eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Spółdzielcze mieszkanie w spadku z podatkiem dochodowym?

Spółdzielcze mieszkanie w spadku z podatkiem dochodowym?

2015-08-18 12:36

Spółdzielcze mieszkanie w spadku z podatkiem dochodowym?

Spółdzielcze mieszkanie w spadku z podatkiem dochodowym? © emar - Fotolia.com

Kiedy w spadku otrzymuje się nieruchomość będącą własnością zmarłego, spadkobiercy od odziedziczonego budynku, lokalu czy gruntu nie płacą podatku. Ale jak należy postąpić, jeśli zmarły posiadał spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu i spadkobiercom należy się kwota równa wartości rynkowej lokalu? Tego nie wiedzą nawet niektóre spółdzielnie mieszkaniowe.
Dziedziczenie nieruchomości, do których spadkodawca posiadał prawo własności, pod względem podatkowym wydaje się stosunkowo proste. Wiadomo bowiem, że członkowie najbliższej rodziny od przejętych w spadku nieruchomości nie płacą podatku spadkowego ani dochodowego. Ten ostatni pojawi się dopiero, jeśli odziedziczona nieruchomość zostanie sprzedana przed upływem 5 lat od jej nabycia w drodze objęcia spadku, a uzyskane środki nie zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe sprzedającego.

Nie lokal, ale gotówka


Inaczej wygląda sytuacja, jeśli spadkodawca miał spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu. Wówczas bowiem, jak wynika z ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, spadkobiercom przysługuje roszczenie o wypłatę wartości rynkowej lokalu.
Spółdzielnie mieszkaniowe rozwiązuję ten problem tak, że albo umożliwiają spadkobiercom przejęcie spółdzielczego prawa lokatorskiego, albo decydują się na wycenę mieszkania a następnie wystawiają je na sprzedaż w drodze przetargu, zaś uzyskaną w ten sposób kwotę (pomniejszoną o należności w stosunku do spółdzielni) wypłacają spadkobiercom.

Według spółdzielni, jest przychód


I właśnie z tą kwotą niektóre spółdzielnie mają problem. Przykładem może być spółdzielnia, która zwróciła się o interpretacje podatkową, dotyczącą tego, jak należy tę kwotę potraktować. Zdaniem wnioskującego, wypłacona kwota to przychód z innych źródeł i dlatego po wypłaceniu kwoty uzyskanej ze sprzedaży mieszkania spółdzielnia powinna wystawić spadkobiorcom PIT-8C.

Jednak Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 17 lipca 2015 r. (sygnatura IBPB-2-1/4511-22/15/BJ) uznała, że stanowisko spółdzielni jest błędne.

Formularz nie jest potrzebny


Przedstawiciele Izby wprawdzie przyznali, że zasada generalna mówi, że wszystkie przychody podlegają opodatkowaniu, jednakże zwrócili uwagę, że na mocy art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jej przepisów nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn. A zgodnie z tą ustawą, podatkowi temu podlegają rzeczy i prawa majątkowe, do których nabycia doszło m.in. drogą dziedziczenia.

fot. emar - Fotolia.com

Spółdzielcze mieszkanie w spadku z podatkiem dochodowym?

Kiedy w spadku otrzymuje się nieruchomość będącą własnością zmarłego, spadkobiercy od odziedziczonego budynku, lokalu czy gruntu nie płacą podatku. Ale jak należy postąpić, jeśli zmarły posiadał spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu i spadkobiercom należy się kwota równa wartości rynkowej lokalu?


Innymi słowy – urzędnicy zwrócili uwagę spółdzielni, że kwestii kwot wypłacanych spadkobiercom z tytułu dziedziczenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu nie obejmuje podatek dochodowy, tylko podatek od spadków i darowizn. A więc nie ma potrzeby wystawiania jakichkolwiek formularzy, wynikających z przepisów ustawy o podatku dochodowym.


Marek Siudaj,

oprac. : eGospodarka.pl

Zobacz także


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.