eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Opodatkowanie VAT przy sprzedaży gruntu rolnego oraz budowlanego

Opodatkowanie VAT przy sprzedaży gruntu rolnego oraz budowlanego

2015-08-29 07:57

Opodatkowanie VAT przy sprzedaży gruntu rolnego oraz budowlanego

Opodatkowanie dostawy gruntu przeznaczonego częściowo pod zabudowę ©  sola_sola - Fotolia.com

Dostawy niektórych gruntów mogą korzystać ze zwolnienia z VAT. Jak bowiem wynika z art. 43 ust. 1 pkt 9 Ustawy VAT zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane. W celu oceny możliwości skorzystania z powyższego zwolnienia z VAT dostawy gruntu należy w pierwszej kolejności zbadać, czy grunt ten jest niezabudowany (czy nie są na nim posadowione budynki lub budowle).

Przeczytaj także: Sprzedaż dzierżawionej nieruchomości w podatku VAT

Jeżeli grunt ten jest niezabudowany, należy w dalszej kolejności ustalić, czy nie jest on terenem budowlanym w rozumieniu przepisów Ustawy VAT. Zgodnie z nią terenem budowlanym jest grunt przeznaczony pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu – zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (okoliczność czy grunt stanowi teren budowlany należy zatem ustalić w oparciu o dokumenty wydawane na podstawie przepisów ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, tj. Dz.U. z 2015 r. poz. 199).
Miejscowe plany zagospodarowana przestrzennego nie są jednak dokumentami tworzonymi stricte dla potrzeb ustalenia zasad opodatkowania dostaw gruntów podatkiem VAT. Dlatego w praktyce mogą pojawiać się wątpliwości co do statusu danego terenu niezabudowanego z punktu widzenia VAT, jeżeli zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego ma on różne przeznaczenie - w szczególności gdy jest on przeznaczony pod zabudowę tylko w określonej części. W takim przypadku powstaje pytanie, czy dostawa takiego terenu będzie podlegała w całości opodatkowaniu VAT czy też trzeba odpowiednio wyodrębnić jego powierzchnię na część podlegającą opodatkowaniu oraz część korzystającą ze zwolnienia?

Organy podatkowe zajmują najczęściej stanowisko, iż w przypadku dostawy terenu o różnym przeznaczeniu, należy częściowo taką dostawę opodatkować VAT a częściowo zastosować zwolnienie. W celu ustalenia, jaka część terenu będzie podlegała opodatkowaniu, a jaka podlegała będzie zwolnieniu należy, zdaniem organów, posiłkować się szczegółowymi zapisami planu zagospodarowania przestrzennego (np. zawarte w planie linie rozgraniczające). Za takim sposobem ustalenia zasad opodatkowania wypowiedział się przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z dnia 22 kwietnia 2015 r. o sygn. IBPP1/4512-80/15/ES oraz Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 22 października 2014 r. o sygn. IPPP2/443-715/14-6/KBr.

Niemniej jednak w zakresie opodatkowania VAT dostaw terenów o rożnym przeznaczeniu pojawiają się także kwestie sporne. Przykładem może być spór rozstrzygnięty przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wyrokiem z dnia 15 kwietnia 2015 r. (sygn. I SA/Gd 364/15).

Podatnik złożył wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej do Ministra Finansów. We wniosku podatnik wskazał, iż był właścicielem działek, które w złożonym przez niego wniosku określane zostały jako „Nieruchomość pierwotna”. Za pośrednictwem spółki celowej, wnioskodawca zamierzał zrealizować inwestycję polegającą na budowie farmy wiatrowej (budowie 12 turbin wiatrowych na 12 wyodrębnionych w tym celu działkach z Nieruchomości pierwotnej). Podatnik wyodrębnił zatem z Nieruchomości pierwotnej działki przeznaczone pod zabudowę turbinami („Działki ostateczne”) oraz działki, na których miała być kontynuowana działalność rolnicza („Działki wtórne”). Jeszcze przed wyodrębnieniem powyższych działek, dokonano aktualizacji miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, mającej na celu umożliwienie lokalizacji elektrowni wiatrowych na dotychczasowych terenach rolnych.

fot. sola_sola - Fotolia.com

Opodatkowanie dostawy gruntu przeznaczonego częściowo pod zabudowę

Dostawy niektórych gruntów mogą korzystać ze zwolnienia z VAT. Jak bowiem wynika z art. 43 ust. 1 pkt 9 Ustawy VAT zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane.


Biorąc pod uwagę, iż aktualizacja planu miejscowego została dokonana jeszcze przed wyborem działek pod inwestycję, na podstawie tego planu podatnik nie mógł określić konkretnych obszarów, czy działek w ramach Nieruchomości pierwotnej, które z punktu widzenia VAT będą przeznaczone pod zabudowę. Plan miejscowy określał bowiem przeznaczenie całej Nieruchomości pierwotnej, jako terenów rolnych, na których plan jedynie dopuszczał możliwość posadowienia 12 turbin wiatrowych.

Jedynym wskazaniem w tym zakresie było ograniczenie zabudowy pod pojedynczą elektrownię do określonej powierzchni, jednak bez określania lokalizacji takiej zabudowy. Nieruchomości wtórne, na których miała być kontynuowana działalność rolnicza, zostały przez podatnika wniesione aportem do innej spółki. Podatnik w związku z tym zapytał organ podatkowy czy wniesienie aportem Nieruchomości wtórnej podlegało zwolnieniu z opodatkowania VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 Ustawy VAT. Organ podatkowy uznał, iż wniesienie aportem Nieruchomości wtórnej podlegało opodatkowaniu 23% stawką podatku VAT. Powyższe stanowisko organ uzasadnił tym, iż co prawda miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego określał przeznaczenie Nieruchomości pierwotnej, w skład której wchodziły działki wtórne, jako tereny rolne, ale przewidywał jednocześnie możliwość zabudowy elektrowniami wiatrowymi.

Pomimo, że plan nie precyzował jakie było przeznaczenie konkretnych obszarów w ramach Nieruchomości pierwotnej, które zostaną przeznaczone pod zabudowę, z jego ustaleń należy zdaniem organu wnioskować, że podatnik miał pełną swobodę w określaniu lokalizacji elektrowni i tym samym nie można dokonać proporcjonalnego podziału powierzchni Nieruchomości pierwotnej, co do której należy stosować zwolnienie z VAT. WSA w Gdańsku uznał przedstawione wyżej stanowisko organu za nieprawidłowe. Sąd zwrócił uwagę, iż organ wydający interpretację całkowicie pominął fakt, że wnoszone aportem grunty miały podwójne przeznaczenie.
Rezultatem podwójnego przeznaczenia gruntów wchodzących w skład Nieruchomości pierwotnej powinno być przyjęcie, że wniesienie aportem gruntów podlega opodatkowaniu podatkiem VAT wyłącznie w części, w jakiej przeznaczone są one pod zabudowę turbinami. W pozostałej części, która zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego musi pozostać w użytkowaniu rolniczym, dostawa korzysta ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 9 Ustawy VAT. Dla ustalenia powierzchni objętej opodatkowaniem należy wziąć pod uwagę proporcję maksymalnej części Nieruchomości pierwotnej, która będzie podlegać zabudowie, do całkowitej powierzchni tej nieruchomości.

Jak słusznie zauważył sąd, zaaprobowanie stanowiska przedstawionego przez organ podatkowy sprowadzałoby się do sytuacji, w której grunty, które zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego muszą pozostać w użytkowaniu rolniczym, uznane zostałyby za tereny budowlane i jako takie opodatkowane zostałyby podatkiem VAT.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: