eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Opodatkowanie i zwolnienie z podatku VAT sprzedaży nieruchomości

Opodatkowanie i zwolnienie z podatku VAT sprzedaży nieruchomości

2015-07-01 13:07

Przeczytaj także: Sprzedaż działki budowlanej z 8% stawką VAT?


Wobec powyższego przy sprzedaży budynków lub budowli, dokonywanej wraz z dostawą gruntu, na którym są one posadowione, grunt dzieli byt prawny budynków w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale z gruntem związanych. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku, ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.(…)

W analizowanej sprawie kluczowym elementem jest ustalenie, czy w odniesieniu do ww. budynku nastąpiło pierwsze zasiedlenie, a jeżeli tak, to w którym momencie.

Analizując zagadnienie pierwszego zasiedlenia w odniesieniu do ww. budynku, należy zauważyć, że pierwsze zasiedlenie nastąpiło tylko w odniesieniu do tej części budynku, która była oddana w najem, tj. części o powierzchni 152,26 m2, wynajmowanej od 24.03.2009 (lokal użytkowy o powierzchni 60,20 m2 i od 29.04.2011 r. (lokal użytkowy o powierzchni 91,98 m2).

Zatem sprzedaż części budynku wynajmowanej od 2009 r. i od 2011 r. do końca 2014 r. będzie objęta zwolnieniem od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, gdyż nie będzie dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia oraz pomiędzy pierwszym zasiedleniem a planowaną dostawą nie upłynie okres krótszy niż 2 lata.

Tym samym, na podstawie art. 29a ust. 8 ustawy, ze zwolnienia od podatku korzystać będzie także dostawa części gruntu przyporządkowana do dostawy wynajmowanej części budynku.

Natomiast dostawa budynku w części niepodlegającej wynajmowi nie będzie korzystała ze zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, bowiem dostawa ta będzie dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia.

W przypadku nieruchomości niespełniających przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ustawodawca umożliwia podatnikom, po spełnieniu określonych warunków, skorzystanie ze zwolnienia wskazanego w pkt 10a tego przepisu.

Z uwagi na to, że Wnioskodawca miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatek naliczonego od wydatków poniesionych na budowę budynku, brak jest przesłanek do zastosowania zwolnienia dotyczącego dostawy budynku, w części niewynajmowanej na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy.

Ponieważ w przedmiotowej sprawie dla dostawy budynku w części niepodlegającej wynajmowi nie zaistniały przesłanki umożliwiające zastosowanie zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 albo z art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, należy rozpatrzeć warunki do zastosowania zwolnienia dla dostawy tej części nieruchomości wynikające z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Należy wskazać, iż zwolnienie od podatku określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, od 1 stycznia 2014 r. dotyczy wszystkich towarów – zarówno nieruchomości, jak i ruchomości – przy nabyciu (imporcie lub wytworzeniu) których nie przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku VAT i wykorzystywanych – niezależnie od okresu ich używania przez podatnika (kilka dni, miesięcy czy lat) – wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.

Wnioskodawca wskazał, że w związku z wydatkami poniesionymi na budowę budynku Wnioskodawca miał prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony oraz nie wykorzystywał budynku wyłącznie do czynności zwolnionych z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. W konsekwencji w odniesieniu do dostawy części budynku niepodlegającej wynajmowi nie będzie miało zastosowania zwolnienie od podatku określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

W związku z powyższym, również dostawa części gruntu przyporządkowana do dostawy części budynku niepodlegającej wynajmowi, na podstawie art. 29a ust. 8 ustawy, nie będzie podlegała zwolnieniu.

Mając na uwadze powołane przepisy prawa oraz przedstawiony opis sprawy należy stwierdzić, że dostawa budynku w części wynajmowanej będzie objęta zwolnieniem od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy natomiast dostawa budynku w części niewynajmowanej, wykorzystywanej do działalności gospodarczej Wnioskodawcy będzie podlegała opodatkowaniu stawką podstawową w wysokości 23%. W związku z powyższym, na podstawie art. 29a ust. 8 ustawy, ze zwolnienia od podatku korzystać będzie dostawa części gruntu przyporządkowana do dostawy wynajmowanej części budynku, natomiast dostawa części gruntu przyporządkowana do części budynku niepodlegającej wynajmowi, nie będzie korzystała ze zwolnienia.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: