu cywilnego). Wniesiony wkład może być pieniężny lub niepieniężny. Z chwilą przeniesienia własności rzeczy na wspólników staje się ona majątkiem wspólnym wszystkich wspólników.

W myśl art. 863 § 1 Kodeksu cywilnego, w przypadku wniesienia do spółki cywilnej wkładu w postaci składnika majątku, stanowiącego wyłączną własność jednego wspólnika, bądź też będącego współwłasnością wszystkich wspólników tejże spółki, wyłączna własność wspólnika, bądź współwłasność w częściach ułamkowych z chwilą wniesienia do spółki przekształca się we współwłasność łączną. Współwłasność ta ma charakter bezudziałowy, a każdemu ze wspólników przysługują równe prawa do całego majątku.

Ponadto należy wskazać, że zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 50b ustawy o PIT wolne od podatku dochodowego są przychody z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną, w tym wnoszonych do takiej spółki składników majątku otrzymanych przez podatnika w następstwie likwidacji spółki niebędącej osobą prawną bądź wystąpienia z takiej spółki. Przy czym, w myśl art. 5a pkt 26 ustawy o PIT, ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną - oznacza to spółkę niebędącą podatnikiem podatku dochodowego.

Reasumując, mając na względzie przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe, w świetle cytowanego powyżej art. 21 ust. 1 pkt 50b ustawy o PIT czynność wniesienia środków trwałych i towarów handlowych, jako wkładu niepieniężnego przez Wnioskodawcę do spółki cywilnej, jest czynnością neutralną podatkowo i po stronie Wnioskodawcy jako wspólnika spółki cywilnej nie powstanie konieczność opodatkowania przychodu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: