eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Lokata bankowa spółki osobowej w podatku dochodowym

Lokata bankowa spółki osobowej w podatku dochodowym

2015-08-27 13:16

Lokata bankowa spółki osobowej w podatku dochodowym

Lokata bankowa spółki osobowej w podatku dochodowym © Michał Nowosielski - Fotolia.com.jpg

Odsetki od lokat terminowych utworzonych przez spółkę w celu alokowania wolnych środków finansowych dla komandytariusza będącego osobą fizyczną nie są przychodem z działalności gospodarczej. Należy je zaliczyć do przychodów z kapitałów pieniężnych - uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 24.08.2015 r. nr IBPB-1-1/4511-264/15/EN.

Przeczytaj także: Zaciąganie/udzielanie pożyczek jako działalność finansowa firmy

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Wnioskodawczyni (osoba fizyczna) jest akcjonariuszem SKA, która niebawem zostanie przekształcona w spółkę komandytową. Wtedy to zostanie ona komandytariuszem spółki z o.o. spółki komandytowej. Działalność spółki będzie polegała na zakupie i sprzedaży obligacji jak też czerpaniu dochodów z odsetek bądź dyskonta z obligacji. Spółka będzie także handlowała certyfikatami w funduszach inwestycyjnych oraz zaciągała i udzielała pożyczki. Wolne środki finansowe spółka będzie natomiast lokować na lokatach bankowych terminowych.

Wnioskodawczyni zadała pytanie, czy odsetki z takich lokat terminowych w części na nią przypadającej będzie mogła rozpoznać jako przychód z działalności gospodarczej? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(...) Stosownie do treści art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. nr 94, poz. 1037 ze zm.), spółka osobowa to spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna. W myśl art. 102 ww. ustawy, spółka komandytowa jest spółką osobową mającą na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona.

Spółka komandytowa, jako osobowa spółka prawa handlowego nie posiada na gruncie podatków dochodowych zdolności podatkowej. Tym samym z punktu widzenia podatków dochodowych podatnikami są poszczególni wspólnicy tej spółki, a nie spółka. Sposób opodatkowania dochodu (przychodu) z tytułu udziału w spółce komandytowej, będzie uzależniony od cywilnoprawnego statusu danego wspólnika. Jeżeli wspólnikiem spółki komandytowej jest osoba fizyczna, to dochód (przychód) z udziału w tej spółce będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Podstawową zasadą obowiązującą w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest zasada powszechności opodatkowania. W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

fot. Michał Nowosielski - Fotolia.com.jpg

Lokata bankowa spółki osobowej w podatku dochodowym

Odsetki od lokat terminowych utworzonych przez spółkę w celu alokowania wolnych środków finansowych dla komandytariusza będącego osobą fizyczną nie są przychodem z działalności gospodarczej. Należy je zaliczyć do przychodów z kapitałów pieniężnych.


Ww. ustawa wyraźnie rozróżnia również źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł. W art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawodawca dokonał podziału przysporzeń majątkowych uzyskiwanych przez podatników na różne źródła przychodów. Zgodnie z tym przepisem odrębnymi źródłami przychodów są m.in.:
* pozarolnicza działalność gospodarcza (art. 10 ust. 1 pkt 3),
* kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c) (art. 10 ust. 1 pkt 7).
Pozarolnicza działalność gospodarcza została zdefiniowana w art. 5a pkt 6 powołanej ustawy, jako działalność zarobkowa:
a. wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa,
b. polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c. polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
–prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: